přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Clonezilla - snadné klonování disku v praxi

Clonezilla - snadné klonování disku v praxi

clonezilla.jpg

Clonezilla je obrem ve světě klonování disku. Jedná o live CD, které vám umožní pohodlně, snadno a přitom velmi rychle vytvořit obraz pevného disku nebo naopak pevný disk obnovit z nějaké zálohy. Program zřejmě ocení především počítačoví správci, svoje místo by si ovšem mohl najít i mezi běžnými uživateli, kteří mají jeden nebo více počítačů, které potřebují jednorázově kompletně zálohovat a později obnovit. Pojďme se podívat jak na to.


Co Clonezilla vlastně umí?

Zálohovat celý disk nebo diskový oddíl a později ho obnovit z provedené zálohy, k tomu používá partimage, ntfsclone, partclone a také klasické dd. Mezi podporované souborové systémy patří v Linuxu oblíbené ext2, ext3, ext4, reiserfs, xfs, jfs, ve Windows používané FAT a NTFS, a konečně také HFS+ známé z Mac OS. Kromě toho také podporuje diskové oddíly LVM2.

Kromě toho se nachází na live CD Clonezilla také nástroj Memtest používaný ke kontrole operační paměti počítače a operační systém FreeDos.

Jak dlouho to bude trvat?

Chvilku. Proces vytváření obrazu bývá podle použité komprese sice trochu pomalejší (řádově několik desítek minut), proces obnovy pak je o poznání rychlejší - patnáct minut od vložení live CD Clonezilla po nabootování obnoveného systému nemusí být zrovna výjimkou. Pokud by vám to navíc nestačilo a máte těch počítačů opravdu hodně, můžete také zkusit verzi Clonezilla SE (server edition), která je dle tvůrců programu schopna obnovit najednou zhruba 40 počítačů ze zálohy systému (velikosti kolem 5GB) během pouhých deseti minut!

Clonezillu si můžete stáhnout přímo ze stránek projektu v části Download. Kromě CD můžete systém uložit na USB flash disk, pevný disk nebo zavádět pomocí PXE síťové karty (další informace najdete na stránce projektu v levém menu pod odkazem Live CD/USB/PXE).

Spuštění Clonezilla

Při spuštění CD se objeví zavaděč GRUB s obvyklou sadou voleb. Buď počkejte 30 sekund na automatické spuštění systému Clonezilla, nebo lépe pro okamžité zavedení systému stiskněte klávesu [Enter].

Úvodní obrazovky CD ClonezillaÚvodní obrazovky CD Clonezilla

Po zavedení linuxového jádra stačí znovu stisknutím klávesy [Enter] odsouhlasit volbu jazyk (English). Češtinu netřeba hledat, není k dispozici. Dál následuje volba klávesové mapy (např. qwerty, qwertz, dvorak, atd.), tady opět doporučuji pokračovat stiskem klávesy [Enter] a tím potvrdit přednastavenou volbu Don't touch keymap.

Spustit Clonezilla nebo shell?Spustit Clonezilla nebo shell?

Nyní se vás Clonezilla zeptá, co si přejete spustit: buď proces klonování - výchozí volba Start Clonezilla - nebo přejít do linuxového shellu, možnost Enter shell. Pro klonování disku není třeba shell používat a tak stačí potvrdit výchozí možnost.

Volba metody klonováníVolba metody klonování

Klonovat můžete buď disk z/do souboru s obrazem nebo disk z/na disk. První možnost (device-image) vám umožní uložit obraz celého disku nebo jen některých jeho oddílů do nějakého souboru s jeho obrazem což se hodí zejména při jeho pozdější obnově. Metoda klonování z jednoho zařízení na druhé přímo (device-device) pak provede přímé klonování jednoho disku nebo oddílu na druhý. Standardně nechávám výchozí možnost (device-image) pro uložení disku/oddílu do nějakého souboru.

Umístění ukládaných datUmístění ukládaných dat

Data je možno uložit na lokální disk (např. větší flash disk nebo USB disk - možnost local_dev) nebo bezpečně přes protokol ssh na nějaký SSH server (možnost ssh_server), zvolit si dál můžete také server Samba (samba_server) nebo můj oblíbený NFS server (nfs_server). Pro pokročilé uživatele je tu také možnost provedení celého procesu zálohování disku ručně (možnost enter_shell) nebo uložení obrazu do paměti počítače (možnost skip), ta ale není příliš doporučována a také vyžaduje provedení dalších úkonů po skončení procesu zálohování.

Dál se postup bude lišit v závislosti na použité metodě. Tak např. při použití serveru NFS je samozřejmě nejprve nutné nastavit síť, to se děje jednoduše pomocí dhcp, ručně, prostřednictvím PPPoE nebo jinak. Dál je nutné zadat jméno nebo IP adresu vzdáleného počítače a název sdíleného prostředku.

Nastavení sítě v případě přenosu dat na vzdálený počítačNastavení sítě v případě přenosu dat na vzdálený počítač

Po tomto nastavení a volbě Začátečník nebo Pokročilý uživatel, které určují množství dál předkládaných otázek (stačí potvrdit např. volbu Beginner - Začátečník) vybíráte zda chcete uložit celý disk (savedisk), nebo jen jeho část či části (saveparts), případně naopak obnovit celý disk ze zálohy (restoredisk), nebo konečně obnovit jen některé oddíly (restoreparts).

Pokud vyberete možnosti nastavení pokročilého uživatele, budete moci později nastavit úroveň komprese zálohovaných souborů (má vliv na rychlost zálohování i velikost výsledného souboru) a některé další volby, např. zda se má do zálohy zahrnout také MBR nebo co se má provést (restart, vypnutí počítače) po skončení procesu zálohování atp.

Volba uložení částí pevného diskuVolba uložení částí pevného disku

Já dál vyberu uložení pouze části disku (jednoho nebo několika diskových oddílů), to může být pro řadu uživatelů možná častější operací (např. při zálohování oddílu s operačním systémem). V tomto případě tedy zvolte možnost saveparts.

V tomto okamžiku se zadává název obrazu. V zobrazovaném políčku se automaticky zobrazí aktuální datum, kromě něj je vhodné připsat také třeba jméno počítače. Dál si můžete zvolit diskové oddíly, které si přejete zálohovat. V mém případě (jak je vidět z dalšího obrázku) byl k dispozici pouze jeden oddíl.

Výběr oddílů diskuVýběr oddílů disku

Nyní stačí ještě naposled několikrát stisknout klávesu [Enter] a potvrdit výchozí volby procesu zálohování. Nakonec ještě musíte zadat "y" (yes - ano) pro potvrzení spuštění procesu zálohování. Jakmile to provedete, spustí se vlastní zálohování oddílu a vy jen můžete sledovat jak rychle to počítači jde.

Proces zálohování oblasti diskuProces zálohování oblasti disku

To závěrečné potvrzení zadáním znaku "y" není v okamžiku vytváření zálohy tak důležité. Na druhou stranu při obnovování disku ze zálohy dojde po tomto posledním potvrzení k přepsání stávajících dat a jejich obnově ze zálohy a to opravdu stojí za pečlivé zvážení.

Jakmile je proces zálohování hotov, budete dotázáni na to, co se má dělat dál (např. vypnout nebo restartovat počítač). Pokud zvolíte např. restartování počítače, bude nejprve vysunuto instalační médium a dál dojde k vlastnímu restartu.

Nejen pro správce

Clonezilla je rychlá a pohodlná, tou pohodlností mám na mysli především komfort, s kterým vás provede procesem zálohování nebo obnovy disku a jeho částí. Otázky předkládá postupně v logickém sledu a přitom ve většině případů stačí pouze směle stisknout klávesu Enter a o zbytek se postará Clonezilla sama. Přidanou hodnotou je přiložený Memtest, který se také leckdy hodí a tak by Clonezilla mohla patřit nejen do povinné výbavy správce počítačové sítě, ale také do sbírky CD obyčejného uživatele nebo hráče, kterého nebaví stálé přeinstalovávání jednoho nejmenovaného operačního systému.

Úvodní obrazovky CD ClonezillaÚvodní obrazovky CD Clonezilla

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Miroslav Hrončok Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Miro Hrončok 30. 09. 2009, 00:27:12
Odpovědět  Odkaz 
Martine, mám dvě otázky, obě pramení z mé lenosti hledat na ně odpověď. Bude zálohován i swapovací oddíl, pokud zvolím zálohu celého disku? Pokud má disk velikost X, ale zaplněno (ve smyslu, v jakém nám tuto informaci podává OS) je jen Y, bude mít obraz velikost komprese(X), nebo komprese(Y)? - Tedy, klonují-li se i smazané soubory, které na disku fyzicky ještě jsou. Díky
Martin Šín Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Martin Šín 30. 09. 2009, 07:52:11
Odpovědět  Odkaz 
Záloha celého disku znamená zálohy MBR, rozdělení disku a pak i jednotlivých oddílů. Zálohovat swapovací oddíl jsem nikdy nepotřeboval, ale předpokládal bych, že zálohu dat provede.
Smazané soubory se nezálohují. Na to bys mohl použít řekněme nějaké dd a rourou provést kompresi výstupu. S novými Vistami jsem měl při zálohování přes RescueCD problém - partimage zálohoval víc než bylo fyzicky nutné. Nepátral jsem po tom proč (zřejmě to bude nějaká nová "fičůrka" tohoto systému), ale při použití Clonezilly se tento problém již neobjevil a vždy byla korektně zálohována pouze data fyzicky umístěná (a používaná) v tomto oddílu.
CLONEZILLA nastavení přenosu obrazů po domácí síťi.
Otakar Šťastný 19. 08. 2010, 20:58:00
Odpovědět  Odkaz 
Martine,
CLONEZILLu potřebuji použít pro klonování staršího PC COMPAQ s plným 10G diskem SCSII (ten Clonezilla umí.)
Na disku jsou oddíly fat16 (DOS), fat32 (W98SE), ext2 (SUSE 9.0) a speciální formát bootmanageru XOSL (na něm Clonezilla při pokusu o klonování celého disku havarovala).
Potřebuji vytvořit obrazy oddílů po domácí síti LAN, ale neumím to nastavit (začátečník, nikoliv věkem).

LAN obsahuje: Router ZyXEL P-660-HW, připojen PC COMPAQ, PC VIKOMT a NAS (RAID 1) Iomega Storcenter 1TB.
U zdrojového PC COMPAQ je podle W98 adresa: IP: 10.0.0.02 maska: 255.255.255.0 ,výchozí brána: 10.0.0.138.
Filemanagery linuxu sami pro naši LAN použivají zkratku SMB.

Po nabootování CLONZILLY z CD-ROM (na zdrojovém PC COMPAQ) jsem vybral SAMBA-server. hlášení: No supported networks cards found. A na vyplňování dalších polořek jsem opakovaně pohořel, neb nevím, co chtějí. A linuxové řádkové přikazy umím jen opsat - zatím nerozumím.
Díky za Vaši pomoc!
Ota.
P.S. Může mít nový disk vytvářený z obrazů jiné rozdělení, pořadí, oddílů? (Na cílovém disku budou jen 4 prim. oddíly, žádné logické.) Dík OS.
Martin Šín Re:CLONEZILLA nastavení přenosu obrazů po domácí síťi.
Martin Šín 20. 08. 2010, 09:36:59
Odpovědět  Odkaz 
Problém u vás je (podle mě) v nepodporované síťové kartě na tom COMPAQu. V pořádku dojdete k volbě Samba serveru a pak vám clonezilla napíše, že není karta podporovaná a dál nedokáže nastavit síť a tím vše končí. Tady mě napadá pár možností - buď klonujte na místní zařízení (např. externí/jiný disk nebo flash disk - ve vašem případě 8GB flash disk bude možná stačit) - volba LOCALDEV, nebo dejte do počítače jinou síťovou kartu, nejlépe do PCI slotu s ověřeným čipem Realtek a zkuste vše znovu. Pokud máte k dispozici nový disk, pak si ho můžete k počítači rovnou připojit a provést přenos dat přímo "z jednoho zařízení na druhé" - diskTodisk nebo ve vašem případě klonovat přímo za chodu "on the fly" jednotlivé diskové oblasti (teď tu CD nemám, ale myslím, že to umí).

Obnovení přitom není možné provést pouze na menší diskovou oblast. Na stejnou nebo větší není problém. Pořadí oddílů také nevadí - na novém disku si je vytvořte podle sebe (já bych použil SystemRescueCD, pak startx a dál je k dispozici grafický gparted) a kam už obnovu provedete záleží jen na vás. Jiná věc je zavaděč, ale s tím asi máte své zkušenosti. Standardně myslím, že clonezilla zavaděč sice zálohuje/obnovuje (nebo jí to můžete říct), ale jakmile přeházíte diskové oblasti, pak to stejně bude k ničemu.
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
mam 30. 09. 2009, 09:41:12
Odpovědět  Odkaz 
Je to vyborny nastroj aj na klonovanie pc s ntfs, 10 pocitacov s 3GB imagom mi trvalo len 1.5 minuty a 10 minut zapajania :D
Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
pavel 30. 09. 2009, 10:10:20
Odpovědět  Odkaz 
Nepodařilo se mi zjistit, jak zvolit cestu k uložení (obnovení) obrazu do souboru (např. /mnt/mujdisk/zalohakarel/obrazhda1.img).
Martin Šín Re:Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Martin Šín 30. 09. 2009, 11:27:57
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste volbu localdev při volbě umístění ukládaných dat.
Re:Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Lukas 20. 02. 2011, 16:36:17
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim, mam dotaz ohledne rychlosti, kdyz delam Disk to Disk tak mi 300GB vychazi na asi 3 hodiny, kdyz delam Disk to Image tak to vyleti na 7 hodin. Kompresi mam vypnutou, HW se nemeni, hraju si porad se stejnymi HDD na stejnem compu. Mate prosim nejeke poznatky co se tyka rozdilu rychlosti techto metod? Ghost zvladne oba zpusoby za stejnou dobu takze chyba je nekde u mne v nastaveni ale skousim vypinat co se da (kontrola atd..) ale nic....

diky za odpoved Lukas ;-)
Re:Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Robert 20. 03. 2011, 18:34:35
Odpovědět  Odkaz 
Mám podobný problém. Při zálohování uvedu jako první disk (myslím sda1)jako ten co budu zálohovat a po nějakých kliknutích zase zakřížkuji disk kam to chci uložit ... a oni mi to stále udělá zálohu na ten disk, který chci zálohovat. Ještě, že tam mám dost místa. Když jsem pak následně chtěl odvážně obnovit ze zálohy, nedetekovalo mi to zálohu, i když jsem ji měl v kořenu struktury na D: disku. Jakou chybu dělám. Clonezilla se mi jeví jako mocný a free nástroj, jen s tím jaksi neumím. :-(
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Martin 30. 09. 2009, 10:16:32
Odpovědět  Odkaz 
Podobné postupy se mi jako zálohování neosvědčily, ale na klonování ve smyslu kopírování to může být praktické. U zálohování je většinou ten problém, že obnovu provádím většinou na zařízení s jinými parametry než má to původní. Typicky po havárii disku již nemontuji identický, který mezitím už často ani nevyrábí, ale obvykle nový - větší.
Martin Šín Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Martin Šín 30. 09. 2009, 11:36:44
Odpovědět  Odkaz 
Pokud je disk větší, pak by neměl být problém s obnovou. Pokud byste linux takhle rozbalil na stejný oddíl (pořadí oddílu na disku), pak díky záloze MBR by to při jeho současné obnově na novém disku mělo jednoduše naběhnout. U Windows bývá problém s jejich zavaděčem, ale to se dá zpravidla opravit pomocí instalačního CD a nějakého toho fixmbr.. Je pravda, že někdy ani v tomto okamžiku Windows nenaběhnou, ale to bych přičítal jako následek choulostivosti tohoto systému.

Je ale pravda, že nejčastěji se tyto "zálohy" používají při instalacích na stejný nebo velmi podobný HW. Pokud bychom to používali pro pravidelné přeinstalování systému, pak bychom si po určité době (např. více jak roku) příliš nepomohli - systém by přestal být aktuální, atd. Na druhou stranu si dokážu představit, že u takového počítačového hráče to může být situace kolikrát záhodná, ne-li nutná. ;-)
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
GeBu 30. 09. 2009, 11:56:44
Odpovědět  Odkaz 
Jde vyrobit přímo bootovatelné DVD/CD tj., že nebudu bootovat z CD CloneZilly, ale přímo z DVD/CD obsahujícího obraz nebo natáhnout CloneZillu do paměti, vysunout její bootovací DVD/CD a vložit DVD/CD s obrazem? Vytvoření obrazu přímo na DVD/CD podmínkou není - vytvořím si na disk a to pak někde vypálím, ale bylo by fajn, přímo v místnosti, kde jsou PC mít záložní DVD/CD.
Martin Šín Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Martin Šín 30. 09. 2009, 14:44:55
Odpovědět  Odkaz 
Výsledkem hledání pro mě byla kombinace toho nejlepšího.. Mrkněte sem: http://clonezilla-sysresccd.hellug.gr/restore.html
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
vasek 30. 09. 2009, 12:28:26
Odpovědět  Odkaz 
A co takhle použít to na obnovu skrytého oddílu pro instalaci win na noťasu a to ve chvíli, když se rozhodnu pořídit si nový, větší hdd?
Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Dalibor 12. 10. 2009, 16:42:40
Odpovědět  Odkaz 
Přesně toto by mě zajímalo - po koupi nového notebooku přenést korektně původní obsah na jiný, větší disk.
Vyzkouším to tak za měsíc :-)
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Marek 1. 10. 2009, 08:43:31
Odpovědět  Odkaz 
Párkrát jsem ho použil na klonování disku. Většinou menší na větší NTFS.
Ale nemohu ho s klidným svědomím doporučit. Na větším disku vyrobil
partition o velikosti původního disku a vyřízeno. Zbytek disku nechal bez povšumnutí. Pro méně zkušené uživatele asi dost problém. Používám raději TrueImage.
Martin Šín Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Martin Šín 1. 10. 2009, 10:32:12
Odpovědět  Odkaz 
No já mám zkušenost takovou, že pokud je na tomto oddílu systém Windows, pak chybně zobrazuje skutečnou velikost! Tzn. Clonezilla přehodí data z menší oblasti na větší, ale systém se tváří jako kdyby skutečná velikost byla menší. Jednoznačně to ale bude chyba systému.
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Joska 7. 10. 2009, 21:57:40
Odpovědět  Odkaz 
Chtěl bych se zeptat jestli opravdu umí zálohovat ext4. Před časem jsem to zkoušel a tento fs nebyl podporován stejně jako u Partimage který ho prý umět nikdy nebude! Zatím zálohuji pomocí fsarchiver-u.
Martin Šín Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Martin Šín 8. 10. 2009, 07:44:58
Odpovědět  Odkaz 
Ext4 nepoužívám, tak to nemohu nikde ověřit, ale podle webu projektu je ext4 podporován. Jediný problém co jsem ve fórech s ext4 zaznamenal byl ve vztahu k Ubuntu a grubu instalovaném na ext4 (http://www.mail-archive.com/clonezilla-live@lists.sourceforge.net/msg00368.html). Zkuste poslední verzi clonezilly..
Re:Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Joska 10. 10. 2009, 12:35:54
Odpovědět  Odkaz 
Moc děkuji za informaci. Vyzkoušel jsem Clonezilla 1.2.2-31 na Karmicu s ext4 a mohu potvrdit že záloha/obnova ext4 na stejný oddíl je perfektní a mnohem rychlejší než u fsarchiveru. Velikost zálohy je jenom o pár MB větší což je zanedbatelné. Fsarchiver i partclone v defaultnim nastavení. Ještě jednou díky za hezký článek lx.
Clonezilla - záloha disku s vadnými sektory
Zap 17. 01. 2010, 11:33:55
Odpovědět  Odkaz 
Potřebuji vytvořit zálohu diskového oddílu, který obsahuje cca 5 MB ve vadných sektorech. Clonezilla s tím bojovala čtením vadných sektorů, nakonec to vzdala, záloha se nevytvořila kompletní. Dá se toto nějak vyřešit nebo je lépe znovu instalovat na jiný disk?
Martin Šín Re:Clonezilla - záloha disku s vadnými sektory
Martin Šín 17. 01. 2010, 12:06:37
Odpovědět  Odkaz 
Něco píší tady (http://www.mail-archive.com/clonezilla-live@lists.sourceforge.net/msg00275.html) ale to bych to radši překopíroval třeba přes mc nebo něco takového a přeskočil nečitelné soubory. Jinak na té nejnižší úrovni se používá dd_rescue, který vytvoří čitelný obraz oddílu/disku (přeskočí fyzicky poškozené soubory).
Re:Clonezilla - záloha disku s vadnými sektory
Mintaka 14. 04. 2010, 17:05:27
Odpovědět  Odkaz 
Na disk s vadnými sektory se mi osvědčil ddrescue. Na větší zdravý disk zkopírovat obsah vadného. Pak z něj dolovat přeživší soubory.
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Ilo 18. 05. 2010, 22:49:40
Odpovědět  Odkaz 
Chtěla bych provést zálohu na usb flash, mám na netbooku ubuntu. Vůbec nevím, jak, proto prosím o radu.
Martin Šín Re:Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Martin Šín 19. 05. 2010, 08:07:15
Odpovědět  Odkaz 
Zálohovat systém pokud ho nepotřebujete např. přenést na jiný počítač nebo neočekáváte, že vám v brzké době odejde do věčných lovišť asi nemá velký význam, pak stačí zálohovat jen vlastní data, která jsou jediná důležitá a na to se clonezilla příliš nehodí.

Pokud přesto chcete zálohovat celý disk i se systémem, pak bych ve vašem případě buď zkusil instalaci clonezilly na jeden větší flash disk (http://www.clonezilla.org/clonezilla-live/liveusb.php) a na ten samý flash disk provést také zálohu a pokud by to nešlo, připojil bych flash disky dva (nebo třeba jeden větší externí disk) - na jednom by byla clonezilla a na druhý bych pak umístil zálohovaná data. Výběr místního zařízení, na který se mají data umístit se provádí výběrem možnosti local_dev viz. výše.
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
František Sousedík 26. 03. 2014, 00:41:06
Odpovědět  Odkaz 
Lze obraz zisku uložený do souboru něčím procházet a hledat v něm soubory a otevírat či kopírovat je, obdobně jako mohu v krusaderu prohlížet třeba iso nebo tar atd?
Děkuji.
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Aleš Havlíček 28. 04. 2014, 23:01:31
Odpovědět  Odkaz 
Clozilla je perfektní. Po delším zálohování mi obnovila systém(disk) za 20 minut. Díky.
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Tomáš 14. 06. 2015, 21:17:33
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý večer chtěl bych se Vás zeptat na pár otázek ještě před samotnou zálohou. Zdrojový disk má velikost 148GB. Zaplněno cca 44GB. Za prvé jak bude velký výsledný image a za druhé chci tento image umístit na disk, kde mám veškeré zálohy. Neproběhne před uložením image formát disk? Cílový disk je z celkové velikosti 500GB zaplněn cca z 70% a jeho obsah musí být zachován. Předem děkuji za odpověď.
Ondrej Dzivý Balucha Re: Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Ondro 16. 06. 2015, 18:34:05
Odpovědět  Odkaz 
Aky velky bude image neviem, lebo clonezilla image komprimuje. Takze vysledna velkost zalezi od komprimovatelnosti dat.

Pred ulozenim neprebehne ziaden format. Ty v procese zalohovania vyberies disk, kde chces odzalohovat image a nasledne adresar na tom disku, do ktoreho sa ti ten image ulozi. S obsahom na disku nic nerobi, len ti tam pribudne adresar so zalohou.
Re: Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
nobody 16. 06. 2015, 21:46:05
Odpovědět  Odkaz 
Velikost image bude
Re: Re: Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
nobody 16. 06. 2015, 22:49:01
Odpovědět  Odkaz 
zda se ze obsah prispevku odrizne text za znaky "mene nebo rovno", tak znovu:
Velikost image bude MeneNeboRovno 44GB (az na pripad kdy bys zvolil zalohu pomoci nastroje "dd" kterej dela zalohu i nepouziteho misto)
Presnejsi velikost zalezi na zvolene kompresi a na tom zda (a jak moc) obsazene data jsou jiz komprimovane... naprosto hrubej odhad je cca 30GB...podle komprese je pak i doba trvani vytvareni zalohy a nasledne doba trvani obnoveni ze zalohy... zlata stredni cesta pro celkem rychle vytvoreni, velmi rozumnou velikost image a rychle obnoveni je komprese LZO... par procent dolu by sice dala dukladnejsi komprese, ale za cenu toho ze by vytvareni trvalo 2-3x dele a obnovovani treba az 10x dele

Cilovej disk to neformatuje, ale POZOR na to aby jsi opravdu vybral vytvareni Image, tedy volbu Device-Image... v pripade ze by jsi vybral Device-Device dojde samozrejme k prepsani dat na cilovem disku, protoze nebudes vytvaret Image ale budes provadet kopii DiskNaDisk
Přenos systému na SSD
Michal 29. 10. 2015, 12:14:44
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,potřebuji přenést (naklonovat) systém WIN 10 na SSD. Je na to tento program vhodný?
Re: Přenos systému na SSD
filip 30. 10. 2015, 13:00:10
Odpovědět  Odkaz 
Je, ale musis pouzit stejne velky nebo vetsi disk nez je puvodni. Nesmi byt mensi (ani o par kilo).
Clonezilla ma sice funkci preneseni na mensi disk, ale to mi nefungovalo spolehlive.

Potom jeste budete muset znova aktivovat win 10
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
tk 21. 11. 2015, 18:38:51
Odpovědět  Odkaz 
Ty kravo to je ale srajda. Je to jen ne zrovna dobrej xicht k bezne dostupnejm toolam. Z cehoz plyne problem ze to pouziva nektery switche diskpartu ktery uz tam nejsou. Nerikejte mi, ze linuxovy programari jsou tak liny, ze si nenapisou vlastni celej tool, notabene, kdyz uz muzou pouzit casti kodu z existujicich. Jako po letech se snazim vratit k linuxu, kdyz uz je to pouzitelny i pro nonserver nasazeni, ale zase potrebuju FUNKCNI nastroje pro presun dat a jejich upravu behem prenosu. Neco jako hdclone. Spokojim se i s tim, ze mi to image zazalohuje celou i s prazdnym mistem, ale musim mit moznost to ve funkcni podobe plivnout i na mensi disk. To je to sakra takovej problem.... ?! Kdyby aspon gpart umel zmensit partitiony v imagi, ale to taky neeee, Poradi nekdo jak dostat na linux plnou funkcionalitu hdclonu?
Re: Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
tk 21. 11. 2015, 19:35:22
Odpovědět  Odkaz 
mysleno gpartu samozrejme ... to je tak kdyz clovek poskakuje mezi systemama :D
Clonezilla - snadné klonování disku v praxi
Venca 12. 01. 2019, 10:16:55
Odpovědět  Odkaz 
Chci si Clonezillou přenést obsah většího (původního) HDD s Win 10 na menší SSD. Budu mít ve stroji původní disk připojený jako hlavní a SSD jako vedlejší. Z hlavního vytvořím image na USB externí disk a to pak obnovím a SSD. Před vlastním procesem zmenším nejdřív hlavní disk nejméně na velikost SSD (plus místo bez oddílu) a provedu pak "Savedisk". S vytvořeným image pak provedu "Restoredisk" na SSD. Samozřejmě ze všeho nejdřív si udělám pro jistotu extra image původní velikosti hlavního disku. Věřím, že to půjde, ale vůbec nevím jak se podaří aktivace. Takže můj zatím hlavní problém: Jak v tomto případě aktivovat nový systém na SSD? Bude se muset současně deaktivovat původní systém na HDD? Stroj je HP Compaq Elite 8300 SFF, systém původně Win7, nyní Win 10, čistá instalace.

Pokud budou názory, tak za ně díky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz