Vlajková loď Workstation s Gnome
Začnu u výchozího prostředí ve Fedoře – GNOME Shellu. Oproti verzi obsažené ve Fedoře 21 se udály i změny, kterých si všimnete hned po spuštění distribuce. Patrné je totiž celkové „zploštění“ výchozího vzhledu – Adwaity. Došlo pak i na odstranění spodního panelu, který zobrazoval tray ikony starších aplikací a oznámení, která se přesunula do okna s kalendářem.
Takhle vypadá Fedora po spuštění
Osobně tyto úpravy hodnotím velice pozitivně a celkově příjemně osvěžily vzhled. Kromě úprav vizáže se měnily i aplikace. Většinou však šlo spíše o menší změny – jako výjimku bych snad uvedl jen kompletní redesign Eye of GNOME (prohlížeč obrázků). Zpříjemnit práci pak může snadné obnovení smazaných složek a souborů v aplikaci Soubory (Nautilus) – nejlépe tuto možnost ilustruje obrázek níže.
Kromě úprav Adwaity se měnil i vzhled Shellu (screenshot Jiří Eischmann)
Přibyly i nové aplikace – nejdůležitější je patrně Builder, což je vývojové prostředí pro GNOME, na jehož vývoj vybral autor poněkud velkou částku prostřednictvím kampaně na serveru Indiegogo. Doporučuji si přečíst recenzi, která na LinuxEXPRESu vyšla koncem března.
Navrácení smazaných souborů a složek jedním kliknutím může přijít vhod
Nová Plasma!
Stejně jako (minule recenzované) Kubuntu 15.04 začalo používat poslední řadu Plasmy, tak i nová Fedora obsahuje Plasmu 5. Jako bonus oproti zmíněnému Kubuntu se však zde nachází v poslední verzi (5.3) a také další aplikace určené pro toto prostředí (KDE Applications) jsou v nejnovějším vydání 15.04. Plasma 5.3 oproti verzi obsažené v Kubuntu nabízí spoustu vylepšení a nových funkcí – za vše bych zmínil třeba vylepšenou správu napájení.
Některé aplikace (například KWrite) už využívají KDE Frameworks 5
Nové vydání sady aplikací obsahuje některé aplikace, který byly přepsány tak, aby využívaly KDE Frameworks a Qt 5. Pro uživatele to není podstatná změna, je ale důležitá pro budoucí vývoj. Samozřejmě, že kromě nových verzí „hlavních“ prostředí GNOME Shellu a Plasmy došlo i na aktualizace dalších, ale většinou se jednalo hlavně o opravy chyb a nebudu se zde věnovat každému zvlášť.
V nové Plasmě je i graficky povedený zámek obrazovky
A co nového uvnitř?
Zde se udály poměrně velké úpravy. Správce přihlášení GDM využívá zobrazovací server Wayland. Proč vývojáři začali s nasazováním zrovna tady? Ač to může znít nelogicky, tak právě na tomto místě je testování nejvhodnější. Nabízí se totiž jen omezené množství možných použití – kromě přihlášení a případného odemčení uzamčené obrazovky se toho tady moc dělat nedá.
To je obrovská výhoda, protože neexistuje riziko, že by za případné problémy mohla například aplikace běžící v XWaylandu. Navíc je připraven mechanismus, který v případě, že jsou se spouštěním GDM ve Waylandu potíže, provede přepnutí na klasický xserver.
Tím by měla být zajištěna stoprocentní funkčnost i v případě, že se v systému nacházejí proprietární ovladače grafické karty. Kromě toho jsou knihovny a frameworky (například GTK3, SDL2) zkompilovány s podporou Waylandu, takže bude spousta aplikací fungovat i bez využití XWaylandu a tedy i bez výrazných výkonnostních propadů.
GDM vypadá pořád stejně, jenže už běží na Waylandu (screenshot Ryan Lerch, CC BY)
Výchozí webový prohlížeč se oproti verzi obsažené ve Fedoře 21 (a i té distribuované Mozillou) dočkal poněkud důležité změny. Ve Fedoře 22 je totiž Firefox zkompilován s frameworkem GTK3 místo dnes už zastaralého, ale stále používaného GTK2. Uživatelé by si toho nijak všimnout neměli, Firefox nyní plně podporuje vzhled GTK, takže vypadá lépe v systémech s jiným než výchozím vzhledem. Tato úprava je důležitá hlavně pro budoucí podporu Waylandu, která na GTK2 nebyla možná.
Dále se odehrála ještě další podstatná úprava. Tou je nahrazení správce balíčků yum za dnf. Druhý jmenovaný začal být vyvíjen jako rychlejší a odlehčenější náhrada yumu. Dnf je už nějakou dobu k dispozici, avšak až teď obsahuje všechny funkce a nevyskytují se v něm chyby. Zbavení se yumu je potřeba i kvůli plánovanému nahrazení Pythonu 2 za Python 3, které je plánováno pro Fedoru 23. Yum už byl nějakou dobu jen udržován a přepis do nové verze Pythonu nebyl plánován. Yum je ještě ve Fedoře 22 dostupný, jeho odstranění se očekává až s dalším vydáním této distribuce.
Zhodnocení
Fedora 22 obsahuje jen příjemné změny, zejména pak pro uživatele GNOME a KDE. Kromě toho je instalace a aktualizace balíčků díky dnf mnohem rychlejší, což jistě ocení uživatelé jakéhokoliv prostředí. Nenapadá mne jediný důvod, proč by uživatelé Fedory 21 neměli neaktualizovat a ostatním doporučuji novou Fedoru aspoň vyzkoušet.
Jen si před povýšením dejte pozor, ať máte aktuální verze balíčků, například zastaralý systemd může celý proces upgradu znemožnit. Nová Fedora by měla být podporována 1 rok (měsíc po vydání Fedory 24), takže jestliže požadujete dlouhodobou podporu, tak Fedora asi nikdy nebude nejlepší volbou a osobně bych se jejímu použití vyhnul i na serverech.
Co čekat v říjnu?
Pokud všechno bude pokračovat podle plánů, tak bychom se mohli už 27. října dočkat Fedory 23. Kromě zmíněného přechodu na Python 3 (což je dle mého názoru jistou věcí v případě, že se neobjeví nějaké nečekané komplikace) je zde velká šance, že bude Wayland nasazen jako výchozí.
Na jeho podpoře se už prakticky pracuje několik let, a jestliže k tomu dojde, tak vývojáři konečně dostanou možnost odladit jej na poměrně velkém množství různorodých konfigurací. Je rovněž pravděpodobné, že do vydání Fedory 23 se stihne do jádra přidat kdbus, nemyslím si však, že bude v systému nějak využíván.