přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Distrotéka: Fuduntu končí, rodí se FuSE Linux, za dveřmi je Debian 7.0

Distrotéka: Fuduntu končí, rodí se FuSE Linux, za dveřmi je Debian 7.0

dvatydny.gif

Linus vydal další jádro a konečně zase vyjde Debian GNU/Linux. Jedno distro zavírá krám – a co jeho uživatelé? Na Linux se dostává-nedostává profesionální video editor, ale jeho výrobce vám ho neposkytne jen tak, bojí se. Čeho? Další díl novinek, které se trochu mění. 


Poznámka redakce

Od tohoto dílu novinek dochází k několika změnám – jednak je přestal psát Roman Bořánek (Romane, díky!) a jednak trochu změníme jejich obsah. Rádi bychom se více soustředili na konkrétní segmenty a také na různé typy obsahu (prezentace, videa).

V sekci psaných novinek najdete pod každou z nich náš krátký komentář, někdy možná trochu kousavý (ale o to upřímnější). Dále profil distribuce, která nás zaujala, v dalších dílech také informace o open source a vzdělávání, open data nebo třeba prezentace z konferencí. Budeme rádi za vaši odezvu.

Vlastimil Ott, šéfredaktor

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Linus zveřejnil jádro 3.9

Skutečným Linuxem je kód, který se označuje jako kernel a jeho vývoj vede Linus Torvalds. Aktuální vydané jádro 3.9 obsahuje následující novinky:

  • možnost použít rychlé SSD zařízení jako cache pro pomalejší disky
  • podpora dvou nových architektur – jejich prostřednictvím se Linux dostane do dalších televizí a set-top boxů
  • podpora virtualizační platformy KVM na architektuře ARM
  • nový režim „suspend-freeze“, který odpovídá stavu zmrazené procesy (frozen) + uspaná zařízení (suspend) + nečinný procesor (idle), možno vyzkoušet pomocí echo freeze > /sys/power/state
  • podpora počítačů s ChromeOS

Taky používáte SSD pro cachování? :-)

Debian 7.0 Wheezy dozrál

Na otázku „Kdy vyjde nový Debian?“ existuje pouze jediná odpověď - „Až vyjde, tak vyjde.“ Zdá se, že ta správná doba nastala a nová verze Debian GNU/Linuxu vyjde v první květnový týden (předpokládá se 4. nebo 5. května 2013). Novinek je dostatek – i s vědomím, že jde o konzervativní systém obřích „rozměrů“:

Debian

  • výchozí souborový systém je Ext4
  • jádro 3.2 (aktuální je 3.9)
  • systemd (nová generace démonu pro správu systémových služeb, nahrazuje v mnoha distribucích starší správce a vylepšuje možnosti řízení systému a jeho prostředků)
  • pozici kancelářského balíku také zde zaujímá LibreOffice místo Apache OpenOffice
  • podpora cloudových technologií Xen Cloud Platform (XCP), Openstack
  • spousta dalších aktulizací

Předchozí verze Squeeze vyšla v únoru 2011, což je z hlediska vývoje všech technologií velmi dávno. Ovšem vzhledem k tomu, že na Debianu staví množství dalších systémů, je jeho dlouho vývoj a stabilita žádoucí.

Už se nemůžeme dočkat, každý „nový“ Debian nás ujišťuje, že svět funguje.

Video editor Lightworks dostupný v betě pro Linux

Profesionální editor Lightworks, v němž se připravovaly filmy jako The King's Speech (Králova řeč), Mission Impossible, Braveheart (Statečné srdce) nebo Pulp Fiction a který existuje více než dvacet let, je možné spustit na linuxových systémech. Společnost EditShare původně slibovala, že v roce 2010 otevře kód a v roce 2011 vydá aktuální betaverzi také pro Linux (pro Windows vyšla v roce 2010). Současné zveřejnění je limitováno registrací na webu společnosti a přijetím licenčních podmínek. O zveřejnění kódu není řeč.

Čeho se bojí? Vždyť to není jediný editor a my stejně filmy netočíme.

Zdroj http://www.lwks.com/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=182 Zdroj http://www.lwks.com/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=182

Fuduntu končí, nástupcem bude FuSE Linux

Distribuce se zavádějícím jménem (nemá s Ubuntu nic společného) vznikla v roce 2010 forkem z Fedory. Model jejího vývoje byl rolling updates, každé tři měsíce vycházelo vydání jako ISO. Od ostatních se odlišovala nízkými požadavky na systém a pracovním prostředím Gnome 2. Nicméně právě podpora zastaralých technologií jako GTK2, které už linuxový svět opustil, se ukázala jako překážka, jež neumožňuje projekt dále perspektivním způsobem vyvíjet. Vývojáři se rozhodli projekt zastavit a věnovat se zcela novému systému, který ovšem založí na openSUSE.

Pojmenují ho FuSE Linux a pro vývoj nenáročného systému použijí jiné technologie, jako prostředí bylo vybráno Consort (Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME), ekvivalent Gnome 2 napsaný v GTK3. Jakýkoliv vývoj skončil ke konci dubna a repozitáře budou uzavřeny. Zhruba 2500 uživatelů si musí najít jiný systém.

Přežijí jen silnější. Bude někomu chybět?

Amarok 2.7.0 pro Windows

Hudební přehrávač Amarok o svou unikátní popularitu na linuxové platformě přišel, ale inspiroval mnoho svých klonů. Uživatelé měli zájem o to, aby fungoval také na Windows, což se podařilo splnit již před lety, nyní se objevuje nová verze. Na rozdíl od té linuxové se musí obejít bez ffmpegu, Gstreameru a Nepomuku, ale přesto patří mezi důležité aplikace projektu KDE on Windows.

KDE na Windows... používá to někdo pro skutečnou práci?

Zajímavé distro

Trisquel 6.0 LTS Toutatis

V záplavě klonů Ubuntu a klonů jeho klonů jsme našli jeden systém, který si bezmála už deset let poctivě šlape svoji cestu. V případě Trisquel 6.0 LTS tedy nejde o sezónní záležitost – a to také z toho důvodu, že obsahuje pouze svobodný software. To sice znamená, že neobsahuje uzavřené ovladače (zejména grafických karet a wifi), nicméně pokud máte starší hardware, který je již plně podporován jádrem, nebudete muset zřejmě řešit žádný hardwarový problém.

Logo Trisquel GNU/Linux

Trisquel vznikl ve Španělsku a v základu se dodává ve španělštině a angličtině. Ale protože jde o Ubuntu, instalace dalších jazykových balíčků včetně češtiny nepředstavuje problém. Systém je založen na Ubuntu 12.04 LTS a podpora aktuální verze 6.0 je garantována do roku 2017. Základní varianta je postavena na GNOME 3.4, Trisquel Mini na LXDE, Trisquel i18n pak obsahuje 50 jazyků, verze NetInstall představuje instalační vizitku. Jsou podporovány obě hardwarové platformy – 32bitová i 64bitová.

Trisquel 6.0 LTS Toutatis Trisquel 6.0 LTS Toutatis

Systém může zaujmout nízkými nároky na počítač, stabilitou odladěného rodičovského systému, jednoduchostí ovládání (např. instalace softwaru je značně zjednodušená) a samozřejmě výběrem pouze svobodného softwaru. Na druhou stranu je software poměrně neaktuální, absence některých ovladačů může být přece jen problém a pořád je to Ubuntu, což někomu na radosti nepřidá. Přímým konkurentem tedy bude aktuální verze Xubuntu, Lubuntu nebo třeba SalixOS, Vector Linux nebo Linux Mint.

Jednou větou

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz