Nový vzhled aplikace
Firefox 2.0 přichází s novým motivem vzhledu, na kterém zapracovali pánové ze společnosti Radiant Core. Jak se říká, co neumíš, svěř odborníkům. Oproti předchozí verzi je tak nový motiv uhlazenější a nové uživatele jistě zaujme. Pokud patříte k příznivcům motivu z předchozí verze, nemusíte zoufat. Je totiž k dispozici ke stažení na serveru Mozilla Add-ons.
S motivem vzhledu tak trochu souvisí ikonky vedle adresního řádku a pole pro vyhledávání. Ve verzi 2.0 jsou totiž nedílnou součástí těchto polí, takže je nelze snadno odstranit odsunutím pryč z lišty. To může řadě uživatelů vadit, protože namísto zahájení akce klepnutím na tlačítko dávají přednost klávese [Enter]. Nicméně existuje řešení.
Pro odstranění tlačítka vedle adresního řádku přejděte na konfigurační stránku about:config a zde změňte předvolbu browser.urlbar.hideGoButton na hodnotu false. Ikonka zmizí. Podobný fígl bohužel nelze realizovat u ikonky vedle pole vyhledávání. Zde však pomůže konfigurační soubor userChrome.css v uživatelském profilu Firefoxu. Do něj přidejte následující řádky, po opětovném spuštění Firefoxu ikonka zmizí.
.search-go-button { display:none }#searchbar { margin-right: 1em; }
Upravené prohlížení v panelech
Druhou věcí, které si asi hned všimnete, jsou úpravy prohlížení v panelech. Ikonka pro zavírání panelů totiž není standardně v pravém rohu lišty s panely, ale nově na každém panelu obdobně, jako to má například webový prohlížeč Opera. Pokud budete hledat v dialog Předvolby volbu na přepnutí do původního stavu, pravděpodobně budete zklamáni. Řešení hledejte přes předvolbu browser.tabs.closeButtons. Ta může nabývat následujících hodnot:
- 0 - Tlačítko pro zavření je pouze na aktuálním panelu.
- 1 - Tlačítko pro zavření je na všech panelech (výchozí hodnota).
- 2 - Tlačítko pro zavření není nikde.
- 3 - Tlačítko pro zavření je na pravé straně lišty s panely.
Nastavte tedy předvolbu na hodnotu 3 a získáte nastavení Firefoxu 1.5.
Další novinkou prohlížení v panelech je tzv. tab overflow. Asi znáte situaci, kdy při větším množství otevřených panelů začne být lišta s nimi nepřehledná. Ve Firefoxu 2.0 se po určitém množství otevřených panelů začnou ty krajní automaticky posouvat "za roh" a po stranách lišty panelů se zobrazí tlačítka na rolování celé lišty. Tato funkce je doprovozena nabídkou všech panelů po pravé straně lišty.
Další věcí, které si po krátkém používání všimnete a která s tab overflow souvisí, je skrývání zavíracích tlačítek na panelech (vyjma toho aktivního) při větším množstvím otevřených panelů.
A co když chcete uvedené věci povypínat? Vcelku snadná pomoc. I zde pomůžou předvolby na konfigurační stránce about:config. Pro zrušení rolování nastavte předvolbu browser.tabs.tabMinWidth na nízkou hodnotu (např. 1). Tato předvolba udává, po jaké minimální šířce ouška panelu se aktivuje rolování. Zrušení skrývání tlačítek pro zavření panelů při určité minimální šířce panelu realizujete nastavením předvolby browser.tabs.tabClipWidth na vhodnou hodnotu. Optimální mi přijde 60-70. Pokud si přejete odstranit nabídku na rychlé přepínání, pomůže vám konfigurační soubor userChrome.css, do kterého umístíte následující řádky:
.tabs-alltabs-box,.tabs-alltabs-box-animate,.tabs-alltabs-button { display: none;}
Správa relací
Firefox nyní obsahuje správu relací. Ve výchozí konfiguraci, pokud se vám z nějakého důvodu nestandardně ukončí Firefox, dostanete při jeho opětovném spuštění možnost obnovit předchozí sezení, a to včetně formulářových dat. Není totiž nic horšího, než kvůli nestandardní situaci přijít o rozepsaný příspěvek. Standardně se ovšem neobnovují panely při spuštění po předchozím korektním ukončení. Pokud si to přejete, musíte přejít do dialogu Předvolby a v sekci Hlavní nastavit obnovování panelů z minula.
Kontrola pravopisu ve formulářích. Řada služeb typu GMail již umožňuje kontrolu pravopisu ve formulářových prvcích. Jsou to ale spíš takové první vlaštovky. Firefox 2.0 tak přichází s integrovanou kontrolou pravopisu, která slouží ke kontrole obsahu formulářových prvků. To oceníte zejména tehdy, když píšete nějaký příspěvek do diskuse či posíláte e-mail přes webové rozhraní. Český slovník z licenčních důvodů ve Firefoxu není a musíte si jej stáhnout z webu.
Ke správě relací se váže další novinka. Jedná se o možnost obnovit naposledy zavřené panely. Ve výchozím nastavení si Firefox pamatuje deset naposledy zavřených panelů, které můžete obnovit v hlavní nabídce pod Historie-Naposledy zavřené panely či v místní nabídce nad ouškem panelu, kde zvolíte volbu Otevřít zavřený panel.
Ochrana proti podvodným stránkám
Phishing aneb podvodné stránky, které se snaží z uživatelů získat citlivé údaje, jako například přístup k bankovním účtům, jsou dnes celkem aktuální. Již to není doménou pouze zahraničí, ale útočníci se snaží tímto způsobem získávat citlivé údaje i u nás. Firefox 2.0 proto přináší ochranu proti podvodným stránkám.
Co si pod tím představit? Tato ochrana ve Firefoxu 2.0 může pracovat ve dvou režimech. Buď si průběžně stahuje databázi podvodných stránek do uživatelského profilu a navštěvované stránky kontroluje proti této databází (výchozí nastavení), nebo provádí kontrolu vůči vzdálenému serveru. Na tu druhou možnost se můžete přepnout v dialogu Předvolby s tím, že standardně se provádí kontrola vůči databázi podvodných stránek společnosti Google. Při navštívení podvodné stránky budete Firefoxem výrazně upozorněni.
Vylepšené vyhledávání
Změny doznalo i pole vyhledávání. Má trochu jinou podobu než ve verzi 1.5 a obsahuje nový Správce vyhledávacích modulů, kterým můžete snadno spravovat nainstalované moduly včetně možnosti ty výchozí obnovit. Pěknou funkcí je i našeptávač, který je k dispozici u vyhledávacího modulu pro Google.
Nový Správce doplňků. Pokud budete ve Firefoxu 2.0 hledat Správce rozšíření či Správce motivů vzhledu, pravděpodobně je nenaleznete. Byly sloučeny do nového Správce doplňků. Na první pohled nic nového, ale to hlavní je skryto pod povrchem. Firefox 2.0 obsahuje ochranu proti záškodnickým doplňkům. Nainstalované doplňky jsou průběžně testovány oproti seznamu stahovanému z webu. V případě nalezení doplňku, který je na blacklistu, bude uživatel upozorněn.
Firefox 2.0 také podporuje dva nové formáty vyhledávacích modulů - MozSearch a OpenSearch. Ten první vznikl zjednodušením formátu OpenSearch a jsou do něj ukládány vyhledávací moduly do uživatelského profilu. Přímo na web se však nehodí, protože je podporován pouze Firefoxem 2.0. OpenSearch je v tomto ohledu zajímavější, protože krom Firefoxu jej podporuje i Internet Explorer 7.0 a lze očekávat, že další tvůrci prohlížečů se přidají.
Podpora externích RSS čteček
Firefox 2.0 přichází s vylepšenou podporou RSS. Pokud v něm například klepnete na RSS soubor, který k sobě nemá přiřazen žádný vzhled, nezobrazí se vám obyčejný XML strom, ale stránka se vzhledným formátováním. Nicméně to není hlavní přínos v této oblasti v nové verzi. Tou hlavní je možnost provázání Firefoxu s externí RSS čtečkou.
Nemusí se přitom jednat pouze o lokální RSS čtečky. Řada uživatelů v poslední době začíná využívat ty webové. Firefox již obsahuje některé předvolené. Pokud tedy používáte například webovou čtečku Bloglines, budete moci jedním klepnutím na RSS zahájit odebírání zdroje. Vlastní čtečky lze přitom snadno přidat.
Pro vývojáře
Firefox 2.0 obsahuje renderovací jádro Gecko 1.8.1, které bylo původně plánováno jako téměř totožné s tím, které je součástí Firefoxu 1.5. Nakonec se do něj několik novinek přeci jen dostalo. Tou nejhlavnější je podpora JavaScriptu 1.7. K tomu není potřeba nic moc dodávat a co je nového, se dozvíte v přehledu, na který naleznete odkaz pod článkem.
Druhou významnou novinkou je podpora klientského úložného systému a perzistentního úložiště z What WG. Jedná se o věc podobnou cookies, která řeší řadu jejich nedostatků. Právě od What WG se do budoucna hodně očekává. Drobného vylepšení se dočkala i podpora SVG.
Závěrem
Novinek Firefoxu 2.0 je hodně a zdaleka jsem nevypsal všechny. Na ty další včetně řady drobností nejspíš časem přijdete sami. Novinky se dle prvních ohlasů líbí, tak nezbývá než doufat, aby si Firefox podobný směr udržel. Další plánovanou verzí Firefoxu je 3.0 s kódovým označením Gran Paradiso. Ta bude k dispozici v průběhu příštího roku.