Četli jste minulý článek? Jmenuje se Tipy a triky pro Ubuntu 8.04 na Asus Eee 901
Otřesuvzdorné SSD úložiště u Eee 901 má stejně jako většina v současné době používaných flash pamětí jednu drobnou principiální nevýhodu. Každá z jeho buněk snese pouze omezený počet zápisů, odhadovaný na 100 000–1 milión. Řadič SSD se samozřejmě snaží buňky při zápisech prostřídat pomocí technologie wear_leveling, ovšem při velkém počtu zápisů produkovaných „nesprávně optimalizovaným systémem" existuje možnost, že se během morální životnosti netbooku projeví fyzické opotřebení SSD.
Sekundární SSD úložiště na Mini PCI-e kartě
Každopádně se trocha námahy vyplatí, pokud Ubuntu provozujete přímo z paměťové karty nebo přídavného flash disku. V případě levnějších médií to platí dvojnásob.
Použití tmpfs
První opatřením bude přesun často zapisovaných systémových adresářů do virtuálního souborového systému tmpfs vytvořeného v RAM. Do souboru /etc/fstab pomocí příkazu sudo gedit /etc/fstab
dopište:
tmpfs /tmp tmpfs noatime 0 0
tmpfs /var/log tmpfs noatime 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs noatime 0 0
Konzumace paměti v součtu kolem 1,5 MB za prodloužení životnosti SSD a zrychlení běhu systému určitě stojí.
Přepínače noatime a commit
Mezi další úpravy patří připojení SSD disků pomocí přepínače noatime
, který vypíná zápis času čtení souborů. Současně prodloužíte nastavení doby, po níž se obsah vyrovnávací paměti přesouvá na pevný disk. Standardně je tato doba nastavena na pět sekund, vy ji prodloužíte pomocí přepínače commit=120
na dlouhé dvě minuty. Příklad druhé úpravy souboru /etc/fstab pro obě SSD úložiště:
# /dev/sda1
UUID=737b77ec-b1e5-4f2f-aa18-fddfac977fac / ext3 noatime,commit=120,errors=remount-ro 0 1
# /dev/sdb1
UUID=00a7ecdb-7a14-4cfd-930a-b0e95cd549ca /home ext3 noatime,commit=120 0 2
Změna ext3 na ext2
Pokud místo žurnálového souborového systému ext3 použijeme starší „nežurnálový" ext2, počet zápisů do SSD úložiště se sníží. Nejjednodušeji to lze provést samozřejmě při instalaci linuxové distribuce. Vzhledem k tomu, že ext3 je obousměrně kompatibilní s ext2, není velkým problémem provést dodatečnou konverzi. Principiálně jde o odebrání žurnálu pomocí příkazů
tune2fs -O ^has_journal /dev/sda1
tune2fs -O ^has_journal /dev/sdb1
Nemá smysl se o to pokoušet za běhu distribuce na připojených souborových systémech. Nezbývá než například spustit distribuci Ubuntu z instalačního CD vloženého do externí CD mechaniky nebo z paměťové karty a až poté napsat uvedené příkazy. Samozřejmě, že po této úpravě bude nutné upravit též soubor /etc/fstab, v němž u konvertovaných souborových systémů přepište ext3 na ext2.
Zkušenější uživatelé Linuxu si jistě uvědomují, že především poslední uvedená úprava výrazně sníží robustnost souborového systému. Z toho důvodu jsem konverzi ext3 na ext2 na svém Eee dosud neprovedl. Než riskovat nekonzistenci dat, raději po nějakém čase vyměním demontovatelnou část jeho interního SSD úložiště o kapacitě 8 GB za 32GB Patriot Lite Series SSD disk. Kde ho získat? Stačí do vyhledávání ve www.zbozi.cz nebo www.nejlepsiceny.cz zadat "32GB Patriot Lite Series SSD disk". Podobné moduly ohlásili další výrobci, proto nemějte obavy, že by v budoucnu nebylo z čeho vybírat. Vzhledem k tomu, že karta s SSD úložištěm je typu Mini PCI-e, je její výměna otázkou několika minut i pro méně zručného uživatele.
Dobrý spánek pro Eee
Uspání do paměti patří v případě Eee mezi velice časté úkony. Netbook je podle nastavení možné uspat buďto zavřením víka nebo pomocí klávesové zkratky [Fn-F1]. Moje testy ukazují, že Eee při 12hodinovém spánku spotřebuje zhruba 8 % kapacity baterie. To znamená, že na plně nabitou baterii vydrží Eee 901 spát až šest dní. Bohužel se občas při probouzení Eee objevuje nehezká hlášení „Váš počítač se nepodařilo uspat do paměti".
Příčinou bývají nedostatečná práva pro pm-suspend. Mezi nejjednodušší řešení patří editace souboru /etc/sudoers, čímž danému uživateli umožníte spouštět pm-suspend s administrátorskými právy. Soubor sudoers by měl být editován pouze editorem visudo, což může být pro méně zkušené uživatele Linuxu trochu problém. My jej obejdeme. Nejprve pomocí sudo apt-get install mc
nainstalujte GNU Midnight Commander. Spustíte jej v terminálovém okně pomocí sudo mc
a poté přidejte do souboru /etc/sudoers pomocí zabudovaného textového editoru (spouští se klávesou [F4]) následující řádek:
jméno_uživatele ALL=(ALL) NOPASSWD: /usr/sbin/pm-suspend
Hodnotu jméno_uživatele
nahraďte přihlašovacím jménem uživatele, který bude Eee uspávat.
Na závěr bych chtěl dodat, že dnešní návody jsou platné nejen pro optimalizaci Ubuntu na Eee 901, ale též pro jinou distribuci na jiném typu počítače. V příštím díle se podíváme na instalaci linuxové distribuce Ubuntu na paměťovou kartu a na další užitečné mikronávody, právě tak dlouhé, aby se dobře četly například právě na displeji vašeho Eee.