přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze openSUSE 11.4

Recenze openSUSE 11.4

opensuse.png

Dalších osm měsíců uplynulo a máme tady opět novou verzi linuxové distribuce openSUSE, tentokrát označenou jako 11.4. Poměrně vysoké číslo v rámci jedné „velké“ verze napovídá, že by mělo jít o verzi nepřinášející až tolik nových věcí, ale o větší odladění těch stávajících. Jak je to tedy doopravdy?


Krátká vsuvka o budoucnosti distribuce

Jak je obecně známo, firma Novell, která za distribucí openSUSE stojí (a které tato distribuce slouží jako „testovací“ pro SUSE Linux Enterprise), se nachází v procesu akvizice dvěma jinými firmami (navíc s tím, že patenty a patentové přihlášky putují úplně jinam). Tato akvizice ještě nebyla dokončena, byť je velmi pravděpodobné, že antimonopolní úřady vydají nakonec kladné stanovisko a záměr již schválený akcionáři Novellu bude završen.

Podle nejnovějších informací dojde pravděpodobně k akvizici celého Novellu pouze firmou Attachmate Corporation, samostatný prodej patentů se nejspíš nekoná.

Vzhledem k této situaci není příliš jasné, jakou budoucnost bude distribuce openSUSE (resp. i SUSE Linux Enterprise) mít. Může zůstat vše při starém nebo jen s malými změnami, ale také se to může vydat cestou, kterou již máme možnost pozorovat po akvizici Sun Microsystems firmou Oracle – tedy směrem k větší uzavřenosti. Musíme se nechat překvapit, nic jiného se v tuto chvíli dělat nedá.

Co je nového?

Tak jako vždy, čeká v nové verzi distribuce openSUSE celá řada nových nebo aktualizovaných součástí a funkcí, například:

  • jádro 2.6.37

  • knihovna GNU C verze 2.11

  • X.org 7.6

  • FreeType s podporou subpixelového renderingu

  • odstranění technologie HAL

  • KDE 4.6 s Qt 4.7

  • GNOME 2.32

  • Xfce 4.8

  • OpenJDK 1.6.0

  • Mozilla Firefox 4 beta

  • LibreOffice 3.3

  • Thunderbird 3.1

  • Scribus 1.4

Nejvíce změn je na první pohled neviditelných. Například už v systému chybí tradiční ISC Cron, místě něj najdeme Cronie s lepší podporou bezpečnostních technologií (PAM, SELinux) a snazší konfigurací.

Podobně i start systému je ve znamení změn. Začíná to už zavaděčem, je k dispozici nejen GRUB (verze 0.97), nýbrž experimentálně i nový GRUB2. Dále je pro odvážné připraven také systemd nahrazující starý známý init.

HAL je pryč, smiřte se s tím. Místo něj nastoupily programy jako upower nebo udisk. V zásadě by s tím neměl být problém, i když se ještě mohou vyskytnout aplikace, které by na HAL spoléhaly.

Nová verze openSUSE bude uvolněna v průběhu dneška

Instalace

K instalaci, nabídce obrazů a všemu, co s tím souvisí, se nedá příliš dodat. Vše zůstává při starém – doufejme, že podle hesla „když to funguje, nerýpej se v tom“. Zmíněné se týká celého instalačního procesu, prostě kdo instaloval některou z posledních verzí openSUSE (zejména 11.2 nebo 11.3), nejspíš nepozná žádný rozdíl.

Úvodní obrazovka po startu z instalačního DVD Úvodní obrazovka po startu z instalačního DVD

Samotná instalace, tedy od dokončení výběru balíčků do restartu systému, trvala na fyzickém testovacím stroji (Intel Core2Quad Q8300 2,5 GHz, 4 GB RAM, disk WD10EALS 1 TB) přibližně deset minut. Jednalo se o 64bitovou verzi distribuce, pro cílový oddíl byl použit souborový systém ext4, instalovalo se cca 1700 balíčků, indikovaný datový objem byl zhruba 4,2 GB. Jednalo se o výchozí výběr balíčků pro desktop s prostředím KDE, k tomu byly přidány balíčky pro vývoj a dále různé jednotlivé balíčky s nezbytnými programy (Wireshark, mc, nmap apod.). Celý instalační proces, včetně rozdělení disku, výběru balíčků a automatických poinstalačních činností zabral okolo dvaceti minut.

Prakticky všechno je v instalaci stejné jako u předchozích verzí distribuce, proto nemá smysl se tím blíže zabývat. Někdo by možná ocenil, kdyby byly texty v instalačním procesu konečně dopřeloženy do češtiny, když už jsou tak dlouho v zásadě stejné. To je ale asi tak jediné, co se tomu dá vytknout, protože instalace je už dobře propracovaná a funguje spolehlivě.

Používáme openSUSE 11.4

Čerstvě spuštěná distribuce openSUSE 11.4 nepřináší žádná překvapení, zejména ne v negativním smyslu, jako to (viděno subjektivním pohledem) učinila rok stará verze 11.2 se svou kysele zelenou barevností. Naopak, prostředí laděné do tmavě zelené (ještě tmavší než u 11.3) a obsahující velmi decentní barevné téma by urazilo asi málokoho a pravděpodobně nebude překážkou v tom, pustit se hned do používání nově nainstalované distribuce.

Vzhled plochy openSUSE 11.4 po instalaci Vzhled plochy openSUSE 11.4 po instalaci

Následující obrázek ukazuje pohled na základní vlastnosti počítače zobrazené v programu Konqueror. Jak je z obrázku vidět, prostředí KDE je ve verzi 4.6.0, přestože již vyšla verze 4.6.1 – je ale tak čerstvá, že není ještě ani ve specializovaném repozitáři openSUSE Build Service, natož v hlavním repozitáři distribuce samotné.

Pohled na zobrazení počítače Pohled na zobrazení počítače

Mimochodem právě Konqueror je výchozím webovým prohlížečem v prostředí KDE v openSUSE, lze ale nově nainstalovat a používat také prohlížeč Rekonq založený na frameworku QtWebKit. Ovšem WebKit jako renderovací jádro používají oba tyto prohlížeče.

Webový prohlížeč Rekonq Webový prohlížeč Rekonq

Vylepšení FreeType

FreeType je engine pro práci s fonty (písmy), včetně TrueType, CFF, OpenType, Type 1 a řady dalších. Knihovna se používá pro vykreslování písem a další práci s nimi. Novou věcí v openSUSE je v této knihovně podpora tzv. subpixelového renderingu. Lze jím dosáhnout hladší vykreslování textů, předpokladem je ale správné nastavení podle konkrétního displeje (jinak je to ještě horší) – buď na základě znalosti uspořádání jednotlivých barev uvnitř pixelů, nebo experimentálně.

Mozilla Firefox

Nebývá zvykem dávat do běžných distribucí betaverze důležitých programů, mezi něž prohlížeč Mozilla Firefox jednoznačně patří. Tady ale tvůrci usoudili, že funkční přínosy nové verze Firefox 4 převažují nad problémy spojenými s používáním betaverze, proto ji do distribuce zařadili. Jak dobré rozhodnutí to bylo, nechť každý posoudí sám. Faktem je, že se dá prohlížeč bez problémů používat a hlavní komplikací tak je, že mnohé doplňky ještě novou verzi nepodporují, a tak se bez nich člověk bude muset chvíli obejít. Navíc stabilní „čtyřka“ vyjde každou chvíli a uživatelé by se jí jinak v repozitáři verze 11.4 nedočkali, takto dorazí aktualizace na stabilní verzi krátce po vydání distribuce.

Mozilla Firefox 4 beta Mozilla Firefox 4 beta

Základní příručka

Hodně zapracováno bylo na základní příručce uživatele distribuce. Na rozdíl od mnohých příruček pro KDE je tato opravdu čerstvá a aktuální. Každý, kdo zvládne čtení anglického textu, by ji mohl ocenit.

Základní příručka openSUSE Základní příručka openSUSE

LibreOffice

Že LibreOffice zaujme na některých distribucích místo ještě nedávno neotřesitelně vládnoucího balíku OpenOffice.org, se dalo očekávat. Mezi těmito distribucemi je i openSUSE, kde je navíc ještě možnost využít tzv. split build pro snazší vývoj LibreOffice a opravy chyb.

Novell se na vývoji LibreOffice podílí, takže není divu, že v openSUSE dostal přednost. Stejně jste se v minulých verzích setkávali s edicí Go-oo, nikoli s originálním OpenOffice.org.

Kancelářský balík LibreOffice Kancelářský balík LibreOffice

Další novinky

V openSUSE 11.4 je obsažen Wireshark 1.4 s podporou mnoha protokolů, s novým uživatelským rozhraním, ale také s možností skriptování v jazyce Python.

Síťový monitorovací program Wireshark Síťový monitorovací program Wireshark

Výčet dalšího nového nebo aktualizovaného softwaru by byl velmi dlouhý, změny se odehrály například u virtualizačních nástrojů (Xen, VirtualBox, KVM apod.), vývojových prostředí (KDevelop, Anjuta, QtCreator, MonoDevelop...), finančních aplikací (KMyMoney, Gnucash, Skrooge) a v mnoha dalších oblastech.

Změny se však týkají i repozitářů a způsobu aktualizací. K dispozici je Tumbleweed, systém pro plynulou aktualizaci (rolling releases), který sice není výchozí metodou aktualizací, nicméně ho lze zapnout a mít tak stále nejnovější verze softwaru.

Známý repozitář Packman (není součástí openSUSE, ale jeho popularita je vysoká) má nyní čtyři menší samostatné repozitáře s omezeným výběrem balíčků. Kdo tak potřebuje pouze balíčky pro specifický účel, nemusí si připojovat obrovský hlavní repozitář se všemi důsledky.

Kdo si chce přečíst v kostce o všech hlavních novinkách openSUSE 11.4, může navštívit stránku k tomu určenou: Feature guide.

Poznámky k verzi 11.4

Distribuce openSUSE 11.4 na notebooku IBM ThinkPad R51

Instalace na poměrně starý notebook IBM ThinkPad R51 proběhla hladce, stejně tak následný start systému. Pak už ale distribuce zklamala na celé čáře a vysloužila si jednoznačné ohodnocení: nevyhovuje. Proč? Při pokusu pracovat s aplikacemi se GUI naprosto zbláznilo. Okna místo zobrazení pouze problikávala, zůstávaly zobrazeny jejich fragmenty atd. Pracovat s tím nejde.

Pohled do zpráv jádra ukázal doslova chrlení zprávy [drm:intel_prepare_page_flip] *ERROR* Prepared flip multiple times. To nasvědčuje tomu, že je chyba v jádře, konkrétně v DRM ovladači pro grafickou kartu Intel. Chyba již byla hlášena (#24202), údajně se jedná o známou regresi a nezbývá tedy než čekat, zda bude brzy odstraněna. Při vypnutí grafického režimu (přechodem na runlevel 3) došlo k další chybě v témže ovladači, konkrétně k dereferenci nulového ukazatele. Asi to souvisí s již zmíněnou chybou.

Na daném notebooku tedy nic skutečně otestovat nešlo, zatím je tento test pouze varováním pro uživatele počítačů s grafickými kartami Intel, přinejmenším typu Extreme Graphics II.

GNOME a ti druzí

Jako již tradičně, lze při instalaci zvolit, které desktopové prostředí se nainstaluje jako výchozí (další lze samozřejmě doinstalovat později). Kromě již popsaného KDE je to především GNOME, které je druhou ze dvou hlavních voleb. Není k němu příliš co dodat – prostě funguje. Je barevně laděno do tmava, což někomu nemusí vyhovovat, ale samozřejmě není problém si ho nastavit jinak.

Prostředí GNOME 2.32 Prostředí GNOME 2.32

To ale není vše. Nedočkavci, netrpělivě vyhlížející nové GNOME 3, mohou okusit i něco z tohoto soudku (byť si v tuto chvíli ještě nevyzkoušejí novou vymoženost spočívající v odstranění tlačítek pro maximalizaci a minimalizaci okna). Stačí si nainstalovat GNOME Shell a související komponenty, a potom při přihlašování zvolit „GNOME 3 Preview“. Stabilita samozřejmě není nezaručena.

Komu nesedí ani KDE, ani GNOME, má stále na výběr z dalších prostředí, případně lze samozřejmě grafiku zcela vynechat a pracovat jen v textových konzolích. Mezi ona „další prostředí“ patří populární Xfce a méně známé LXDE, které je vidět na následujícím obrázku.

Prostředí Xfce Prostředí Xfce

Prostředí LXDE Prostředí LXDE

Zkušenosti s provozem

Při testování na třech fyzických strojích (dvou klasických desktopech a jednom notebooku, viz výše) a na jednom virtuálním (VirtualBox 4.0) se systém až na zmíněnou výjimku choval velmi stabilně a bezproblémově. Subjektivně byl navíc možná o něco rychlejší než starší verze 11.2 a 11.3, což ale může být způsobeno i jinými vlivy.

Jako nestabilní se však ukázal (když nepočítám GNOME Shell, který je ale ryze experimentální) multimediální program Amarok, který často a zcela nepredikovatelně padal. Zejména se to stávalo při přehrávání vzdálených souborů a streamů.

Multimediální přehrávač Amarok neběží nejstabilněji Multimediální přehrávač Amarok neběží nejstabilněji

Celkový dojem

Již dobře odladěná distribuce se stala opět o něco odladěnější, současně ale „jaksi mimochodem“ přibyla řada nových, většinou zvenčí neviditelných věcí. To, co je vysloveně syrové nebo experimentální, není nastaveno jako výchozí volba, přece však může odvážnější uživatel takové věci snadno vyzkoušet. V distribuci jsou fungující aplikace i grafická prostředí, jen občas lze narazit na přetrvávající drobné nedodělky, hlavně v překladech do češtiny. Určitým zklamáním jsou pro mě problémy s grafickou kartou Intel, ale v tom jsou tvůrci openSUSE vcelku nevinně.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Recenze openSUSE 11.4
Milhouse 10. 03. 2011, 08:07:07
Odpovědět  Odkaz 
O OpenSuse se říká, že má nejvyladěnější KDE. Může někdo poukázat na rozdíly v KDE4 oproti Kubuntu 10.10? Je tam vůbec něco jinak? Nemyslím tím stabilitu...
Re:Recenze openSUSE 11.4
Tobiáš Potoček 10. 03. 2011, 21:12:58
Odpovědět  Odkaz 
Kubuntu nepoužívám, takže nevím, co tam je navíc proti upstreamovému KDE. Co se týče openSUSE, tak bych zmínil speciální pluginy pro integraci Firefoxu a OpenOffice do KDE. Spočívá to především v tom, že používají nativní dialogy pro výběr a ukládání souborů. Integrace GTK aplikací do KDE je také na vysoké úrovni, právě zmíněný Firefox nebo Gimp rozhodně nepůsobí jako pěst na oko. OpenSUSE pak dále upravuje grafiku prostředí, vše ladí do zelené. A tím nemyslím jen tapetu, ale i třeba nahrávací obrazovka je "opensusácká". Výchozí téma Plasmy je pokud vím také lehce upravené. No to jsou věci, na které jsem si teď vzpomněl, ale jak říkám, možná to vše je v Kubuntu také.
Re:Re:Recenze openSUSE 11.4
Milhouse 11. 03. 2011, 11:30:39
Odpovědět  Odkaz 
Integrace FF a OOo je Kubuntu také, byŤ si nejsem jistý dialogama na uložení. Nějaké úpravy vzhledu tam jsou taky...
Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.4
Jay 11. 03. 2011, 12:57:39
Odpovědět  Odkaz 
OpenSuse má Yast - čo je naozaj perfektný nástroj. To je prvé čo ma napadlo.
Lukáš Jelínek Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.4
Lukáš Jelínek 11. 03. 2011, 14:44:15
Odpovědět  Odkaz 
Yast je sice výborný, ale není jen v KDE (i když se s ním právě v KDE nejlíp pracuje). Má i verzi pro GNOME a konzolovou verzi (možná i nějaké další, o kterých nevím).
Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.4
Peto 11. 03. 2011, 19:32:35
Odpovědět  Odkaz 
yast je dobry ale zypper je lepsi a webyast ako keby nefungoval
Re:Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.4
Jay 12. 03. 2011, 15:24:32
Odpovědět  Odkaz 
To áno, ale pán hore sa pýtal na rozdiel KDE v oSuse vs Kubuntu...Gnome sme neriešili.
Re:Re:Re:Re:Recenze openSUSE 11.4
Laco 21. 03. 2011, 16:35:43
Odpovědět  Odkaz 
YaST je ten najvacsi odpad pod slnkom ktory zraza openSUSE to sraciek. Kubuntu pouziva vyhradne zakladne, nativne KDE nastroje na spravu balikov co ho robi privetivesim, bleskurychlym na rozdiel od zastaraleho dinosausa akym je YaST..
Andrej Pavelka Recenze openSUSE 11.4
Andrej Pavelka 10. 03. 2011, 08:40:58
Odpovědět  Odkaz 
Povedal by som, že SUSE nie je jediná distribúcia, v ktorej Amarok robí problémy. Ja používam teraz Ubuntu 10.04, Amarok som inštaloval z repozitárov cez Centrum softwéru Ubuntu. Spôsoboval mi, že mi nešiel zvuk. Hudbu prehrával, ale keď som otvoril youtube, tak zvuk nešiel, kým som sa neodhlásil a neprihlásil alebo neukončil v procesoch Amarok. Používam som starší Amarok na Debian lenny, ten sa mi veľmi páčil. Môj osobný názor na nový Amarok je, že ho dobabrali. Už to podľa mňa nie je ten prehrávač, ktorý býval. Veľmi milo ma prekvapil Clementine. http://www.clementine-player.org/
Recenze openSUSE 11.4
Tobiáš Potoček 12. 03. 2011, 19:15:10
Odpovědět  Odkaz 
Tak včera jsem upgradoval na 11.4 a teprve teď jsem dostal systém do (téměř takového) stavu, v jakém byl před upgradem :-) Jinými slovy, nic moc.

Přímo po upgradu nenaběhly Xka, to se mi stalo už posledně, stačilo smazat starý xorg.conf. Bez nvidia ovladačů se odmítlo spustit KDE a když jsem ho konečně zprovoznil, kwin pravidelně zamrzal. Po hodině googlení vyšlo najevo, že za to může plugin na přepínání oken, který zjevně obsahuje bug. Po změně efektu vše začalo fungovat v pořádku. Další problém se týkal sítě, networkmanager odmítl reagovat na hardwarový switch na ovládání WiFi, takže bylo vždy nutné síť ještě vždy povolit ručně v nastavení. VirtualBox se koretně upgradoval, ale po spuštění stejně vyžadoval čistý reinstal. Co mě naštvalo skoro nejvíc bylo to, že zmizely všechny multimediální programy. Chápu, že s tím jsou vždycky problémy kvůli licencím, nicméně když už jsem to tam jednou nainstaloval a souhlasil se vším možným, nechápu, proč to musím dělat znovu. Bohužel openSUSE nemá nějaký viditelný defaultní způsob, jak tam kodeky a přehrávače dodat, takže jsem jich vyzkoušel několik, čímž jsem si přirozeně zaneřádil systém zbytečnými balíčky. A přestal fungovat vdpau výstup pro běžné XVID filmy, to se mi zatím nepodařilo spravit, ale xv funguje v pohodě, takže to asi nebudu řešit.

Co se týče nového KDE, tak jsem zatím neměl čas ho pořádně prozkoumat. Nicméně žádné majoritní změny jsem si nevšiml, a kromě ono bugu v kwinu funguje vše stabilně. Některé malé bugy (především grafického charakteru) zmizely, jiné se naopak objevily. Už asi po desáté změnili oznamovací oblast :) Vždycky v okamžiku, kdy se mi ta stará začínala líbil :)

Přímo v openSUSE prošel velkou změnou přišel aktualizační dialog, který mi přijde bohužel o dost nepraktičtější a hlavně reaguje a vypadá divně. Ale asi je to otázka zvyku. Kapitolou samou o sobě je Firefox 4. Docela jsem se na něj těšil, především UI na screenech z Windows vypadalo úžasně, bohužel v Suse mě čekalo velké zklamání. Naštěstí díky KDE (a jeho možnosti skrýt titulkový pruh) a vhodnému grafickému tématu se mi ho podařilo dostat do stavu, kdy vypadal k světu :) S většinou pluginů jsem neměl problémy, některé se aktualizovaly, některé se ukázaly jako zbytečné a zbytek jsem Firefoxu násilím vnutil a jak se ukázalo, vůbec to nevadilo. Bohužel HW akcelerace nefunguje, Firefox vůbec nerozpozná moji nVidii. Zajímavé je, že uživatelům Ubuntu to většinou funguje...

Příště si asi rozmyslím instalovat upgrade den po výdání a spíše počkám. Čekal jsem ale víc, obzvláště když mají delší vývojový cyklus než ostatní distribuce.
Re:Recenze openSUSE 11.4
xhc 12. 03. 2011, 23:45:45
Odpovědět  Odkaz 
upgrade v zásade nikdy nerobím....a vypláca sa mi to, ako ťa čítam :) opensuse už používam roky...
Lukáš Jelínek Re:Re:Recenze openSUSE 11.4
Lukáš Jelínek 13. 03. 2011, 01:21:53
Odpovědět  Odkaz 
Já upgrade provádím (u Debianu, ale například i u openSUSE), ale ne ob verzi (na tom jsem si už nabil hubu) a často raději instaluji načisto, je to lepší.
Miroslav Hrončok Re:Recenze openSUSE 11.4
Miro Hrončok 16. 03. 2011, 17:15:04
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že váš problém do budoucna vyřeší přechod na Thumbleweed: http://en.opensuse.org/Portal:Tumbleweed
Grafika Intel
honyczek 14. 03. 2011, 09:10:30
Odpovědět  Odkaz 
Ty problemy s grafikami od Intelu me taky stvou. Hlavne na starsim desktopu. Resim to tak, ze uplne odebiram Compiz.
Recenze openSUSE 11.4
me 8. 04. 2011, 00:59:24
Odpovědět  Odkaz 
Mam novy notebook (starsi Dell D600), zkousim na nej dat Linux. Prvni sanci dostalo openSuSE 11.4. Asi jej nepouziji. Nemohu rici, ze by nefungovalo, s pohledu HW bylo vse OK. Problem mam trosku z rychlosti (Pentium M1.6 GHz), ale hlavne nedostatkem SW. Jsem rozmazleny Ubuntu, takze me prekvapilo, ze chybi balicky pro hru Battle for Wesnoth, utilitu hddtemp anebo prohlizec Chromium; zasadni je pro me absence Chromium, FireFox nebyl uplne rychly... Takze zkousim dalsi distribuce, vypinam graficke efekty a zkousim jak je notebook pouzitelny... Doufam, ze tam nakonec nebudu muset dat zase WinXP... ;-)

A taky nechapu, proc zadna distribuce nenabizi pri instalaci SWAP do souboru, proc se stale pozaduje separatni oddil (vychody chapu, ale neni vse cernobile...). Takze si swap do souboru musim delat rucne....

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog