Obsah balení
Samotné balení telefonu je velmi malé, až jsem se bál, že tam nebude vše, co bych očekával. Naštěstí mě HTC příjemně překvapilo a „nacpalo“ tam vše potřebné. Samotnému balení bych vytkl snad jen to, že se Desire HD špatně poprvé vytahoval – oproti krásnému a využitelnému balení pro TyTN II si HTC v tomto aspektu pohoršilo. Co je tedy obsahem? Samozřejmě nalezneme ihned po rozbalení opravdu veliký telefon. Pokud telefon (samozřejmě opatrně :)) vyndáme, tak se dostaneme k ostatním věcem. Čekají na nás stylové pytlíky s USB kabelem, adaptérem, sluchátky a polštářky pro sluchátka či manuály.
USB kabel má na jedné straně standardní USB konektor, který můžete připojit k počítači nebo k adaptéru pro pouhé nabíjení. Na druhé straně se nachází microUSB, které se připojuje do Desire HD. To se mi příliš nelíbí, ale může za to Evropská unie, která bohužel nařídila, že všechny telefony musejí mít microUSB zdířku, a tak musíme mít vedle miniUSB kabelů po ruce i microUSB kabely.
Sluchátka předčila mé očekávání a hrají opravdu výborně, nemohu si stěžovat. Pokud bych měl přeci jen sluchátkům něco vytknout, tak asi jen to, že na kabelu sluchátek nalezneme „pouze“ tři tlačítka. Dvě tlačítka jsou pro pohyb mezi skladbami a zbylé třetí, prostřední, je multifunkční – při přehrávání hudby funguje jako spuštění/pozastavení a při telefonování funguje jako přijmutí či ukončení hovoru. Ovládání hlasitosti chybí. V pytlíčku s polštářky je také přibalen klip pro přichycení sluchátek k oblečení. Dovolím si poslední poznámku, že sluchátka jsou s klasickým 3,5mm jack konektorem.
Chybí vám v balení ještě něco? Tak to jste na omylu, v balení už nic není, ale v samotném Desire HD se ještě skrývá baterie a 8 GB paměťová karta. Pro zprovoznění telefonu je potřeba baterii vytáhnout a odebrat „pojistku“. Vytažení baterie (resp. krytu) je snadné, ovšem vrácení zpět chce trošku zručnosti a nedoporučuji na to jít silou, jinak si zařízení můžete poškodit. Dodávaná paměťová karta je od Samsungu Class 2 – pokud plánujete mít aplikace uloženy na paměťovce, tak ji doporučuji vyměnit za Class 6 a vyšší, dvojka je příliš pomalá.
Vzhled a zpracování
Určitě se většina z nás shodne, že Desire HD vypadá opravdu hezky. První, čeho si nejspíše všimnete, je velikost telefonu, resp. jeho veliký 4,3" kapacitní S-LCD displej. Pod displejem jsou čtyři známá hardwarová tlačítka (zde v pořadí: home, menu, back, search) bez trackballu, což podle mě vůbec nevadí – displej vystačí. Nad displejem se nachází reproduktor s diodami, které informují o stavu nabíjení či ukazují, že jsou nějaké nepřijaté hovory nebo nepřečtené textové zprávy.
Zmíněná čtyři tlačítka pod displejem samozřejmě nejsou všechna, která na zařízení můžeme nalézt, další dvě se nacházejí na levé straně a slouží pro nastavování hlasitosti a poslední tlačítko nalézající se na horní straně slouží pro vypnutí/zapnutí displeje či celého zařízení. Abych doplnil zbývající strany, tak na spodní straně je uprostřed zdířka pro microUSB a 3,5mm jack a vedle nich vpravo je mikrofon. Na pravé straně se nachází pouze kov a plast.
Na zadní straně Desire HD v horní části uprostřed je 8 Mpx čočka fotoaparátu, se kterou se dají pořizovat pěkné fotografie či natáčet HD videa. Okraj čočky je mírně vystouplý a tím ji chrání před poškrábáním. Musím uznat, že tento způsob funguje, protože i po měsíci tam nemám žádný škrábanec. Na levé straně od fotoaparátu se nacházejí dvě diody, které dokáží osvětlit celý temný pokoj. Pořizování fotografií blízkých objektů ve tmě bohužel ale nepřináší dobré výsledky. Na pravé straně od fotoaparátu se nachází zadní reproduktor, který mě ale nenadchl. Nesmím také zapomenout na poměrně velký nápis HTC pod těmito třemi věcmi.
Zadní část má dva kryty. Je to dáno tím, že Desire HD je vyroben z jednoho kusu hliníku. Proto nebude možné udělat kapacitně větší (a tedy rozměrnější) baterii. Baterie se skrývá pod krytem, který je na pravé straně. Jak jsem zmínil výše – je potřeba dávat si pozor při zavírání. Druhý kryt se nachází dole a pod ním se skrývají karty – paměťová a SIM.
Hardware
Desire HD je opravdu silný stroj. Pohání ho 1GHz procesor Snapdragon Scorpion a grafický čip Adreno 205. Díky těmto součástkám je tři- až pětkrát výkonnější než jeho předchůdce HTC Desire. Tento výkon nezůstává pouze na papíře a je k vidění i při používání – vše se načítá okamžitě (pokud se tedy zrovna nejedná o vinu pomalého datového připojení). Dokonce je možné si na telefonu pustit (ač složitě a ne zrovna plynule) HD film ve formátu mkv – pokud ale preferujete požitek z filmu, tak si jej raději převeďte do formátu mp4 se zachováním kvality, bude to podstatně plynulejší.
Porovnání s Nexus One (laskavě zapůjčil David Šmehlík)
Paměť RAM má kapacitu 768 MB a zaplnit ji celou, je, troufám si tvrdit, nemožné (vždy jsem měl více, jak 200 MB k dispozici). Vnitřní paměť pro samotný systém, aplikace a podobně má kapacitu 1,5 GB. Na systémovou část je to velmi dostačující – i po nainstalovaní spousty aplikací zaplňuje pouze třicet procent. Na data, jako jsou fotky, filmy, hudba a tak podobně, je se zařízením dodávána 8 GB paměťová karta, která pro běžné účely postačuje. Pokud ale potřebujete mít u sebe neustále svou velkou sbírku muziky nebo rádi na cestách sledujete seriály či filmy, tak se hodí mít paměť větší. Jak jsem psal výše, další problém paměťové karty se nachází v její rychlosti. Dodávaná karta je druhé rychlostní třídy a pro potřebu mít aplikace na kartě nebo časté nahrávání HD videí v horších podmínkách doporučuji pořídit si alespoň paměťovou kartu třídy šest.
Další důležitou částí je displej. Velký 4,3" S-LCD displej s rozlišením 480×800 px je úžasný. Vše úžasné má ale stejně nějaký minus a stejně tak i tento displej. Pokud vedle Desire HD položíte jiný telefon s displejem typu AMOLED, tak uvidíte, že u AMOLEDu je černá podstatně černější a S-LCD u Desire HD se zdá být takové divné. Každopádně to je vidět hlavně v tmavých prostorách (nejlépe ve tmě) a v takovýchto podmínkách si stejně normálně snižujeme jas a tím se barvy u Desire HD o něco vylepší. Trochu mě mrzí, že automatická regulace jasu neoperuje v celém rozsahu, ale jen v polovičním rozsahu kolem hodnoty, kterou jsem před tím manuálně nastavil. Nakonec dodám, že za ten měsíc, co Desire HD mám, jsem fólii nepoužil, žádné pouzdro nemám a displej nemá ani škrábanec.
Zapnutý přístroj, více fotografií mobilu najdete v galerii Desire HD
Konektivitu se zbytkem světa vám zajistí GRPS, EDGE, 3G či wifi b/g/n – jednoduše: málokdy se stane, že by byl problém s datovým připojením, pokud zrovna nesedíte ve stíněném vlaku bez wifi. Jako další „datový přenašeč“ je Bluetooth ve verzi 2.1. Pro určení polohy samozřejmě nechybí GPS. Dále Desire HD disponuje několika senzory: G-Sensor (zjištění náklonu telefonu), Digital compass (digitální kompas), Proximity sensor (jakmile telefon přiložíte k uchu, tak se automaticky vypne displej, abyste si nechtěně hovor neukončili) či Ambient light sensor (automatické nastavení jasu displeje podle okolního světla).
Software
Jelikož Desire HD má v sobě operační systém Android, tak nebudu vyjmenovávat všechno do detailu, ale pouze nejzajímavější věci, které se dají s telefonem dělat.
Telefon
Desire HD obsahuje systém Android ve verzi 2.2 a díky tomu má jednu dobrou specialitu – pozná, že je v hlučném prostředí nebo že je právě v kapse (kabelce, tašce...) a tomu přizpůsobí vyzvánění – zesílí jej. Pokud už ale telefon držíte v ruce, tak se ztiší na normální hlasitost vyzvánění. Je to dobrá věc, ale ještě bych ocenil, kdyby při zjištění, že je v kapse, automaticky vibroval. Další vymoženosti jsou známé ze starších telefonů: při otočení telefonu displejem na stůl se aktivuje hlasitý odposlech či při přiložení telefonu k uchu se automaticky vypne displej. Pokud patříte mezi lidi, kteří neustále visí na sociálních sítí, tak se vám určitě zalíbí to, že při příchozím hovoru vidíte dotyčného poslední stav na Facebooku či Twitteru.
Telefon, více podobných screenhotů najdete v galerii Telefon
Internet
Prohlížení Internetu je velmi pohodlné. Díky 1 GHz procesoru se vše vykresluje rychle a plynule a díky velkému displeji lze některé webové stránky prohlížet dokonce bez přiblížení. Je tu však jedno omezení – pouze čtyři otevřená okna v jednu dobu. Já osobně jsem na toto omezení narazil pouze jednou v opravdu výjimečné chvíli.
LinuxEXPRES lze s menšími obtížemi číst bez zvětšení
Pokud se ptáte na Flash, tak pro YouTube je v Desire HD předinstalovaná aplikace, která funguje dobře. Při otevírání videí v prohlížeči se sám DHD zeptá, kde video otevřít – lze ho přehrát v zabudovaném přehrávači nebo přímo v prohlížeči (volbu lze pro příště zapamatovat). Samozřejmě je lepší vždy přehrávat streamovaná videa v přehrávači, ale někdy je video dané ve stránce a ani to není problém, jen už se trochu ztrácí na plynulosti.
LinuxEXPRES po zvětšní lze číst bez namáhání očí, více podobných screenshotů najdete v galerii Internet a PDF
Co je ale potřeba zmínit, je, že bez Internetu je Desire HD pouhou hračkou. Připojení je potřeba všude. Pro prohlížení Internetu, e-mailové schránky, mapy, nalezení míst v okolí k navštívení; aktuální počasí ... vše potřebuje datové připojení. Tedy skoro vše a bez jakéhokoli signálu - to je herní konzole se špatnou výdrží.
Sdílení
Sdílení je přístupné na každém kroku. Téměř kdykoliv a cokoliv můžete sdílet téměř kdekoliv. Přesněji: vyfotíte si nějaký pěkný záběr a během pár vteřin ho můžete sdílet se svými přáteli na Facebooku, Twitteru, Flickru, Picase a dalších. Sdílet ale nemusíte pouze veřejně na sociálních sítí, ale lze rovnou napsat e-mail nebo MMS. Jednoduše a rychle.
Velmi příjemné je to, že ve výběrovém menu, kam daný soubor chcete sdílet, je i položka jako Bluetooth nebo (pokud je nainstalován) Dropbox. Tím se funkce sdílení posouvá o další úroveň. Možná se začínáte sami sebe ptát: Není toho v tom výběrovém menu příliš? Odpověď je jednoduchá: Není, protože se položky vybírají kontextově. Například u hudebních souborů nebudete mít na výběr sdílení na výše vyjmenované, ale pouze Bluetooth, Gmail a Zprávy (popřípadě další jiné doinstalované aplikace).
Fotoaparát
Fotografování je slušné, ale stále to je telefon, a tak to, prosím, neporovnávejte se zrcadlovkou – to je pak jasné, že kvalita je nic moc. Rozepisovat kvalitu fotek snad nemá cenu – podívejte se na ukázky. Upozorním ale na funkci, která se může hodit – autoportrét. Jednoduše nastavíte, že chcete fotit autoportrét pro jeden či dva obličeje a když se před čočkou najde daný počet obličejů, tak Desire HD automaticky pořídí snímek. A ono to fakticky bezvadně funguje! :)
Galerie na výšku, více podobných screenshotů najdete v galerii Galerie
Fotoaparátem nemusíte pořizovat pouze fotografie, ale můžete si také nahrát videa. S Desire HD lze nahrávat videa v HD kvalitě, což zní pěkně. Bohužel ne vždy videa vypadají tak, jak to zní. Kamenem úrazu jsou špatné světelné podmínky – při nich je výsledné video trhané. Nejvíce trhanců však spatříte na rozhraní dvou světelných prostředí. Pro uklidnění: není to tak strašné, já jsem spokojen.
Pěkné počasí - pěkné fotky, více fotografií pořízených pomocí recenzovaného přístroje najdete v galerii Fotografie
Zajímavé aplikace
Google Translate dokáže přeložit cokoliv do čehokoliv. Stačí zadat text, do čeho překládat a vyčkat několik milisekund na výsledek. Při zadávání výrazu aplikace sama napovídá, co asi chci hledat a rovnou s překladem. Do Google Translate můžete i mluvit - mluvenou řeč přeloží do zvoleného jazyka. Samozřejmě mluvenou řeč nemůžete použít u všech jazyků, ale jen u několika. Zkoušel jsem angličtinu a češtinu – angličtina funguje bezvadně, čeština má občas zádrhel. Mimochodem hlasový vstup můžete oužít kdekoliv.
Google Translate, více podobných screenshotů najdete v galerii Různé
Google Sky Map je aplikace pro prohlížení oblohy. Stačí se postavit, zapnout aplikaci a otáčet telefonem. Přes celý displej se rozprostřou hvězdy, souhvězdí, planety a další vesmírná tělesa s popiskami. V levém dolním rohu se nachází skryté tlačítko pro manuální režim. Nově má tato aplikace i pohyb v čase. Tuto aplikaci řadím do speciální škatulky „na oslňování slečen“. Stejně tak, jak si můžete prohlížet vesmírnou oblohu, si můžete prohlížet i naši planetu Zemi pomocí aplikace Google Earth.
S Google Sky Map lze oslňovat slečny našich srdcí, více podobných screenshotů najdete v galerii Mapy
Představte si situaci: jdete jako každý den do práce/školy a náhle spatříte na své obvyklé cestě nějaké cool auto a nevíte, co to je. Pokud máte v kapse Desire HD, tak není problém zapnout aplikaci Goggle, automobil vyfotit a počkat na analýzu. Po chvilce z aplikace vypadne, na které auto se to díváte. Bohužel v praxi to moc nefunguje (alespoň ne na ty obyčejné věci). Aplikace podporuje také rozpoznávání textu, které funguje lépe, ale pouze na velký a krátký text. Snad se inteligence této aplikace časem zlepší. (Pozor – Goggle přenáší fotografie přes Internet.)
Určitě se stává, že máte na počítači otevřenou stránku, kterou si potřebujete teď vzít s sebou a spěcháte. Pokud máte v kapse Desire HD s aplikací Chrome to Phone, tak pouze kliknete na ikonu, která pošle aktuální stránku do telefonu a tam se automaticky otevře v prohlížeči. Je možné taky poslat pouze text, který se zobrazí v notifikaci a kliknutím ho lze zkopírovat. Potřebujete k tomu prohlížeč Google Chrome/ium s doplňkem Chrome to Phone Extension.
Znáte Wolfram Alpha? Je to úžasná webová „kalkulačka“ a nejen to. Pro Android existuje přímo aplikace a tím je ovládání této logiky mnohem jednodušší. Aplikace sice není zadarmo, ale za cca třicet korun se vyplatí. Musím ale podotknout, že aplikace vyžaduje Internet. Bez Internetu se nic nedozvíte, nic nespočítáte.
Pro Wolfram Alpha budete ale potřebovat datové připojení
Jako poslední aplikace ještě zmíním Pubtran a Pražské MHD. Oboje jsou pro jízdní řády. Začněme s Pubtranem – ten plně využívá IDOS. Nastavíte jaký typ řádů (vlaky, autobusy, letadla a MHD mnoha měst), odkud, kam a kdy a aplikace v přehledné podobě vyhledá spojení. Nalezené spojení po přidržení prstu lze přidat do kalendáře, odeslat mailem či SMSkou nebo nechat sledovat, pak se objeví v notifikacích a máte ho tak neustále na očích. Nově se také objevila možnost Detail spojení. Aplikace dokáže načíst polohu a tak automaticky předvyplňuje, kde právě jsme.
Druhá aplikace, Pražské MHD, využijí pouze Pražáci. Tato aplikace má pouze jednu, zato velmi užitečnou, funkci, která podle aktuální polohy nalezne nejbližší zastávky (napíše, jak jsme od ní daleko) a vypíše, co z této zastávky všechno v nejbližší době jede. Po přidržení prstu je možné zastávku zobrazit na mapě.
Pražské MHD - Zobrazí nejbližší zastávky a co z nich v nejbližší době pojede, více podobných screenshotů najdete v galerii Jízní řády
Zajímavé hry
Na konec oddílu se softwarem bych chtěl poukázat na několik zajímavých her. Jako první určitě musím zmínit Angry Birds, je to jedna z nejlepších her. Ve screenech můžete najít dvě ukázky a nelekejte se mírného rozhození – to je problémem screenování, ne hry (kvůli tomu nemohu ani přidat na ukázku něco ze závodních her). Hra je velmi pěkně graficky zpracovaná. Co je úkolem? Úkolem je sestřelit zelené příšery pomocí „rozzlobených ptáků“. Ptáků je hned několik druhů a každý po tapnutí (při letu) provede nějakou specifickou akci.
Nyní bych rád zmínil tři závodní hry. Reckless Racing, Racing Thunder 2 (tyto dvě hry jsou mimochodem od stejné firmy) a Need For Speed: Shift. Všechny tři jsou graficky povedené a každá je v něčem trochu jiná. NFS: Shift a Racing Thunder 2 by si mohli konkurovat – obě si jsou podobné ovládáním, ale první zmiňovaná je pouze závodní hra, kde se snažíte vyhrát co nejrychleji, abyste se dostali do dalšího kola, zatímco ve druhé hře se spíše bavíte a sbíráte po cestě bonusy. Reckless Racing se od předchozích dvou liší v ovládání – nemáte před sebou cestu, ale koukáte se ze shora a díky tomuto zjednodušení může být grafika mnohem hezčí, posuďte sami. :)
Tyto hry jsem zmínil proto, abych ukázal, že Desire HD je opravdu výkonný telefon. Všechny hry běží plynule a lze mít na pozadí spuštěný klidně Groovesharkse streamovanou hudbou přes wifi a ve hře to ani nepoznáte, když nepočítám, že v reproduktoru uslyšíte jinou hudbu než normálně z dané hry.
Moron Test - Někdy vás opravdu potrápí, více podobných screenshotů najdete v galerii Hry
Před ukončením bloku zajímavých her ještě zmíním hru Moron Test, která se bude pokoušet z vás udělat „blbce“. Hra je pěkně graficky i zvukově zpracovaná. Principem je udělat přesně to, co přečteme na obrazovce; taková obdoba hry Simon, ale v jiném podání. Minimálně si zkuste zkušební verzi, která je dostupná zdarma. Moron Test dokáže potrápit, ale i pobavit, pokud zrovna trápí někoho jiného. :)
Výdrž baterie
Co si budeme namlouvat. U takovýchto zařízení je výdrž vždy špatná. U Desire HD to platí také, ale musíte také vzít v potaz to, co všechno umí, resp. co dělá. Pokud na to budeme nahlížet jako na mobil, výdrž bude určitě krutá, ale pokud na to nahlídneme z trochu jiné stránky: je to zařízení, které nám dá velmi rychle požadované informace, výdrž je dostačující.
Facebook, více podobných screenshotů najdete v galerii Sociální sítě
Běžně Desire HD dokáže vydržet bez problému celý den. A mohou tam být veškeré efekty, kontrola mailů, Twitteru, Facebooku, aktuální pozice (z GPS) a pro tu pozici počasí, IM, ruční kontrolování některých služeb, místy zapnuté wifi a přibližně dvě hodiny prohlížení webu či čtení PDF. Pokud ale na Desire HD visím v jednom kuse, sleduji Twitter a web, tak se dokáže „vycucnout“ i za dvanáct hodin. Při používání Desire HD jako herní konzole jede ještě rychleji a za čtyři hodiny bude chtít nabíječku.
Souhrn
HTC Desire HD je opravdu kvalitní telefon. Je pěkný nejen na papíře, ale i vzhledově a dokonce i v reálném nasazení. Jedinou nevýhodou může být vyšší cena, která se pohybuje nad třinácti tisíci korunami s DPH. Pokud se vám zdá cena přehnaná či nepotřebujete tak „nabušený“ telefon, mohu doporučit stále dobrého předchůdce HTC Desire.
Hudební přehrávač na výšku, více podobných screenshotů najdete v galerii Hudba
Klady a zápory
+ Výkon (jak procesor, tak i grafický čip)
+ Detaily (hlasitější vyzvánění v kapse atp.)
+ Velký displej
- Výdrž
Parametry hardwaru
Velikost: 68 × 123 × 11.8 mm (š × v × h)
Hmotnost: 164 gramů s baterií
Displej: 4,3" kapacitní S-LCD, 480×800 WVGA
CPU: 1 GHz Qualcomm Smapdragon MSM 8255
Operační systém: Android 2.2 (Froyo)
RAM: 768 MB
Interní paměť: 1,5 GB
Externí paměť: microSD 8 GB Class 2
Fotoaparát: 8 Mpx, auto focus, 2x LED diody, nahrávání v HD kvalitě
Konektory: 3,5 mm audio jack; microUSB 2.0
Pásma: GSM (850/900/1800/1900 MHz), WCDMA (900/2100 MHz), GPRS, EDGE, HSDPA (14,4 Mb/s), HSUPA (5,76 Mb/s)
Konektivita: GPS; Bluetooth 2.1
Senzory: G-Sensor, Digital compass, Proximity sensor, Ambien light sensor
Baterie: Li-ion, 1230 mAh