přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Portrét v GIMPu s vysokým kontrastem

Portrét v GIMPu s vysokým kontrastem

gimp.png

Uměle vytvořený vysoký kontrast na portrétních fotografiích patří do velice oblíbených disciplín fotografů. Pojďte se proto podívat, jak jednoduché je jeho vytvoření pomocí pár kroků v GIMPu. Obecně známým faktem je, že ostrost a kontrast sedí více mužským portrétům, a naopak měkké podání portrétu sluší více ženám.


Instalace skriptu

V pozdější fázi návodu bude potřeba skript s názvem High Pass, aby nebylo nutné se v průběhu zabývat jeho instalací, doporučuji jej nainstalovat hned na začátku. Nejprve si skript stáhněte z databáze registry.gimp.org. Instalací se myslí prosté přesunutí skriptu do složky, ve které je GIMP hledá. Standardně se složka se skripty nachází v domovském adresáři na cestě .gimp-VERZE\scripts. Nezapomeňte, že je GIMP nutné znovu spustit, aby se skript objevil v databázi.

Předpříprava portrétu

Vyfotit portrét, který není nutné dále nijak významně upravovat, sice dobří fotografové zvládají, ale pro případ, že se vše na první výcvak nepovede, alespoň nastíním vhodné kroky pro úpravu jasu a sytosti barev. Nechám stranou vyrovnání a ořez fotografie, který je zcela intuitivní a uživatel GIMPu si s těmito úkony poradí.

Běžně se stává, že fotografie neobsahuje celou škálu jasů, což nemusí být nutně špatně a je potřeba to vyhodnotit. Uvědomte si proto, jestli by na fotografii měla být zcela bílá a zcela černá barva. Úprava jasů se dobře provádí nástrojem z nabídky Barvy|Úrovně. V okně nástroje jsou viditelné Vstupní úrovně, které představují histogram fotografie. Pokud graf vypadá stejně jako na obrázku, znamená to, že ve fotografii nejsou obsažené nejtmavší a nejsvětlejší odstíny.

Obecnou radou je posunout trojúhelníkové posuvníky k úpatí histogramu, čímž se histogram roztáhne. Černým posuvníkem na levé straně ovlivňujete tmavé odstíny, bílým posuvníkem na pravé straně světlé odstíny. Pokud by se zdálo, že má fotografie jasovou složku zcela vedle, šedým posuvníkem můžete jas přizpůsobit.

Další možností je pomocí tlačítek s pipetou přímo ve fotografii vybrat absolutně černý a bílý bod. Za předpokladu zaškrtnutého políčka Náhled se úpravy okamžitě projevují ve fotografii, a lze tak jednat obezřetně. Neposlouchejte proto jen histogram, ale především kontrolujte fotografii jako celek, tak aby nevznikaly příliš přepálená nebo podexponovaná místa bez kresby a fotografie vypadala přirozeně.

Úprava úrovní fotografie Úprava úrovní fotografie


Chlápek na portrétu má poměrně červenou pleť, odstíny a sytost barev se pohodlně upravují nástrojem z nabídky Barvy|Odstín-Sytost. U tohoto portrétu jde především o červenou barvu, obecně lze ale upravovat více odstínů nebo celou škálu. Aby nevypadal cowboy jako HellBoy, vyberte červenou barvu označenou a snižte Sytost dle potřeby.

Úprava sytosti červeného odstínu Úprava sytosti červeného odstínu


Pro potřeby dalších kroků tato příprava postačí, u portrétů obecně se dále upravuje pleť, oči, zuby, to je ale nad rámec tohoto návodu.

Zvýšení kontrastu a ostrosti

Kontrast lze zvýšit mnoha způsoby, nedestruktivní metodou je použití křivek z nabídky Barvy|Křivky. Nástroj je velice podobný úrovním, zatímco u úrovní máte možnost ovlivňovat tři stěžejní body, křivky lze ovlivňovat v „nekonečném“ počtu bodů. Tažením za křivku upravujete její trajektorii, obecně platí, že strmější křivka znamená vyšší kontrast, plochá křivka nižší kontrast. Stejně jako u úrovní lze ovlivňovat pouze zvolený kanál, nebo celou škálu. Kontrast zvyšte úpravou křivky do podoby písmene S. Stejným postupem jako v předpřípravě portrétu můžete upravit sytosti barev příkazem z nabídky Barvy|Odstín-Sytost.

Zvýšení kontrastu pomocí křivek Zvýšení kontrastu pomocí křivek


Selektivní proostření a tím i navýšení kontrastu proveďte pomocí dříve nainstalovaného skriptu High Pass Filter. Skript naleznete v nabídce Filtry|Obecné|High Pass Filter. Podle rozlišení a osobních preferencí nastavte hodnotu Filter Radius, Mode nastavte na Greyscale. Zjednodušeně platí, že čím větší rádius nastavíte, tím bude efekt silnější. Po potvrzení dialogového okna je vytvořena nová vrstva, které nastavte Režim krytí na Překrývání.

Použití High Pass filtru Použití High Pass filtru


Selektivní úpravy fotografií často vedou k takzvanému haló efektu, který je v tomto případě nežádoucí. Všimněte si nepřirozeně navýšeného kontrastu kolem klobouku, a prakticky kolem celé siluety.

Haló efekt Haló efekt


Haló efektu na hranici siluety s pozadím lze předejít různými způsoby, nabízí se ruční editace vrstvy zvyšující kontrast nebo selektivní úprava masky vrstvy. Jedním z poměrně efektivních způsobů je vytvořit High Pass vrstvu v několika menších krocích. Jednoduše vytvořte stejně jako v předchozím případě pomocí příkazu z nabídky Filtry|Obecné|High Pass Filter kontrastní vrstvu, jen nastavte menší Filter Radius. Vrstvu podle uvážení potom několikrát zkopírujte. Uvedené řešení sice pořád není ideální, haló efekt se ovšem zdaleka neprojevuje v takové míře.

Selektivní proostření po menších krocích Selektivní proostření po menších krocích

Proměna portrétu Proměna portrétu

Zkuste i něco dalšího

Sto lidí představuje sto chutí, proto může váš portrét se zachováním postupu vypadat úplně jinak. Nebojte se experimentovat a zkuste třeba černobílou variantu podle předešlých GIMPtoriálů.

Nahoru

Příspěvky

Portrét v GIMPu s vysokým kontrastem
Míla 30. 01. 2014, 23:26:33
Odpovědět  Odkaz 
Vpravo přehnané solárko a vlevo, po úpravě, zas popelavá mrtvola :-D Tobě bych Peťo nechtěla dát fotky k úpravě :-/ Neber si to nějak zle, tutoriál OK, ale spíš se to mělo jmenovat "dragan effect", pak by bylo vše v naprostém pořádku ;-)
PS: a to není Haló efekt, je to AURA zachycená foťákem ;-D ;-D ;-D
Re: Portrét v GIMPu s vysokým kontrastem
Petr 2. 02. 2014, 11:46:22
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj Mílo,
díky za komentáře a hodnocení. Neberu si to osobně, každý má právo na názor a diskuse je tu od toho.

Nejsem sám, kdo termín Haló effect používá k označení nechtěných vlivů při úpravě ostrosti nebo jiných, zpravidla selektivních úpravách. Ale neměl bych problém to nazvat ani aurou.

http://goo.gl/w6LbmM
http://goo.gl/KZLtSu
http://goo.gl/uLggeZ

V tutoriálu byl prakticky jen zvyšován kontrast, u "Dragan effectu" se nejen zvyšuje kontrast popředí, ale také snižuje jas pozadí (nejlépe už při fotografování). V tutoriálu šlo čistě o metody zvýšení kontrastu, proto nebyl žádný pojmenovaný efekt zmíněn.

Snad si čtenáři odnesou z tutoriálu to, k čemu byl určen, možnosti zvýšení kontrastu pomocí křivek a doplňku.

PS: nikomu fotky neupravuji, můžeš být klidná
Portrét v GIMPu s vysokým kontrastem
Míla 30. 01. 2014, 23:28:53
Odpovědět  Odkaz 
Jo a dala jsem ti z milosti hodnocení 4 (škoda, že nejde mínus, nebo naopak třeba 5+, jako taková lepší KOULE). Jo a hlasovala jsem několikrát, když to tady nemáte nijak vošéfovaný!
Portrét v GIMPu s vysokým kontrastem
Míla 30. 01. 2014, 23:30:12
Odpovědět  Odkaz 
jo a tady máš toho svýho miláška:
http://supertuts007.deviantart.com/art/Dragan-Effect-videotutorial-Photoshop-324016710
Portrét v GIMPu s vysokým kontrastem
MichalekII 31. 01. 2014, 08:28:28
Odpovědět  Odkaz 
Koukám, že linuxexpress se stal humoristický magazín :-D
Portrét v GIMPu s vysokým kontrastem
grafik 4. 02. 2014, 19:30:37
Odpovědět  Odkaz 
Text této úrovně je dobrý tak maximálně zdarma do blogu.

K těm fotkám obličeje: originál fotky nevalný, upravená fotka je ještě horší, zcela nepoužitelná.
Petr Valach Re: Portrét v GIMPu s vysokým kontrastem
Petr Valach 4. 02. 2014, 20:25:36
Odpovědět  Odkaz 
:O No páni, vy financujete LinuxExpres?? Teda to jsou mi noviny....

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz