přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Indie chce zakázat mazání šifrované komunikace

Indie chce zakázat mazání šifrované komunikace

Indie

V Indii je ke schválení připraven návrh, který zakotví povinnost komunikujících stran (pokud se používá šifrování) uchovávat nezašifrovanou komunikaci 90 dnů a na vyžádání ji poskytnout bezpečnostním složkám. Navíc by se komunikační software musel registrovat.


Návrh Národní šifrovací politiky připravený indickým ministerstvem komunikací a informačních technologií obsahuje novou povinnost. Při elektronické komunikaci, kde se při přenosu zpráv využívá šifrování (a tedy případný odposlech je neúčinný), budou komunikující strany povinny uchovat zprávy v nezašifrované podobě, a to po dobu 90 dnů. Na vyžádání by pak tento záznam museli poskytnout státním bezpečnostním složkám.

Toto by se týkalo nejen proprietárních služeb jako Google Hangouts, WhatsApp, Skype apod., ale také například všech případů využití otevřené technologie XMPP (Jabber), kdy se použije šifrovaný přenos (TLS nebo end-to-end šifrování).

Poskytovatelé komunikačního softwaru využívajícího šifrování se navíc budou muset v Indii registrovat, využívání neregistrovaných produktů bude zakázáno. Při registraci budou předkládat jak funkční rozmnoženiny softwaru, tak dokumentaci „profesionální kvality“, testovací příklady a prostředí pro běh softwaru.

Poznámka autora: Opatření by znamenalo prakticky zákaz využití svobodného a open-source komunikačního softwaru, pokud by tento nebyl oficiálně registrován nějakou firmou.

Nahoru

Příspěvky

Indie chce zakázat mazání šifrované komunikace
Pavel Šimerda 22. 09. 2015, 08:46:33
Odpovědět  Odkaz 
Svět se mění a my s ním.
Indie chce zakázat mazání šifrované komunikace
Debian4Ever 22. 09. 2015, 23:44:34
Odpovědět  Odkaz 
Nemusis se menit (k horsimu), pokud sam nechces.
Cili tve tvrzeni spise evokuje slabost a zoufalstvi :)
To, ze te okoli decimuje neznamena, ze se leknes a budes poslouchat Velikeho Bratra.

Jasne, "obraceci kabatu" nejen po r. '89 jsou i nyni ve vlade, takze pro priklad neni treba chodit daleko :-]

Ale k tematu: pokud je neco spatne, je potreba proti tomu vystoupit, argumentovat nebo jinak bojovat, viz treba web - www.eff.org nebo pirati.cz ;-)

A propo - na kazdou "svini" se vari voda, takze na kazde omezeni se driv nebo pozdeji najde "dira", ale za svobodu clovek musi bojovat, zdarma nikomu do klina nespadne :-\
Demokracie?
Konzul 24. 09. 2015, 23:16:33
Odpovědět  Odkaz 
Myslím že se už nedá říci že Indie je největší demokracie světa (pokud se to kdy dalo říci).
Lukáš Jelínek Re: Demokracie?
Lukáš Jelínek 25. 09. 2015, 00:32:58
Odpovědět  Odkaz 
V porovnání třeba s Čínou nebo KLDR to pořád demokracie je. Ostatně třeba ve Velké Británii byl premiér rád end-to-end šifrování úplně zakázal: http://www.linuxexpres.cz/novinky/britsky-premier-chce-zakazat-end-to-end-sifrovani Podobný názor má i protiteroristický koordinátor EU: http://www.linuxexpres.cz/novinky/proti-sifrovani-se-vyslovil-take-protiteroristicky

A konečně třeba naše podoba data retention porušuje jak LZPEU (proto SDEU příslušnou směrnici EU před více než rokem zrušil), tak velmi pravděpodobně i LZPS (proto byla ÚSČR zrušena dřívější úprava; ta současná je podle mě ještě horší). Lidem to ale zřejmě nevadí, protože se to opakovaně propíralo v tisku a žádný masový odpor se nezvedl. Proto bych zatím neschválený indický návrh nebral jako důkaz absence demokracie v Indii.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz