Klient v prohlížeči – nic nového
Jedním z prvních u nás populárních webových klientů pro tzv. instant messaging byl před mnoha lety klient ICQ2Go! Sám si vzpomínám, jak se ve škole každý hned přihlašoval přes ono webové rozhraní, aby se mohl spojit se spolužákem, který seděl třeba jen několik míst od něj, v jiné učebně nebo někde úplně jinde. Řada uživatelů takové přihlášení přes webový prohlížeč přitom používala i v domácích podmínkách, protože to bylo jednoduché a plně dostačující.
Především však uživatel měl, a vlastně dodnes má, onu službu ve stejné podobě dostupnou odkudkoliv, ať už z vlastních počítačů, nebo z těch cizích. Také pro platformu Jabber existuje řada webových služeb, které jsou dostupné jednoduše přes webové stránky – stačí napsat adresu, přihlásit se a komunikace může běžet.
Základní informace o službě Jabber (protokolu XMPP) a také o tom, jak do něj dostat kontakty z dalších služeb, naleznete v článku Jabber: lepší než ICQ.
Široký výběr pro mnoho platforem
Na oficiálních stránkách protokolu XMPP naleznete seznam zjištěných a nahlášených existujících klientů pro přístup k tomuto protokolu. Je jich celkem 91 a naleznete zde aplikace prakticky pro jakoukoliv platformu (Windows, Linux, Mac OS X), ale také pro mobilní platformy (Android nevyjímaje) a zejména pro tento článek zajímavé – pro běh v internetovém prohlížeči.
Ve výběru Show stačí zvolit 25 entries a následně v Search zadat browser.
Jappix
Jedním z mnoha online klientů je také Jappix, který vyvíjí francouzská firma PostPro. Stačí na první stránce zadat vaše přihlašovací údaje a přihlásit se. Výhodou je pak lokalizace do českého jazyka, která zpříjemní úvodní nastavení, které se vám automaticky po prvním přihlášení nabídne.
Nastavení základních předvoleb a sdílení
Na první kartě Nastavení zaškrtnete kliknutím jednotlivé možnosti. Existují pouze dvě možnosti, a to buď ano (zaškrtnuto zeleně), nebo ne (nijak nezvýrazněno). Určitě užitečnou možností je Odpojení kamarádi | Neskrývat odpojené kamarády.
Druhá karta Kamarádi naopak slouží k vyhledávání nových kontaktů, což není třeba dále rozvádět.
Nakonec zbývá třetí a zároveň poslední karta Sdílení. Zde lze velice jednoduše sdílet informaci o Jappixu přes čtveřici dalších služeb – jsou to Facebook, Twitter, Google Buzz a Indenti.ca. Samozřejmě před sdílením bude otevřena stránka dané služby, kde budete vyzváni k přihlášení.
Nastavení uživatelského profilu
Po stisknutí tlačítka Uložit budete vyzváni k nastavení vašeho profilu, který se automaticky nastaví dle dostupných informací, takže jej stačí v případě potřeby doplnit. I tentokrát je rozdělen do tří karet – Osobní údaje, Fotografie k profilu a Ostatní. Jedná se tak o velice komplexní nastavení, které počítá s tím, že službu budete pravidelně využívat. Pokud však nikoliv, nic vám nebrání v jiném.
Samozřejmě jak do Nastavení, tak do Profilu se dostanete i později, a to pomocí odkazů vpravo nahoře. Okna jsou přitom absolutně shodná. Samozřejmě se nezapomeňte při odchodu od cizího počítače Odpojit.
Uživatelské prostředí a základní komunikace
Poté se už zobrazí prostředí pro komunikaci. Dostupné kontakty včetně vámi nastavených Jabber služeb jsou po levé straně, zatímco hned pod nimi můžete nastavit stav, náladu a činnost.
Samotnou komunikaci započnete obyčejným kliknutím na některý z kontaktů po levé straně. Objeví se chatovací okno, které zabírá většinu plochy monitoru s fotografií dané osoby nahoře vlevo a výrazným jménem vpravo, pod kterým je zobrazen aktuální stav. Samotný text pak píšete do pole úplně dole a potvrzujete klávesou [Enter]. Jednotlivé komunikace se přitom otevírají v samostatných kartách (nikoliv prohlížeče, ale aplikace jako takové).
Úplně dole nad polem pro psaní je čtveřice ikon. Nemusíte klikat, stačí na ně najet. Výběr smajlíků je dostatečný a příznivci těchto emotikonů určitě nebudou zklamáni. Zajímavá je možnost uložení komunikace. To provedete najetí na ikonu s disketou a kliknutím na podtržený odkaz Vygeneruj soubor!, který se poté změní na Stažení souboru!, kde budete po kliknutí prohlížečem vyzváni k jeho uložení na vybraném místě ve formátu HTML. Naopak ikona s popelnicí smaže po kliknutí aktuální komunikaci.
Profil uživatele
Naopak kliknutím na modrou ikonu s i (jako informace) otevřete informace o profilu vašeho „kamaráda“.
Profil uživatele je, jak je v Jappixu zvykem, rozdělen do tří karet. Na první Obecné jsou základní informace o uživateli, kontakty, ale například i typ jeho používaného klienta a dokonce operačního systému. Na kartě Rozšířené jsou pak adresní údaje a v úplně poslední kartě Komentáře můžete psát poznámky (zde mě sice nenapadá o čem a k čemu, ale nikomu to nepřekáží, tak proč ne).
Možnost započít skupinový chat
Zajímavá aplikace, která splňuje očekávání
Původně měl být tento článek o drobném představení více webových klientů pro Jabber, ale Jappix zaujal natolik, že si zaslouží vlastní článek, který by jej představil. Umožňuje totiž vedle možnosti registrace na jeho vlastním serveru využití kteréhokoliv existujících Jabber ID, což obohacuje o fungující, stabilní a uživatelsky povedené prostředí. Prostě komplexní řešení, kterému nechybí nápady.
Zajímavostí je také možnost vyhledat a pustit hudbu z nejmenované databáze přes ikonu s notou. Stačí na ikonu kliknout a zadat klíčové slovo. Bohužel jsem nenašel možnost změny pozadí, což omezuje možnost si přizpůsobit aplikaci k obrazu svému. Na druhou stranu, pokud vám modré pozadí nevadí a hledáte online klient pro Jabber, pak lze Jappix k vyzkoušení vřele doporučit.