přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?

Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?

fedora.png

V úterý 26. května vyšla nová verze Fedory. Jak se povedla a co od ní očekávat? Oproti předchozímu vydání z prosince minulého roku, které se připravovalo více než 12 měsíců, vyšla Fedora 22 pouze po 6 měsících. Vývojáři tedy měli mnohem méně času na práci na nových funkcích. Naštěstí se to na jejich počtu a důležitosti nijak nepodepsalo, možná právě naopak.


Vlajková loď Workstation s Gnome

Začnu u výchozího prostředí ve Fedoře – GNOME Shellu. Oproti verzi obsažené ve Fedoře 21 se udály i změny, kterých si všimnete hned po spuštění distribuce. Patrné je totiž celkové „zploštění“ výchozího vzhledu – Adwaity. Došlo pak i na odstranění spodního panelu, který zobrazoval tray ikony starších aplikací a oznámení, která se přesunula do okna s kalendářem.

Takhle vypadá Fedora po spuštění Takhle vypadá Fedora po spuštění

Osobně tyto úpravy hodnotím velice pozitivně a celkově příjemně osvěžily vzhled. Kromě úprav vizáže se měnily i aplikace. Většinou však šlo spíše o menší změny – jako výjimku bych snad uvedl jen kompletní redesign Eye of GNOME (prohlížeč obrázků). Zpříjemnit práci pak může snadné obnovení smazaných složek a souborů v aplikaci Soubory (Nautilus) – nejlépe tuto možnost ilustruje obrázek níže.

Kromě úprav Adwaity se měnil i vzhled Shellu (screenshot Jiří Eischmann) Kromě úprav Adwaity se měnil i vzhled Shellu (screenshot Jiří Eischmann)

Přibyly i nové aplikace – nejdůležitější je patrně Builder, což je vývojové prostředí pro GNOME, na jehož vývoj vybral autor poněkud velkou částku prostřednictvím kampaně na serveru Indiegogo. Doporučuji si přečíst recenzi, která na LinuxEXPRESu vyšla koncem března.

Navrácení smazaných souborů a složek jedním kliknutím může přijít vhod Navrácení smazaných souborů a složek jedním kliknutím může přijít vhod

Nová Plasma!

Stejně jako (minule recenzované) Kubuntu 15.04 začalo používat poslední řadu Plasmy, tak i nová Fedora obsahuje Plasmu 5. Jako bonus oproti zmíněnému Kubuntu se však zde nachází v poslední verzi (5.3) a také další aplikace určené pro toto prostředí (KDE Applications) jsou v nejnovějším vydání 15.04. Plasma 5.3 oproti verzi obsažené v Kubuntu nabízí spoustu vylepšení a nových funkcí – za vše bych zmínil třeba vylepšenou správu napájení.

Některé aplikace (například KWrite) už využívají KDE Frameworks 5 Některé aplikace (například KWrite) už využívají KDE Frameworks 5

Nové vydání sady aplikací obsahuje některé aplikace, který byly přepsány tak, aby využívaly KDE Frameworks a Qt 5. Pro uživatele to není podstatná změna, je ale důležitá pro budoucí vývoj. Samozřejmě, že kromě nových verzí „hlavních“ prostředí GNOME Shellu a Plasmy došlo i na aktualizace dalších, ale většinou se jednalo hlavně o opravy chyb a nebudu se zde věnovat každému zvlášť.

V nové Plasmě je i graficky povedený zámek obrazovky V nové Plasmě je i graficky povedený zámek obrazovky

A co nového uvnitř?

Zde se udály poměrně velké úpravy. Správce přihlášení GDM využívá zobrazovací server Wayland. Proč vývojáři začali s nasazováním zrovna tady? Ač to může znít nelogicky, tak právě na tomto místě je testování nejvhodnější. Nabízí se totiž jen omezené množství možných použití – kromě přihlášení a případného odemčení uzamčené obrazovky se toho tady moc dělat nedá.

To je obrovská výhoda, protože neexistuje riziko, že by za případné problémy mohla například aplikace běžící v XWaylandu. Navíc je připraven mechanismus, který v případě, že jsou se spouštěním GDM ve Waylandu potíže, provede přepnutí na klasický xserver.

Tím by měla být zajištěna stoprocentní funkčnost i v případě, že se v systému nacházejí proprietární ovladače grafické karty. Kromě toho jsou knihovny a frameworky (například GTK3, SDL2) zkompilovány s podporou Waylandu, takže bude spousta aplikací fungovat i bez využití XWaylandu a tedy i bez výrazných výkonnostních propadů.

GDM vypadá pořád stejně, jenže už běží na Waylandu (screenshot Ryan Lerch, CC BY) GDM vypadá pořád stejně, jenže už běží na Waylandu (screenshot Ryan Lerch, CC BY)

Výchozí webový prohlížeč se oproti verzi obsažené ve Fedoře 21 (a i té distribuované Mozillou) dočkal poněkud důležité změny. Ve Fedoře 22 je totiž Firefox zkompilován s frameworkem GTK3 místo dnes už zastaralého, ale stále používaného GTK2. Uživatelé by si toho nijak všimnout neměli, Firefox nyní plně podporuje vzhled GTK, takže vypadá lépe v systémech s jiným než výchozím vzhledem. Tato úprava je důležitá hlavně pro budoucí podporu Waylandu, která na GTK2 nebyla možná.

Dále se odehrála ještě další podstatná úprava. Tou je nahrazení správce balíčků yum za dnf. Druhý jmenovaný začal být vyvíjen jako rychlejší a odlehčenější náhrada yumu. Dnf je už nějakou dobu k dispozici, avšak až teď obsahuje všechny funkce a nevyskytují se v něm chyby. Zbavení se yumu je potřeba i kvůli plánovanému nahrazení Pythonu 2 za Python 3, které je plánováno pro Fedoru 23. Yum už byl nějakou dobu jen udržován a přepis do nové verze Pythonu nebyl plánován. Yum je ještě ve Fedoře 22 dostupný, jeho odstranění se očekává až s dalším vydáním této distribuce.

Zhodnocení

Fedora 22 obsahuje jen příjemné změny, zejména pak pro uživatele GNOME a KDE. Kromě toho je instalace a aktualizace balíčků díky dnf mnohem rychlejší, což jistě ocení uživatelé jakéhokoliv prostředí. Nenapadá mne jediný důvod, proč by uživatelé Fedory 21 neměli neaktualizovat a ostatním doporučuji novou Fedoru aspoň vyzkoušet.

Jen si před povýšením dejte pozor, ať máte aktuální verze balíčků, například zastaralý systemd může celý proces upgradu znemožnit. Nová Fedora by měla být podporována 1 rok (měsíc po vydání Fedory 24), takže jestliže požadujete dlouhodobou podporu, tak Fedora asi nikdy nebude nejlepší volbou a osobně bych se jejímu použití vyhnul i na serverech.

Co čekat v říjnu?

Pokud všechno bude pokračovat podle plánů, tak bychom se mohli už 27. října dočkat Fedory 23. Kromě zmíněného přechodu na Python 3 (což je dle mého názoru jistou věcí v případě, že se neobjeví nějaké nečekané komplikace) je zde velká šance, že bude Wayland nasazen jako výchozí.

Na jeho podpoře se už prakticky pracuje několik let, a jestliže k tomu dojde, tak vývojáři konečně dostanou možnost odladit jej na poměrně velkém množství různorodých konfigurací. Je rovněž pravděpodobné, že do vydání Fedory 23 se stihne do jádra přidat kdbus, nemyslím si však, že bude v systému nějak využíván.

Nahoru

Příspěvky

Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Miro Hrončok 29. 05. 2015, 12:16:07
Odpovědět  Odkaz 
DNF, "nevyskytují se v něm chyby" :D trochu silné tvrzení.
Lukáš Jelínek Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Lukáš Jelínek 29. 05. 2015, 12:43:36
Odpovědět  Odkaz 
V každém programu je aspoň jedna chyba ;-)
Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
bckp 30. 05. 2015, 21:59:04
Odpovědět  Odkaz 
No tuším že pár softů bez chyb je :)
Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Marv-CZ 29. 05. 2015, 13:20:17
Odpovědět  Odkaz 
Nějak jsem u dnf nenašel volbu --skip-broken, kterou měl yum (nebo její ekvivalent). Vzhledem k tomu, že jsou permanentně rozbité závislosti u kmod-VirtualBox, tak když má člověk nainstalovaný VirtualBox nejde dnf rozumně používat.
Vojtěch Trefný Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Vojtěch Trefný 29. 05. 2015, 14:00:04
Odpovědět  Odkaz 
Alespoň podle dokumentace -- https://dnf.readthedocs.org/en/latest/cli_vs_yum.html#no-skip-broken -- by se dnf mělo chovat ve výchozím stavu stejně jako yum se --skip-broken.
Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Marv-CZ 29. 05. 2015, 17:08:28
Odpovědět  Odkaz 
Tak to bohužel nefunguje. Nebo aspoň mně to skončí hláškou

Chyba: kontrola transakce vs řešení závislostí:
kernel-uname-r = 4.0.2-300.fc22.x86_64 is needed by (installed) kmod-VirtualBox-4.0.2-300.fc22.x86_64-4.3.28-1.fc22.x86_64

Jako obvykle vydali nové jádro 4.0.2-400, ale modul pro VB se objeví až se zpožděním (někdy i několik týdnů) a staré jádro 4.0.2-300 už v repozitáři není.
František Zatloukal Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
František Zatloukal 29. 05. 2015, 14:10:33
Odpovědět  Odkaz 
Je ale fakt, že dnf mohlo po použití --skip-broken normálně fungovat a parametr ignorovat, případně upozornit na jeho "zastarání". Hláška "Neexistující příkaz: --skip-broken." mnoha uživatelům moc nepomůže.
Jiří Eischmann Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Jiří Eischmann 30. 05. 2015, 13:24:47
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, můžu se zeptat, z jakého důvodu používáš VirtualBox? Chápal bych to na Windows, kde srovnatelná alternativa zdarma není, ale na Linuxu máme KVM. IMO virt-manager a Boxy jsou stejně dobré a používají KVM, které je přímo v kernelu, nerozbíjí se po každé aktualizaci kernelu, nepotřebuje žádné dodatečné ovladače, prostě funguje.
Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Miro Hrončok 30. 05. 2015, 15:18:30
Odpovědět  Odkaz 
Já taky valím na VirtualBoxu - hlavně ze zvyku, taky protože tam mám hromadu mašin (ale nové bych mohl začít vytvářet pomocí něčeho jiného), disky jsou uložené v /home (na rozdíl od Boxes, který je sype bůh ví kam) a běhá mi tam i Mac (nejsem si jistý, jestli by běhal v Boxes).
Jiří Eischmann Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Jiří Eischmann 30. 05. 2015, 17:33:37
Odpovědět  Odkaz 
Boxy ukládají virtuální mašiny také do home: ~/.local/share/gnome-boxes/images. Virt-manager se je snaží defaultně rvát mimo home, ale jde to přesunout. Jestli to dává OS X, netuším.
Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Marv-CZ 31. 05. 2015, 08:30:33
Odpovědět  Odkaz 
Hlavní důvod je, že mi Boxy pořádně nefungují. Ve F22 jsem je ještě nezkoušel, ale v dřívějších verzích se virtuální stroje neustále kousaly (bez ohledu na virtualizovaný systém).

Druhým důvodem je nastavení USB zařízení. Když například potřebuji ve virtualizovaných Windows něco dělat s USB čtečkou čipových karet, tak ve VB dané zařízení vyhradím pro virtualizovaný systém. V Boxech se k ní vůbec nedostanu.
Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
xPakrikx 29. 05. 2015, 14:08:00
Odpovědět  Odkaz 
22 uz pouzivam na svojom pracovnom booku dell E7440 a zatial bez problemov , je urcite rychlejsia ako 21. Jediny problem mam ale s fontom pisma ktory sa pouziva v konzole ale aj pre aplikacie ako keepass popripade aj pre toto prispevkove pole na webe , dost blbo sa cita a vykresluje sa naozaj zle ...
Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Pepik 29. 05. 2015, 16:21:12
Odpovědět  Odkaz 
Ja mam bohuzel opacnou zkusenost. Na ntb HP 6730b jsem pouzival bez problemu 21cku s Gnome shell, po instalaci 22: zalogovani - chyba, gnome nefunguje, odhlaste se. Gnome classic to same. Gnome s Wayland nakonec nabehl. Prostredi je ale velmi nestabilni, kor kdyz pustim firefox (dnes uz vytuhl 2x). Nefunguje mi ani virt-manager (google rekl akorat je to bug - abych si zvykal na virsh :) ). Dale nefunguje clipboard. Prenest prikaz z firefoxu do terminalu je nemozne. Oba maji vlastni schranku. Takze trenuju psani vsemi deseti. No zatim velke zklamani, ktere mi pridelava praci :(
Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
xPakrikx 29. 05. 2015, 19:29:09
Odpovědět  Odkaz 
so starou GMA a AMD grafikou som mal vzdy nejaky problem a uz nehovoriac HP notebooky... na hoc ktorom distre , raz ide raz nejde . Osobne mi 22 este ani raz nepadla a dokonca mi pride viac stable ako 21 . No jo nie je HW ako HW .
Jiří Eischmann Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Jiří Eischmann 30. 05. 2015, 13:33:35
Odpovědět  Odkaz 
No, Wayland je pořád experimentální záležitost. Rozhodně ne k běžnému použití.

Nicméně to, že vám GNOME na X ani nenastartuje, je dost podivná chyba. Je to čistá instalace nebo upgrade z F21? Měl jste tam aktivované nějaké rozšíření? Díky tomu, že vám to funguje aspoň na Waylandu, se můžete pohodlně podívat do logů. Není tam nějaká chybová hláška, která by prozradila víc?

Bohužel mi přijde, že kvalita ovladačů ke grafickým kartám Intel jde v poslední době z kopce dolů. Dnes jsem taky narazil na chybu v Intel ovladači po poslední aktualizaci, která se projevuje jen na X: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1226531 Downgrade na starší verzi to vyřešil.
Re: Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Daniel 30. 05. 2015, 17:34:59
Odpovědět  Odkaz 
Mně naopak vždy přišlo, že Intel grafikou je to jako na houpačce. Jednou funguje, podruhé ne, potřetí zase jo a pak zase ne
Re: Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Jirka Novoveský 30. 05. 2015, 22:45:45
Odpovědět  Odkaz 
Jako BFU by mě zajímalo na co se (ne)těšit až distribuce pojedou na Waylandu, nebo Miru. Používám novější model gk od Nvidie a vždy používám nesvobodný ovladač. Bude tedy Nvidia podporovat Wayland, případně Mir? A co veliká spousta starších aplikací, které asi nikdo nepřekompiluje tak s použitím XWaylandu a XMiru budou vůbec kvůli výkonnostnímu propadu použitelné? Mohu tedy čekat další výkonostní propad nw desktopu?
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Jiří Eischmann 30. 05. 2015, 23:38:14
Odpovědět  Odkaz 
Výkonnostní propad na XWaylandu je minimální, pod 10%. Na co se těšit? Zlepšení na první pohled mnoho nebude. Naopak úspěch bude, když uživatel nepozná, že už jeho prostředí neběží na X, ale na Waylandu. Pro vývojáře je velkou výhodou zjednodušení kódu, což se může v budoucnu projevit potizivně i pro uživatele (stabilita,...). Velkou výhodou Waylandu je také bezpečnost. V budoucnu to může být také zlepšení výkonu, ale ten jen momentálně +/- stejný jako u X, protože se teď vývojáři věnují budování funkcionality spíše než optimalizaci. Výhodou bude také možnost přepínat grafické karty za běhu (X potřebují restart) nebo plná podpora displejů s vysokým rozlišením. V X nelze pořádně vyřešit situaci, kdy používáte jeden displej s vysokým rozlišením a druhý s normálním. Změna velikosti okna a jeho přesunování je také pod Waylandem výrazně plynulejší než pod X.

A nevýhody? Mírně horší výkon u aplikací běžících na XWaylandu. Některé aplikace budou mít problémy. Wayland kvůli bezpečnosti neumožňuje aplikacím vidět mimo své vlastní zdroje, s čímž mají problémy aplikace, které dělají screenshoty nebo umožňují vybírat barvu kdekoliv na obrazovce.

Co vím, tak nVidia na podpoře Waylandu pracuje, měla by to být otázka měsíců (doufejme).

Zmiňuji se pouze o Waylandu, Mir neznám, ale počítám, že to tam bude podobné.
Re: Re: Re: Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Jirka Novoveský 31. 05. 2015, 12:01:49
Odpovědět  Odkaz 
Moc děkuji za vyčerpávající a i pro začátečníka srozumitelnou odpověď. Nepodařilo se mi jinde najít na tyto otázky odpověď. Již jsem se pomalu začal smiřovat, že po letech opět přejdu na Win10, protože nějaký veliký přes XWayland výkonostní propad by na používaném desktopu byl neakceptovatelný. Předpokládám že naprostá většina aplikací asi nikdy nebude znovu kompilována pro podporu Waylandu a budou asi přibývat jenom nové aplikace. Ještě jednou díky za odpověď, která mě velice potěšila.
Jirka
Re: Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
peter 1. 06. 2015, 10:10:24
Odpovědět  Odkaz 
sice na kubuntu 15.04, ale posledne verzie (fixy) intel drivers bezne zhadzuju kwin so stacktrace v dmesg.
Re: Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
Pepik 1. 06. 2015, 16:28:34
Odpovědět  Odkaz 
F22 mam jako cistou insalaci (nikoliv upgrade), na cisty disk. Chyba se projevila hned po prvnim zalogovani, tedy bez jakychkoliv doplnku a jinych zasahu. Do logu jsem se dival, nic jsem nenasel, /var/log/gdm/ je prazdne, /var/log/anaconda/X.log neni nic podezreleho.
Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
M. D. 30. 05. 2015, 11:20:14
Odpovědět  Odkaz 
Taky nejsem z Fedory 22 moc nadšená co se týče grafiky. Na Ntb Aspire V3-571G, který používá Bumblebee, nemohu logoutovat, protože mě nevrtátí na přihlašování, nýbrž zůstane freeznutý ve výkazu. Také nejdou 3D hry, ačkoli je grafika správně nainstalovaná jako na Fedoře 21 a když už, nelze mít zaplý hardware mouse, protože se neskonale seká. Na dlouho očekávanou Fedoru 22 mohu tedy zapomenout a snad s Fedorou 23 bude větší štěstí.
Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
nobody 30. 05. 2015, 13:42:59
Odpovědět  Odkaz 
teda ty ses pripad :-D nenapadlo te ze je teprve 4dny po vydani ? ze bugy se reportujou misto nadavani v komentarich? slysel jsi neco o aktualizacich ktere opravuji predchozi bugy?
Re: Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
M. D. 1. 06. 2015, 14:20:33
Odpovědět  Odkaz 
Ty jsi taky povedený případ. To, cos napsal, se dá napsat hodně problémů s Linuxem, není to nic příspěvnýho. Napadlo tě, že třeba budu čekat na ty opravy až s Fedorou 23, jak jsem psala? A napadlo tě, že mám grafiku, která není svobodně ve vývoji a používá zastaralý Bumblebee, takže to bugy nejsou? Všechno jsem ale psala a dalo se to ověřit. Grafika Aceru V3-571G nemá podporu ve RPMFusionu, takže ten vývoj potrvá déle spolu s aktualizací guidů apod. Svůj report, nikoli nadávky, jsem psala pro lidi se zkušenostmi s podobným hw, takže prosím, ověř si fakta a mluv k nim, než příště budeš někoho urážet. S tímto typem grafiky mají doted´ problém i na jiných Linuxech bez Waylandu, proto moc nevěřím, že by vše stihli ještě s Fedorou 22, obzvlášt´ když ta sama ted´ testuje nové technologie.
Re: Re: Re: Re: Fedora 22 – co se stihlo za 6 měsíců?
nobody 3. 06. 2015, 20:35:06
Odpovědět  Odkaz 
no tak promin, jestli te urazil ten pripad :) dobra, asi ze me mluvilo nashromazdene to co casto ctu od ostatnich, ze neco par dni po vydani je spatne, na h*vno a ze se vrati ke stare verzi protoze autori jsou xyz...
i kdyz teda nechapu proc mas pocit ze 23 ti pomuze, ale treba jsi v problemu zainteresovana natolik ze mas dostatek informaci pro svoji viru kterou ti nebudu brat :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz