Mir
Ubuntu 13.10 „Saucy Salamander“ bude prvním vydáním, které bude ve výchozím nastavení používat grafický server nové generace. Mir byl navržen jako náhrada dnes již zastaralého xserveru. Jeho vývoj začal v létě 2012 a byl oznámen až o celých 6 měsíců později. Tohle je vzhledem k faktu, že do té doby poslední oficiální stanovisko (přímo od Marka) hovořilo o přechodu Ubuntu na grafický server Wayland, poměrně překvapivé. Canonical změnou plánů způsobil mezi vývojáři dalších prostředí a distribucí poměrně bouřlivé reakce, vesměs negativní. Ve výsledku to dopadlo tak, že Ubuntu zůstalo osamoceno a zatím má v plánu přejít na Mir jako jediná distribuce, a to jen ve verzi s prostředím Unity. V případě vydání 13.10 bude však stále součástí klasický Xserver, který poběží společně s Mirem a ve kterém bude spuštěno celé prostředí Unity. Tento krok se může zdát poněkud nelogický, avšak podle vývojářů Ubuntu je to jediná možnost, jak lze Mir odladit a vychytat všechny nedostatky.
Salamander čili mlok - maskot Ubuntu 13.10
Unity po šesté
Jako výchozí prostředí je v Ubuntu již po pět vydání prostředí Unity. A ani v případě verze 13.10 tomu nebude jinak. Unity se zde bude nacházet ve verzi 7.1, což značí pouze menší vylepšení a opravy chyb oproti verzi 7, která přišla společně s Ubuntu 13.04. Jednou z novinek je podpora pro nakupování přímo z Dashe. Většina uživatelů ocení spíše funkci, která měla být již součástí předchozího vydání – Smart Scopes. Když otevřete Dash a začnete vyhledávat, tak bude prohledáváno mnohem více zdrojů, než tomu bylo doposud. Například webová alba Picasa, Facebook, záložky prohlížeče Chromium a mnohé další. Unity ve své aktuální verzi využívá aplikace z prostředí GNOME 3.8.
Ubuntu 13.10 tak, jak vypadá po instalaci. Oproti předchozímu vydání se mnoho nezměnilo.
Výchozí aplikace
Co se týká volby výchozích aplikací, zde vše zůstává beze změny. Byla navrhnuta výměna prohlížeče Firefox za Chromium, která však neprošla. Vše tedy zůstává při starém, takže pro prohlížení internetu je výchozím prohlížečem Firefox ve 23. verzi, jako kancelářský balík LibreOffice 4.1, k prohlížení fotek Shotwell a na multimédia Totem.
A co deriváty?
Kubuntu obsahuje prostředí KDE v jeho poslední verzi 4.11, která přináší zejména podporu pro grafický server Wayland, snížené paměťové nároky a vylepšení správce oken Kwin. Nejviditelnější změnou je však Muon Discover – nové „centrum softwaru“. Lubuntu obsahuje znovu Firefox jako výchozí prohlížeč, bylo doplněno schéma ikon „Box“ a došlo k aktivaci technologie Zram přímo na instalačním disku, což umožní provést instalace i na počítačích s menším množstvím paměti. Ubuntu GNOME obsahuje prostředí GNOME ve verzi 3.8, což je prozatím jeho poslední verze. Xubuntu dostalo vylepšenou podporu pro více monitorů.
Muon Discover – nové „centrum softwaru“ pro Kubuntu
Změny pod pokličkou
Nové vydání přináší aktualizované verze jak aplikací, tak také knihoven, jádra a všech věcí nezbytných pro chod systému, které však běžnému uživateli zůstávají ukryty. Konkrétně se v novém Ubuntu dočkáme linuxového jádra ve verzi 3.11, což přináší například podporu hardwarového dekódování videa na grafických kartách ATI/AMD. Navíc si uživatelé těchto grafik mohou aktivovat správu napájení, což sníží celkovou spotřebu systému a navýší výkon. Svobodná implementace Opengl Mesa se rovněž dočkala aktualizace, a to na verzi 9.2, která přináší mnoho oprav, nových funkcí a výrazné navýšení výkonu. Do repozitářů se také dostaly nové verze oficiálních ovladačů pro grafické karty, které přinášejí rovněž opravy chyb a výkonnostní vylepšení.
Divoký vývoj
Ubuntu 13.10 se aktuálně nachází ve fázi beta verze, což značí, že by většina věcí měla být hotova a pouze se budou opravovat chyby. Všechny funkce a novinky, kromě nového grafického serveru Mir, už byly nasazeny. Oproti předešlým vydáním však i v této relativně pozdní fázi vývoje došlo k několika komplikacím a po aktualizaci nebyl systém schopen nabootovat. Tohohle chování si všimlo více uživatelů. Doufejme však, že se všechny problémy podaří do vydání eliminovat.
Přejít?
Uživatelé poslední verze Ubuntu 13.04 upgradem chybu neudělají. Získáte aktualizované aplikace, opravy chyb, a pokud narazíte na problémy s novým grafickým serverem, tak není nic jednoduššího, než si jej odinstalovat (jedná se o odstranění jediného balíčku). S povýšením nespěchejte, jestliže používáte stabilní vydání s dlouhodobou podporou. V takovém případě bude lepší počkat si do jara, kdy vyjde další verze s dlouhodobou podporou.