Antergos je distribuce založená na Arch Linuxu. Celý projekt původně začínal pod názvem Cinnarch a nabízel pouze jedno prostředí. Cílem distribuce je dle tvůrců, doslova cituji, nabídnout moderní, elegantní a výkonný operační systém. S Antergosem jsem strávil něco málo přes měsíc a můžu říct, že tyto cíle se vývojářům podařilo naplnit. Přesto je zde pár věcí, které práci se systémem nebo jeho instalaci nepříjemně zkomplikují.
Stažení a instalace
Autoři nabízí ke stažení dva instalační obrazy – Live ISO obsahující funkční živý operační systém (1,5 GB) a Minimal ISO sloužící pouze k instalaci (0,45 GB). Po vypálení a nabootování dojde k aktualizaci instalačního průvodce a následnému spuštění.
Zde vidím první problém – pokud instalujete na laptop jako já a nemáte k dispozici ethernet, je možné, že distribuce nebude kompatibilní s vaším WiFi modulem. Vzhledem k tomu, že instalátor všechny balíky stahuje z internetu, nemáte šanci distribuci bez připojení nainstalovat.
Nabídka aplikací v systému spuštěném z obrazu
Pokud se vám ale podaří tomuto problému vyhnout, tak už kromě nedokončeného českého překladu žádné nástrahy v instalátoru nečíhají. Instalátor vás provede, jak už je zvykem, dělením disku, vytvořením účtu a, což je podle mě skvělá funkce, nabídne instalaci některých základních programů a povolení AURu. Celá instalace probíhá velmi svižně, protože se stahuje v porovnání s konkurenčními distribucemi méně dat.
Instalátor vám také nabídne volbu desktopového managera – k dispozici jsou např. GNOME, Cinnamon, MATE, Xfce a další. Já zastávám konzervativní desktop, proto jsem volil Cinnamon.
Zkušenosti s Antergosem
Jak jsem již zmínil, distribuce je založena na Arch Linuxu, což se podepsalo i na bootování, které zabere mnohem méně času, než u některých jiných distribucí.
Jako dvojsečnou zbraň bych označil rolling release model aktualizace – na jednu stranu dostáváte velmi rychle nové verze programů, na stranu druhou se vám často stane, že systém hlásí nové verze programů několikrát do dne, což občas může působit až otravně vzhledem k nutnosti zadávání hesla při každé aktualizaci. Navíc se můžete dostat do situace, kdy update rozhází ovladače a už se vám je bez složitých zásahů nepodaří rozchodit. Tohle se mi stalo pouze s Broadcom WiFi modulem, ale kdoví, který další „exotický“ hardware je tímto ohrožen.
Pokud se ale zaměřím na vzhled a prostředí, hodnotím Antergos velmi kladně. Ikony Numix distribuci sluší a zapadá do minimalistického a lehkého vzhledu prostředí. Hodně oceňuji i snahu o ucelenost – Antergos vypadá téměř shodně pod každým správcem plochy.
Není vám tahle nabídka povědomá?
Jako plus musím hodnotit výběr předinstalovaných aplikací. Kromě dnešních „tutovek“, jako je například přehrávač videa Totem, Antergos přichází s předinstalovaným Chromiem, navíc už během instalace vám Antergos nabídne některé další programy, jako LibreOffice nebo ovladače pro tiskárny HP.
Jednotný styl – takhle to má vypadat
Nezkušeného uživatele ovšem může zmást absence jakéhokoliv obchodu s aplikacemi. Aplikace musíte instalovat ručně ze správce balíků, který má ale naštěstí v systému alespoň grafickou nadstavbu. Výjimkou je snad jen GNOME Apps, který je dostupný samozřejmě pouze s předinstalovaným GNOME Shellem.
Hodnocení ve zkratce
Antergos je velmi svižný operační systém, který ovšem stále trpí určitými neduhy v oblasti lokalizace a hardwaru. S úspěšností se mi ale Antergos podařilo nainstalovat i na starší hardware. Po celou dobu používání se mi v distru pracovalo dobře, k problémům kromě updatu hardwarových ovladačů nedocházelo. Tohle je ale Achillova pata mnoha dalších distribucí a zkušenějším „linuxákům“ se jistě podaří podobné problémy snadno řešit.