přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jaký si vybrat

Jaký si vybrat

Živé distribuce

Tzv. živá ("live") distribuce je plnohodnotný linuxový systém, který běží pouze z CD nebo jiného výměnného média (flash disk a podobně). Ke svému běhu nepotřebuje pevný disk, proto se hodí tam, kde není možné nebo vhodné na pevný disk zapisovat (škola, počítač kolegy). Typické použití je také testování počítače, oprava nainstalovaného poškozeného systému apod.

Kterou vybrat?

Přehled populárních distribucí
Web distribuceNáročnost
(1 = nejméně náročné)
Mandriva Linux * * *
Ubuntu * *
openSUSE * * *
Debian/GNU Linux * * * * *
Slackware Linux * * * * *
Gentoo * * * * *
Fedora * * * *


CentOS

logo.jpg

CentOS je linuxová distribuce třídy Enterprise vytvořená z volně poskytnutých balíčků výrobce North American Enterprise Linux vendor. CentOS je plně přizpůsoben výše uvedenému výrobci a chce být 100% binárně kompatibilní.


 

Debian

Debian je znám jako operační systém pro mnoho platforem - nejen procesory řady Intel či AMD, běží ne více než deseti architekturách. Proto je oblíbený zejména u IT profesionálů. Jeho instalace vyžaduje jisté znalosti, proto se jako nehodí jako systém pro první seznámení s Linuxem. Uživatel by mohl být snadno odrazen už jen instalací, i když systém samotný není problém ovládat běžným způsobem. Stále je to Linux.


 

Fedora

fedora.png

Fedora Linux je vývojovou větví, z níž vychází Red Hat Linux . Jedná se o velmi progresivní distribuci Linuxu, v níž se objevují novinky, které pak přejímají jiné distribuce.


 

Gentoo

Profil distribuce připravujeme.


 

Knoppix

knoppix.jpg

Knoppix je jedna z klasických live distribucí, které běží jen z CD. Fanoušky si získala díky skvělé detekci hardwaru a množství nabízeného softwaru - po startu je k dispozici komfortní grafické prostředí s desítkami programů. Knoppix otevřel v roce 2003 cestu k popularitě live CD, kterých se pak objevily stovky. Dnes jsou běžnou součástí linuxové scény.


 

Kubuntu

kubuntu_1.png

Kubuntu je jedna z velmi úspěšných variant Ubuntu Linuxu. Liší se v podstatě jen grafickým prostředím a vzhledem, samotný systém je stejný.


 

Linux Mint

Historie Linux Mint je krátká a zlé jazyky jej vidí pouze jako módní záležitost. První verze byla založená na Ubuntu 6.06 a na svědomí ji měl Clement Lefebvre z Irska. Nové verze vycházejí ve stejném rytmu jako Ubuntu, jen s menším zpožděním.


 

Mandriva Linux

mdv.png

Distribuce Mandriva Linux (starší verze se jmenovaly Mandrakelinux) patří mezi špičku mezi linuxovými distribucemi, což je potvrzeno její trvalou oblibou nejen v České a Slovenské republice, ale i v celé Evropě (potažmo ve světě).


 

openSUSE

opensuse.png

Distribuce openSUSE (dříve SUSE Linux) patří mezi většinové a velice kvalitní distribuce, což potvrzuje její obliba mezi uživateli po celém světě. Je dílem původně německé společnosti SUSE, kterou dnes vlastní Novell a v Praze má vleké vývojové centrum.


 

PCLinuxOS

logo.png

Začátky distribuce se datují do roku 2000, kdy začal Texasan s přezdívkou Texstar vytvářet RPM balíčky pro populární Mandrakelinux. Své repozitáře udržoval až do roku 2003, kdy se rozhodl od Mandraku oddělit a vytvořit na jeho verzi 9.2 vlastní distribuci zvanou PCLinuxOS . Od té doby se tato distribuce vyvíjí nezávisle, ač určité části systému s Mandrivou synchronizuje.


 

Red Hat

Profil distribuce připravujeme.


 

Slackware

slack.jpg

Slackware Linux je linuxová distribuce, jejímž hlavním vývojářem je Patrick Volkerding. Hlavním mottem vývoje je jednoduchost a nekomplikovanost systému. Nezanedbatelnou výhodou je také stabilita, která zajišťuje systému jedno z míst mezi serverovými operačními systémy. Slackware se hodí také na pracovní počítač pokročilého uživatele.


 

Ubuntu

ubuntu_circle.png

Ubuntu Linux je hvězda mezi linuxovými distribucemi. Během několika let narostla jeho popularita rychlým tempem a nezdá se, že by ztrácel dech. Své fanoušky má po celém světě a zřejmě právem.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz