přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Touch Book: Váš nový linuxový notebook, netbook, PDA nebo přehrávač

Touch Book: Váš nový linuxový notebook, netbook, PDA nebo přehrávač

always_innovating.jpg

Systematickým pročesáváním internetu jsem se dostal k zajímavým stránkám. Pokud jste také ve fázi vyhledávání svého prvního netbooku, zbystřete. Už brzy se na trhu objeví zajímavé zařízení, které nabídne neotřelou funkčnost a dobrou alternativu všem PDA, notebookům či čtečkám elektronických knih.


Hledáte toho pravého

Chcete si koupit něco zajímavého, co by bylo svým způsobem výjimečné, ale na druhou stranu docela funkční? Jste např. student, který pracuje s klasickým notebookem, ale ten je příliš těžký, neskladný a tak nějak není flexibilní? Za ta léta jste si už na tyto stroje zvykl/a a vyhovují vám. V poslední době se však poohlížíte po netbooku, ale nějak si nemůžete vybrat. Viděl/a jste již mnoho strojů a pořád tomu něco chybí. Donedávna jsem byl v podobné situaci (až na to, že nejsem student), ale objevil jsem něco, co by mohlo být tím pravým.

Jsem vlastníkem klasického PDA postaveného na Windows Mobile. Má dotykovou obrazovku, wifi a bluetooth. Nemá klávesnici a obrazovka je poměrně malá, i když je to VGA. Apple iPhone jsem také zkoušel. Ten je lepší, ale stále narážíme na velikost obrazovky a málo komfortní psaní na klávesnici. Kategorie netbooků už je fajn, je tam klávesnice a velká obrazovka, ale zase není dotyková. Co by se asi tak stalo, kdyby se na trhu objevilo zařízení, které kombinuje PDA s netbookem? A navíc má otevřenou architekturu? A ještě na něm běhá Linux? Jsem u konce s protiargumenty - to by se přece prodávalo samo!

Touch Book jako netbookTouch Book jako netbook

Čeká právě na vás. Nebo vy na něj?

Takové zařízení existuje. Vyrábí jej firma Always Innovating a jmenuje se Touch Book. Letmým pohledem na jejich stránky zjistíte, že se jedná o netbook s procesorem ARM Texas Instruments OMAP3 (s pasivním chlazením, tedy bez zbytečného hluku), obrazovkou klasického rozlišení 1024x600 bodů na úhlopříčce 8,9 palce. K dispozici je wifi (802.11 b/g/n), bluetooth, akcelerometr. Data se ukládají na microSD karty, dodávána je karta o kapacitě 8 GB. Pro připojení externích zařízení najdete na těle celkem pět USB slotů a jeden mini USB. V tuto chvíli vám to připadá, že se jedná o běžně prodávaný netbook, k čemuž ještě přispívají celkem kompaktní rozměry (23,8, x 17,7 x 3,5 cm) a váha kolem 900 gramů (obojí včetně klávesnice), jenže tak obyčejný zase není.

Rozměry byly propočteny z palců (1 palec = 2,53 cm), váha přepočtena dle vzorce 1 libra = 453 g.

Touch Book na plochoTouch Book na plocho

Celkem unikátní je totiž jeho koncepce. V prvé řadě je to dotyková obrazovka. Pokud se na zařízení podíváte jako na klasický netbook, možná vám přijde tato funkce zbytečná. Jenže je zde jedna „vychytávka", která dělá z Touch Booku výjimečný kousek mobilní elektroniky. Má totiž odnímatelnou klávesnici. Docela jednoduše pak získáte klasické TabletPC, prostě odpojíte klávesnici a zůstane vám v ruce jen displej. A v tu chvíli vám přijde dotyková obrazovka jako dobrý nápad. S podporou samozřejmě počítá i vestavěný operační systém, který výrobce nazývá 3D prostředím. Výhodou má být především to, že k ovládání nebude zapotřebí stylus, vystačíte si s vlastními prsty.

Touch Book rozdělenýTouch Book rozdělený

Zařízení neobsahuje žádný pevný disk, skutečně se používají microSD karty, podle kapacity dodávané karty si troufám tvrdit, že jde o microSDHC slot.

Samostatnou kapitolou je doba výdrže na baterii. Ta je poněkud překvapivě (před vysvětlením) uváděna dvěma parametry. Jedním je hodnota 3-5 hodin, druhá hodnota je 10-15 hodin. Možná už jste se dovtípili. Každá část zařízení obsahuje baterii. Když používáte jen tablet, je k dispozici jen jedna baterie, v případě připojené klávesnice jsou k dispozici baterie dvě a proto je výdrž větší. Tohle je docela významné plus.

Touch BookTouch Book

Role akcelerometru zatím není úplně jasná, obvykle se používá pro hraní her.

Dalším inovativním prvkem jsou tzv. interní USB porty. K dispozici budou celkem tři porty, do kterých bude možno „schovat" přečnívající USB zařízení. Nápad vypadá velmi zajímavě, důležité je, jak velké zařízení bude možné do prostoru „nacpat" a používat.

Operační systém

Dalším důležitým prvkem celého zařízení je jeho operační systém. Výrobce mluví o tzv. Touch Book OS a podařilo se mi zjistit, že by to měl být Linux založený na projektu OpenEmbedded s několika úpravami specifickými pro Touch Book. Výrobce však deklaruje, že by mělo jít nainstalovat libovolný operační systém typu Google Android či Ubuntu či Angstrom. Srdce pravověrného linuxáka může hřát fakt, že na zařízení jaksi nepůjde naroubovat operační systém Microsoft Windows XP či Vista, neboť nepodporují ARM procesory a Windows CE nejde jednoduše sehnat. Situace kolem Windows 7 je také nejasná, protože oficiální podpora ARM procesorů pro tento systém také ještě nebyla oficiálně potvrzena.

Operační systém bude fungovat ve dvou režimech. Pokud budete mít připojenou klávesnici, bude ovládání podobné standardní distribucím, pokud budete používat jen TabletPC, bude používat speciální tzv. touch UI. Touch Book bude také dodáván s prohlížečem Mozilla Firefox či mobilní verzí Fennec. Jakousi zvláštností se jeví i prohlášení o tom, že technicky je možné na Touch Booku provozovat např. hry z iPhonu, vše záleží na dohodě s Apple.

Kdy a kde?

Plánovaný termín zahájení prodeje zařízení je určen na konec května či začátek června 2009. Půjde o první verzi v omezené sérii. V současné době se přijímají předobjednávky, bohužel zatím je možno objednávat jen do USA. Prodej do zahraničí je plánován později, ale bude jej možné objednat. Zatím to vypadá na přímý prodej pouze od výrobce. Cena byla stanovena na 299 USD za TabletPC, za klávesnici připlatíte dalších 100 USD.

Osobně mi přijde celé zařízení jako velmi multifunkční pracovní nástroj - TabletPC, netbook, foto rámeček, PDA, čtečka knih či video přehrávač. To celé v rozumném balení a za dobrou cenu. Přiznám se, že jsem své plány na nákup netbooku trochu pozastavil a uvidím, zda by se mi tohle nelíbilo více. Navíc je toto zařízení i docela lehké a předpokládám, že bude i snadno přenosné.

Opravdovou zajímavůstkou je tělo TabletPC, které má být magnetické a tak si jej můžete „přilepit“ třeba na ledničku jako připomínkovač.

Touch Book zezaduTouch Book zezadu

Abychom učinili zvídavé dušičce zadost, kontaktovali jsme výrobce s pár dotazy. Některé jsou již v článku zodpovězeny, z reportážních důvodů je ponechávám.

Zeptali jsme se výrobce

Používáte celkem netypický procesor. Existují nějaké testy, srovnávající jej s obecně používaným Intel Atomem?

AI: Bohužel, žádné testy nemáme, ale Touch Book používá procesor OMAP3.

Procesor je méně výkonný než dnešní Intel Atomy v plnokrevných netboocích, avšak vzhledem k tomu, že bude operační systém optimalizovaný, může na tom být celé zařízení s odezvou ve výsledku lépe.

Můžete nám říci, zda si může uživatel vyměnit baterii sám nebo musí navštívit autorizovaný servis?

AI: Baterie si skutečně může vyměnit sám uživatel. Budeme je prodávat jako doplňkové příslušenství skrz naše internetové stránky.

V přístroji jsou tři interní USB sloty. Můžete nám prosím dát více informací o maximální velikosti zařízení, které můžeme dovnitř schovat?

AI: Prostor, který je dostupný pro zařízení připojené k internímu USB portu je asi 10-11 mm tloušťky, 70 mm délky a 50 mm šířky. Vezměte však na vědomí, že tyto rozměry se mohou před uvedením zařízení na trh ještě změnit.

Lze získat nějaké podrobnější informace o operačním systému včetně nějakých snímků obrazovek? Zajímá nás např. použité desktopové prostředí....

AI: Bohužel stále ještě nemůžeme vydat nějaké další informace o operačním systému, příští měsíc však vydáme balík dalších informací (včetně snímků obrazovek a videí). Rozhraní bude mít dva módy: standardní, na Windows založený vzhled s pruhem úloh a druhý s nabídkou Start pro použití s myší a pro dotykovou obrazovku optimalizované rozhraní, pokud používáte zařízení jako tablet.

Pokud bude chtít uživatel zaměnit dodávanou microSD kartu za svou vlastní, je k dispozici nějaká utilita pro klonování operačního systému?

AI: Operační systém bude k dispozici na naší webové stránce, takže si jej uživatel bude moci nainstalovat na kartu.

A co akcelerometr? Máte s ním nějaké plány, jak jej využít seriózněji než jen k hraní her?

AI: Pro akcelerometr máme naplánováno několik triků. Nechte se překvapit!

A co třeba lokalizace operačního systému? Použitelnost Touch Booku by se v neanglickém prostředí docela snížila.

AI: Určitě chceme nabízet lokalizované verze operačního systému. Než však bude operační systém kompletní, nebudeme je nabízet, ale je to ještě daleko.

Jako evropská země bychom chtěli vědět něco o vašich plánech s dodávkami do Evropy, jmenovitě do Česka nebo na Slovensko..

AI: Bohužel, hlavně z logistických důvodů jsme schopni v první fázi dodávat jen americkým zákazníkům. Dobře si však uvědomujeme mezinárodní zájem o Touch Book a uděláme vše pro to, abychom jej mohli prodávat celosvětově, jak jen to bude možné. Nemáme však žádný konkrétní termín.

Je reálné slibované datum uvedení, tj. konec května či začátek června?

AI: Touch Book začneme expedovat na počátku letošního léta (tj. spíše konec června či začátek července, poznámka redakce).

Touch Book s přetočeným displejemTouch Book s přetočeným displejem

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME