přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Joomla! Společně v internetové džungli

Joomla! Společně v internetové džungli

Stojíte-li před nelehkým rozhodnutím, který redakční systém nasadit na své stránky, zastavte se u tohoto článku. Popíše vám redakční systém nazvaný Joomla!, který by se vám mohl líbit. Pokud máte na svém hostingu k dispozici skriptovací jazyk PHP a databázový server MySQL, nechte se provést vlastnostmi, jimiž Joomla! oplývá.


V době psaní tohoto článku prochází redakční systém Joomla! zlomovým obdobím. Původně se jmenoval Mambo a vznikl jako čistě komerční projekt. To se odrazilo na jeho kvalitě a pokročilých funkcích, kterými disponuje. Poté jej původní autoři převedli na licenci GNU GPL a ke slovu se dostala komunita vývojářů. Pak přišel srpen 2005 a docela zásadní zvrat, kdy se objevily zprávy o tom, že se původní vlastník autorských práv rozhodl původní kód zase uzavřít. Poté, co tisíce dobrovolníků celý systém vylepšily. Komunita si to nenechala líbit, vzala si v té chvíli nejaktuálnější kód a založila konkurenční projekt, kterému bylo později vybráno jméno Joomla!, což je slovo pocházející z arabštiny a znamená zmiňovanou jednotu a společnou věc.

Tolik jen na úvod, abychom vysvětlili, proč je Joomla! tak mladý projekt (jen rok a pár měsíců), proč je spousta doplňkových modulů kompatibilních se systémem Mambo a proč si jsou oba projekty tak podobné. Navíc to také vysvětluje, proč se řada stránek věnovala nejdříve Mambo a později přešla na Joomla!.

Joomla! je redakční systém založený na skriptovacím jazyce PHP (běží jak na verzi 4, tak i na verzi 5) a databázi MySQL. V době, kdy píšu tento článek, je poslední verze označená číslem 1.0.11 a k dispozici je i nová, zatím vývojová verze 1.5, která přináší opravdu mnoho novinek.

Obrázek: Uživatelské rozhraní Joomla! 1.0.11

Předchůdce Joomla! je původem z Austrálie a jeho život byl započat v roce 2000, kdy vznikla první komerční verze. Kód byl otevřen v roce 2001. Zlom přišel 17. srpna 2005, kdy se kompletní vývojový tým rozhodl ukončit práci na projektu Mambo a založil nový projekt Joomla! První verze Joomla! byla vydána 16. září 2006.

Jako mnoho jiných projektů je Joomla! dodávána v základní verzi s minimem integrovaných modulů. Osobně tento model oceňuji, protože není problém funkčnost pomocí dodatečných modulů rozšířit. Ozývají se však hlasy, že by měl být celý systém dodáván v co největší škále funkcionality, aby uživatel nemusel již nic doinstalovávat. Tyto hlasy však zapomínají na to, že není možno vytvořit „reprezentativní“ vzorek modulů, protože každý uživatel požaduje trochu něco jiného. Na domovské stránce je však k dispozici asi 1000 dalších rozšiřujících modulů, ze kterých si určitě vybere každý. Upozorním na to, že celý redakční systém je sice šířen pod svobodnou licencí, řada rozšíření je však striktně komerčních. Je vidět, že takto si můžete jako nezávislý vývojář založit svou živnost na tvorbě komponent a modulů a že tento model funguje.

Čím však chtějí vývojáři zaujmout vaši pozornost a přesvědčit vás, že jejich produkt je jiný a snad lepší než konkurence? Jde o několik věcí, které v této kategorii produktů nejsou zase až tak obvyklé. Na prvním místě zmíním fakt, že pro Joomla! existuje velmi slušná jazyková podpora v češtině. K dispozici je překlad nejenom uživatelského rozhraní, ale i velkého počtu nejpoužívanějších rozšiřujících modulů. V nové verzi bude k dispozici i oficiální kompletní překlad instalace a správcovského rozhraní.

Obrázek: Správcovské rozhraní Joomla! 1.0.11

V případě těchto projektů je spíše výjimkou speciální tým zabývající se odhalováním bezpečnostních děr v Joomla!, které jsou detekovány pomocí profesionálních bezpečnostních nástrojů. Na bezpečnost je opravdu hodně dbáno a podle testů je standardní Joomla! velmi dobře zabezpečen. V červenci a srpnu 2006 však museli mít uživatelé Joomla! dojem, že je Joomla! něco jako cedník. Bylo napadeno mnoho stránek a mnoho útoků bylo úspěšných. Na vině však nebyla Joomla! jako taková, ale bezpečnostní nedostatky v doinstalovávaných komponentách a modulech. Nad těmi nemá vývojový tým žádnou moc, a proto byl vytvořen oficiální seznam „děravých“ komponent. Boj s hackery je však nekonečný, takže dokonalá ochrana před útokem neexistuje. K dispozici je však mnoho rad a návodů, jak bezpečnostní riziko minimalizovat.

Existuje také tým testující kvalitu a funkčnost nových verzí, což také není úplně běžné u projektů, jakým Joomla! je. Součástí velké rodiny vývojářů jsou i národní lokalizační týmy, a tak bude nová Joomla! dostupná ve více než 50 jazycích včetně češtiny. Český tým byl zformován a vytváří a testuje nejenom oficiální překlady Joomla!, ale také uživatelskou dokumentaci a překlady doplňků. Zároveň je na stránkách české komunity i uživatelské fórum, kde může každý položit svůj dotaz.

Co vše je s Joomla! možné? K dispozici je několik modulů na vytvoření internetového obchodu včetně možnosti platby pomocí platebních karet, obrázkových galerií, chatu, komunitních stránek nebo inzertních serverů. Navíc mnoho z nich je k dispozici v komerční verzi včetně podpory, což jistě napomůže v rozhodování, zda nějakou komerční službu spustit. Standardní instalace Joomla! nepodporuje vícejazyčný obsah, existuje však komponenta, která tuto vlastnost přidá. V databázi je pak uložen každý článek ve více jazykových mutacích a dle zvoleného jazyka stránek je obsah zobrazován. Týká se to samozřejmě nejenom obsahu, ale i všech textů, které se na stránkách objevují.

V poslední době také uživatelé velmi často vyžadují tzv. SEO (Search Engine Optimization), což je funkce, která dělá odkazy „přátelské“ k vyhledávačům. Když totiž uvidíte odkaz ve stylu www.mestranky.cz/index.php?itemID=1234, asi vám to nic neřekne. Když ovšem použijete SEO modul, bude váš odkaz vypadat jinak – www.mestranky.cz/informace_o_firme.php. Tento modul zajistí překlad „nevzhledného“ odkazu na „pěknější“ přímo za běhu. S touto technologií je však mnohdy spojeno několik těžkostí, takže nastavení a správné fungování není zase až tak úplně jednoduché. Musíte ovšem uznat, že ve prohlížeči se druhý odkaz vyjímá opravdu lépe a nastavení SEO se čas vyplatí věnovat.

Obrázek:Ukázka testovací verze překladu Joomla! 1.5 beta

Ve stávající verzi 1.0.11 snad asi nenajdete funkci, která by chyběla. Přesto stojí za zmínku i to, že verze 1.5 přinese několik dalších nových vlastností, o které by se mohl uživatel zajímat. Bezproblémová podpora kódování UTF-8 již byla zmiňována. Velmi důležitou změnou je také „emulace“ parametru Safe Mode OFF, což je v současnosti největší překážkou na hostingových serverech, kde si správci prostě zjednodušují život a nastaví své prostředí striktně. Ve verzi 1.0.x se tento parametr ve stavu ON (zapnuto) projeví nemožností instalovat nové komponenty a v některých případech i nemožností uploadu obrázků na server apod. Proto je zapotřebí vybírat hosting velmi obezřetně. Například v současnosti není možné Joomla! provozovat na žádném českém freehostingu, zákeřnější je také to, že řada komerčních hostingů odmítá z bezpečnostních důvodů (jehož účinnost je však sporná) tento parametr nastavit na stav vypnuto, což můžete zjistit až po zaplacení. Nová verze by tento stav snad měla odstranit.

Standardní kódování v Joomla! řady 1.0.x není dáno, a proto si můžete vybrat z ISO8859-2, Windows-1250, nebo UTF-8. Nová verze 1.5 pak přichází s pouze jedním kódováním, a to UTF-8. I když to znamenalo obrovské úpravy stávajícího kódu a vášnivé diskuze na uživatelských fórech.

Na základě bezpečnostního auditu byly změněny také některé interní součásti Joomla! a občas to s sebou přináší nutnost změn ve stávajících komponentách, modulech a šablonách. Tím, že je nová verze vývojářům k dispozici již od počátku roku 2006, se však minimalizuje „hluché“ období, kdyby některé komponenty nefungovaly v nové verzi Joomla!, neboť vývojáři doplňků jsou vyzýváni, aby ve svém vlastním zájmu připravili novou verzi svých produktů a řada z nich má již dnes kompatibilní doplňky pro obě verze.

Pěkný přehled o šablonách vzhledu získáte na této stránce.

Počítá se také s tím, že po příchodu nové verze 1.5 budou zahájeny práce na vytvoření „nezávislé“ verze, které bude jedno, jaký databázový server používáte. Ve stávající verzi 1.5 už byly učiněny kroky k tomu, aby toto „oproštění se“ od MySQL proběhlo bez nějakých vážnějších problémů.

Obrázek: Výchozí uživatelské rozhraní Joomla! 1.5 beta

Joomla! dnes najdete na mnoha místech, jako nejprestižnější se mi jeví stránky Organizace spojených národů. Kvalita Joomla! je průběžně oceňována různými oceněními, osobně mne nejvíce oslovují ceny britského linuxového časopisu UK LinuxWorld, kterou Joomla! již několikrát získala v kategorii Best Linux/Open Source project (také jako Mambo).

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Re: Joomla! Společně v internetové džungli
24. 05. 2007, 08:59:18
Odpovědět  Odkaz 
Článek vznikl již před nějakou dobou a tak si dovolím aktualizaci :
- poslední stabilní verze je Joomla! 1.0.12
- poslední vývojářská je Joomla! 1.5 Beta 2
- v anketě Czech Open Source 2007 jsme byli dle hodnocení veřejnosti pátý nejúspěšnější projekt

Dotazy pokládete na stránkách www.joomlaportal.cz
Joomla! Společně v internetové džungli
Spokojený Joomla! uživatel 31. 05. 2007, 00:00:02
Odpovědět  Odkaz 
Tak po dlouhé cestě přes Wordpress a Drupal jsem nakonec zůstal u Joomly. Myslím, že tento systém je uživatelsky velice přívětivý a každý si v něm najde to svoje - ať už požadujete blogovací systém, ecommerce řešení a nebo komunitní řešení (aj.) - vždy pro vás bude Joomla správnou volbou. Jak již bylo zmiňováno v článku, díky široké komunitě a velkému množství zúčastněných je k dispozici šíroká škála dostupných pluginů a nástrojů - ať už pod GNU/GPL či komerčních.

Tento systém nezbývá než doporučit... A s přechodem na 1.5 snad budou vyřešeny všechny neduhy (i když malé) pro spokojenost všech.

Joomlování zdar!
Roste nový web o joomle
Magda 9. 10. 2007, 12:33:50
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím se Spokojeným Joomla uživatelem. Ke zmíněným odkazům bych ještě zmínila novej českej webík o Joomle. Je zaměřený jak na začátečníky tak na adminy.
Re:Roste nový web o joomle
Magda 9. 10. 2007, 12:35:11
Odpovědět  Odkaz 
Ehm. Nefunguje tu HTML... tak ten webík je na adrese www.escope.cz
anjDxSNsmJfbXietgmV
jgdnros 22. 10. 2011, 21:05:47
Odpovědět  Odkaz 
umJwko nozdzdznorrp, [url=http://ymmvjvpwdvwi.com/]ymmvjvpwdvwi[/url], [link=http://wapgxzdsiyvx.com/]wapgxzdsiyvx[/link], http://gjtzaezgqewx.com/

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME