přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze telefonu Emgeton Meizu M9: Jemný displej pro geeky

Recenze telefonu Emgeton Meizu M9: Jemný displej pro geeky

m9.jpg

Dostal se nám do redakce telefon Emgeton Meizu M9 a podrobně jsem jej otestoval. Vyplatí se do něj investovat peníze? Čím vás může tento chytrý telefon překvapit a čím zaskočit?


Hardware a technické parametry

Nejvhodnější by bylo zveřejnit podrobnou tabulku technických parametrů a nechat vás údaje z ní posoudit. Protože však náš web není klasickým specializovaným webem na recenzování mobilního hardware, vezmu to trochu z jiného konce.

Krabička s telefonem Krabička s telefonem

S operačním systémem Google Android jsem se reálně setkal v dubnu 2010 v zařízení HTC Tattoo. Byl to telefon z toho nejhlubšího dna, zato však za pár korun. Běžel v něm Android verze 1.6 a celkově bylo zařízení dobře použitelné. Pak jsem s ním začal experimentovat a upravil jej. Rázem byl telefon „revitalizován“ a mnohem „poslušnější“.

O rok a půl později jsem se seznámil s telefonem z opačného konce žebříčku. Běžně dnes mám k dispozici Samsung Galaxy S II. A teprve teď vím, jak byla práce s HTC Tattoo někdy limitující a pomalá. Zároveň vím, že pouhé srovnání hardwarových parametrů nestačí, musíme se podívat i na jeho softwarovou výbavu. Není totiž Android jako Android.

Emgeton Meizu M9 Emgeton Meizu M9

Pohledem do tabulek zařadíme Meizu M9 mezi oba zmiňované telefony a překvapivě blíže Samsungu. Logicky je na tom v mnoha ohledech hůře, ale jsou dva parametry, ve kterých vítězí. Očekávaně je to samozřejmě cena a také rozlišení displeje. Meizu má rozlišení jako iPhone 4 (960 × 640) a kryje ho Gorilla Glass. Displej se sice nedá úplně srovnávat s AMOLEDem od Samsungu, ale dívá se na něj hodně dobře. Je jemný a dobře čitelný, i když je velký „jen“ 3,54 palce. Když si uvědomím, že jsem začínal brouzdat na internetu se stolním počítačem s obrazovkou 800 × 600 bodů a tohle je vlastně stejné rozlišení...

Meizu M9 zezadu Meizu M9 zezadu

Jednojádrový procesor ARM Cortex A8 tepe s frekvencí 1 GHz, video zpracovává grafický akcelerátor PowerVR SGX 540. Paměti RAM je 512 MB, stejně jako ROM. Podrobněji si parametry prostudujte na konci článku.

Po hardwarové stránce mě například překvapilo to, že integrovaný fotoaparát nemá žádný blesk či přisvětlení. Také zájemci o videotelefonii (např. přes Skype) mají smůlu, objektiv je jen jeden a na zadní straně. Chybí i jakékoliv stavové diody. Na druhou stranu slot pro SIM kartu a slot pro microSD není pod baterií, lze je tak snadněji „plnit“ a dostat se k nim jen po sejmutí zadního krytu. K mé domácí Wi-Fi síti se telefon připojil bez problémů, k Bluetooth hands-free sadě také.

O slotu pro SIM a microSD kartu mluvím záměrně proto, že v Samsungu Galaxy S II je paměťová až pod baterií, což je docela limitující. Když ji chcete vytáhnout, musíte telefon vypnout.

Nabíjení přes miniUSB Nabíjení přes miniUSB

K počítači se připojíte USB kabelem s koncovkou (ejhle) miniUSB. Kdysi běžný konektor dnes už u těchto telefonů moc běžný není, zdá se, že zvítězil microUSB (ve standardech i prakticky). U mě to mělo tu výhodu, že v autě mám navigaci a k ní nabíječku s tímtéž konektorem, a tak jsem mohl za jízdy nabíjet. Novou nabíječku jsem zatím nepořídil. Ne každému to ale může vyhovovat.

Velkou bolestí dnešních telefonů je slabá výdrž na baterii. Telefon v tomto ohledu není nijak výjimečný, tj. při běžném telefonování a psaní SMS zpráv si o nabití řekne jednou za dva dny, ale při větší zátěži musí do nabíječky každý den. S výdrží baterie si lze trochu pohrát, protože přímo z výroby je možné nastavovat frekvenci procesoru, a tak lze telefon „zpomalit“ a získat za to menší odběr z baterie.

Redukce na evropskou zásuvku nevypadá příliš profesionálně Redukce na evropskou zásuvku nevypadá příliš profesionálně

Celková konstrukce telefonu je robustní a do ruky mi padl docela dobře. Pokud jej v tomto ohledu srovnám se Samsungem Galaxy S II, je jeho velikost ideální. Nikdy jsem nedržel v ruce iPhone déle než pár sekund, ale subjektivně můžu říci, že Meizu jej připomíná více než S II.

Emgeton Meizu M9 Emgeton Meizu M9

Pokud se podíváme na obsah balení, je poměrně skromné. Uvnitř je logicky telefon, baterie, nabíječka (s celkem humpoláckým adaptérem na českou zásuvku) s odpojovatelným kabelem, který lze zároveň použít jako propojení k počítači nebo k nabíjení z počítače. Také v krabici najdete čínský návod. Jedinou extra přidanou věcí je hadřík na čištění displeje. Nehledejte sluchátka. V balení je přítomna i paměťová karta (konkrétně dva druhy, a to 8 nebo 16 GB, dle ceny).

Obsah krabice Obsah krabice

Softwarová výbava

Telefon je vybaven operačním systémem Android ve verzi 2.3.6. Výrobce se vydal dnes poněkud méně obvyklou cestou. Softwarová výbava je poměrně chudá. Ostatní výrobci se někdy předhánějí v tom, co v telefonu najdete „nad plán“, ať už se jedná o různé nadstavby, widgety nebo placené aplikace nainstalované zadarmo. Meizu ve výbavě nemá skoro nic. Výjimkou je launcher. Je funkčně hodně ořezaný, a pokud znáte i jiné alternativy, nemusí vám sedět.

To ale v podstatě vůbec nevadí. I s tímto základním vybavením je telefon dobře použitelný. Alespoň není telefon zaplněn balastem a Android market je k dispozici. S ním si dovybavíte telefon dle svého gusta. Pokud jste začátečník, nic vám chybět nebude, už jen proto, že si nejspíš nedovedete představit, co všechno je vůbec možné.

V telefonu naleznete prostředí Meizu Mobile a můžete využívat všechny obvyklé funkce. Zavoláte si, napíšete SMS, zadáte si do paměti kontakty nebo schůzku do kalendáře. Člověk zvyklý na „normální“ Android však najde kopu zvláštností. V prvé řadě zde není možné najít tzv. App Launcher, prostě tu není. Programy se „instalují“ rovnou na obrazovku, přesněji jejich zástupci. Vlastně to vypadá tak, že jste trvale v App Launcheru, jen s tím rozdílem, že tu máte možnost použití widgetů. Když jsem si s launcherem hrál, zjistil jsem, že v něm jde vytvářet složky. Takže pokud nechcete mít plochu zaplácanou všemi aplikacemi, stačí je umístit do složky a spouštět je odsud (nebo launcher úplně vyměnit za jiný z Marketu).

Výchozí vzhled po spuštění telefonu Výchozí vzhled po spuštění telefonu

Později jsem zjistil, že toto je převzaté chování z iOS. Takže se vlastně výrobce uchýlil k malé lsti. Překopal Android tak, aby připomínal iOS. Originál to samozřejmě není.

Prostředí launcheru je jinak velmi rychlé, čisté a dobře se používá. Než jsem začal funkčnost zkoumat podrobněji, myslel jsem, že je tam jen čistý Android. Ve spodní části naleznete tři tlačítka. Levé má na starosti seznam posledních volání a přístup do kontaktů, prostřední je netypicky vyhrazeno internetovému prohlížeči a pravé tlačítko je odkazem na aplikaci psaní zpráv.

Po vybalení je k dispozici Kalkulačka, Kalendář, E-mailový klient, Přehrávače multimédií, Google mapy, Budík a aplikace pro snímání fotografií a videí. Fotografie jsem moc netestoval, protože jsem toho názoru, že žádný mobil nemůže v komfortu a kvalitě zatím dohnat byť i levnější kompaktní fotoaparáty. Beru to jako nouzovou variantu. Navíc je k dispozici i Záznamník (ale ne hovorů).

Kalkulačka. Kalendář. E-mailový klient Kalkulačka. Kalendář. E-mailový klient

Hudební přehrávač. Nastavení budíku. Aplikace Fotoaparát Hudební přehrávač. Nastavení budíku. Aplikace Fotoaparát

Celé prostředí je dost upravené, vypadá však příjemně a nabízí volby, které jiné telefony nemají. Už zmíněné taktování procesoru ještě můžeme doplnit například volbou Restartovat při vypínání telefonu. Obvyklejší je jen volba Vypnout, restart si musíte udělat sami ručně, tj. po úplném vypnutí telefon znovu zapnout. Úplně typické také není nepoužívání horní lišty a možnost zapnutí/vypnutí některých voleb skrz vypínací dialog.

Základní sada dostupných widgetů obsahuje kalendář, panel rychlých přepínačů voleb, jako je např. zapnutí/vypnutí Wi-Fi či mobilních dat, a vcelku povedený widget s možností psaní poznámek, které mají podobu nalepovacích lístečků.

Volby při vypínání. Dostupné widgety. Poznámkovník Volby při vypínání. Dostupné widgety. Poznámkovník

Práce s telefonem

Je tady však několik vlastností, které vás mohou zaskočit. První se týká vestavěné klávesnice. Ta v první řadě neobsahuje možnost zadávání českých znaků. Do SMS dobrá věc, ale na internet už tak ne. Tohle se dá ještě vcelku pochopit, ale zjednodušení někdy zašlo až moc daleko. Na klávesnici jsou třeba popisy kláves psané jen velkými písmeny. Klávesnice je schopná zadávat i malá písmena, trvale však na popiscích najdete jen písmena velká. Je to trochu nezvyklé, ale dá se s tím žít.

Psaní SMS. Správce souborů je vcelku jednoduchý Psaní SMS. Správce souborů je vcelku jednoduchý

Pod ikonou Dokumenty se skrývá vcelku jednoduchý správce souborů. Souborové operace zvládne, pokud jej chcete využívat pravidelně, sáhnete do Marketu pro alternativu.

Další zvláštnost je to, že výchozí obrazovka launcheru je vždy ta druhá. Nepovedlo se mi přijít na to, jak to změnit. A také hned napoprvé neobjevíte ikonu na Android Market. Ta se nachází na první obrazovce (vlevo od výchozí) schována ve složce s všeříkajícím názvem Složka.

Shrnutí dojmů

S telefonem se pracuje velmi dobře. I přes počáteční výhrady v podobě vložených materiálů v čínštině je telefon uvnitř počeštěn velmi dobře (až na tu klávesnici). Jeho softwarová výbava od výrobce je chudá, což ale může být výhodou. Telefon zapnete a funguje, jak má. Klasické telefonní funkce zvládá dobře. A na chybějící aplikace je tu Android Market. Začátečník bude mít plně vybavený telefon, a pokud se stane pokročilým, musí do Marketu. To je ale hlavní zbraní operačního systému Android. Pokud se vám nelíbí výchozí klávesnice, nainstalujte si jinou. Nelíbí se vám launcher? Stáhněte si např. ADW nebo LauncherGo. Tím vysvětluji nadpis – telefon pro geeky. Ti si jej mohou překopat k obrazu svému. Cílovou skupinou tak zůstávají začátečníci i pokročilí, kteří mohou brát „vytunění“ telefonu jako výzvu.

Na stránkách meizume.com lze narazit na zmínku, že pro tento telefon bude k dispozici i Android verze 4.0 alias ICS (Ice Cream Sandwich).

Při testování jsem nenarazil na nějakou nefunkčnost, navíc se na počátku ledna objevila aktualizace, která stabilitu prostředí zvyšuje. Stránku meizume.com se asi vyplatí sledovat, najdete tam dost dalších informací.

Jen pro znalé – xda-developers.com zatím žádnou speciální sekci tomuto telefonu věnovanou nemá. Fanoušci se scházejí na fóru stránky meizume.com. O rootování se tam mluví také.

Co se mi nepovedlo rozchodit, je připojení telefonu k počítači. Jak ve Windows, tak v Linuxu se telefon nespojil a nebyl detekován. Věřím však tomu, že po instalaci ADB ovladačů to půjde. Výrobce žádné CD k propojení nedodává a ani na stránkách jsem nic nenašel. Nicméně na diskuzním fóru meizume.com nějaké rady jsou (k cíli vede instalace Google USB driverů).

Mám-li vyjádřit konečný verdikt, musím říci, že mne telefon překvapil svou snadnou použitelností. Po vybalení z krabice jsem očekával „čínské“ příznaky, které ale nejsou přítomny. Vše funguje, jak má, už od prvního spuštění. A jde to i vylepšit brouzdáním na Android Marketu.

Co se týká konkurence, dokáže ji porazit. Porazí ji především jemností displeje a výkonem procesoru. Ale je to stále jen Meizu. Dle mého názoru je poněkud nešťastně zvolena cena, která je poněkud vyšší. Pokud se podívám do některých e-shopů, dostává se Meizu do přímého střetu s modely Sony Ericssonu a Samsungu, které mají mezi uživateli lepší zvuk, byť při trochu horších parametrech. Může se však stát favoritem ve chvíli, kdy se na něm objeví Android verze 4.0. Někoho osloví i vzhled podobný iPhonu. Pokud bych vybíral dle parametrů a nezáleželo by mi na výrobci, byl by v dané kategorii Meizu M9 kandidátem na koupi.

Emgeton Meizu M9 byl v únoru 2012 nabízen v českých internetových obchodech ve dvou variantách dle dodávané paměťové karty (8 nebo 16 GB) za 7000 nebo 7500 Kč.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME