Kdo tvoří Linux
LinuxFoundation připravila každoroční zprávu „Who Writes Linux“, kde se můžete dočíst, kdo všechno stojí za přípravou linuxového jádra, jak se na vývoji podílejí jednotlivé firmy a kdo je nejaktivnějším vývojářem. Aktuální zpráva pokrývá vývoj od jádra verze 3.2 do verze 3.10.
Některá zajímavá čísla:
- Na jedné verzi jádra se průměrně pracuje 68 dní.
- Každá verze znamená asi 10 tisíc patchů, průměrně 7,14 změn za hodinu vývoje.
- Jádro má aktuálně 16 961 031 řádek. Od verze 3.0 to představuje nárůst o více jak dva miliony.
- Na vývoji se podílí téměř 1400 vývojářů a 243 firem.
- 13,6 % změn mají na svědomí vývojáři, které neplatí žádná firma.
- Nejaktivnější firmou je tradičně Red Hat, z klávesnic jeho zaměstnanců pochází něco málo přes 10 % patchů. V těsném závěsu se drží Intel (8,8 %), poněkud dále pak Texas Instruments a Linaro (obě 4,1 %) a SUSE (3,5 %).
- Red Hat si drží prvenství i při pohledu na kontrolu zaslaných patchů – jeho zaměstnanci jich zrevidovali více jak čtvrtinu. Dalších 12 % si může připsat sama LinuxFoundation a přidávají se i další nám známá jména – Intel, Google, SUSE a další.
Infografika: Kdo stojí za Linuxem?, © Linux Foundation, CC-BY-ND
Pořád máte pocit, že Linux vyvíjejí uhrovití mladíci po nocích jen proto, že je to baví? Inu vývojáře to baví určitě, ale jsou také velmi štědře placeni. A poptávka po vývojářích stále roste, tak se koukejte učit v C!
Kubuntu se dále emancipuje, získává komerční podporu
Pokud se podíváme na oficiální „deriváty“ Ubuntu, tak Kubuntu bylo vždy poněkud v pozadí, a to i přesto, že je nejstarší odnoží a získávalo od Canonicalu i největší podporu. Tato podpora ovšem skončila již na začátku loňského roku, když Canonical přestal sponzorovat jediného placeného vývojáře Kubuntu.
Od té doby můžeme sledovat stále větší snahy o emancipaci Kubuntu. Již v dubnu loňského roku to bylo získání nového sponzora – společnosti BlueSystem, která se i jinak angažuje v různých projektech kolem KDE. Dalším podporovatelem se stala společnost Emerge Open, která napřed pomohla Kubuntu při vybírání darů na provoz a vývoj a nyní se připojila s dalším projektem, komerční podporou. Tu si můžete pořídit vzdáleně již od osmdesáti liber za hodinu.
Komerční podpora je důležitý krok, pokud se Kubuntu skutečně chce plně profesionalizovat a konkurovat Ubuntu. Uvidíme, kam všechno tohle půjde dál, již nyní se ozývají hlasy, že by se Kubuntu mohlo od Ubuntu a Canonicalu zcela odstřihnout a začít stavět přímo na Debianu.
Konference LinuxDays je za dveřmi
Ani ne za tři týdny se bude v Praze konat další ročník konference LinuxDays. Do předminulého víkendu jste měli možnost hlasováním ovlivnit program přednášek a nyní se můžete podívat, jestli vše dopadlo dle vašeho přání, program konference je totiž na světě. Těšit se můžete na dva dny přednášek, během kterých potkáte osobnosti jako Petr Olšák, Pavel Tišnovský, Jan Hrach, Tomáš ‚Scarabeus‘ Chvátal či Jan Holešovský. Čekají vás témata jako ZFS na Linuxu, nasazení Linuxu ve velké síti, Bitcoin či matematika při řešení závislostí mezi balíčky.
Další zajímavou možnost, kterou přináší letošní ročník, je nabídka absolvovat zkoušky potřebné pro certifikaci Linux Professional Institute. Zkoušky jsou sice placené, ale na konferenci můžete získat zajímavé slevy, takže pokud si věříte, určitě neváhejte, protože LPI certifikáty jsou široce uznávané a zájem o linuxové odborníky je velký.
Open data & gov
Mnichov rozdává CD s Ubuntu
Již dříve jsme informovali o plánu radních německého Mnichova rozdat 2000 CD s Linuxem jako pomoc obyvatelům, kteří stále ještě používají Windows XP, jejichž podpora končí již příští rok v dubnu.
Nyní se tento plán stal skutečností a obyvatelé Mnichova si mohou v některé z místních knihoven vyzvednout CD s „Linuxem pro Mnichov“, což je ve skutečnosti Ubuntu 12.04, které bylo zvoleno oproti původně zvažovanému Lubuntu. Výhoda Ubuntu spočívá především v tom, že 12.04 je verze s prodlouženou podporou, a uživatelé tak mají zaručený bezpečný a záplatovaný systém až do roku 2017.
Mnichov by si už nyní mohl říkat „hlavní město open source“, tak doufejme, že se ho chytnou i obyvatelé a poznají, jaké má výhody přejít na otevřený software.
Zajímavé distro
Linux From Scratch – tohle doma nezkoušejte
Linuxových distribucí je určitě mnoho. Jsou zde ty jednoduché a uživatelsky přívětivé, pak ty méně přívětivé, či dokonce rovnou takové, které bez jisté dávky šílenosti nelze používat, a pak je tady LFS, neboli Linux From Scratch, jehož autoři právě nyní publikovali verzi 7.4.
Slovo publikovali je skutečně na místě – LFS je totiž pravděpodobně jediná linuxová distribuce, kterou si místo stažení a vypálení musíte stáhnout a přečíst. Nejedná se totiž ani tolik o distribuci v pravém slova smyslu, jako spíš o návod, jak si takovou distribuci sám postavit. Úplně od začátku. Instalaci navíc musíte začít instalací jiné distribuce (lze použít i LiveCD), ze které posléze budete kompilovat a vytvářet váš nový systém. Příprava vlastního systému tak může zabrat nejen hodiny, ale pokud přiberete i pokračování jako Beyond Linux From Scratch (které vás naučí, jak si z LFS udělat použitelný systém) a další, tak i dny a týdny. Vezměte si tedy dovolenou a hezkou zábavu s LFS!
Sám autor si kdysi LFS o letních prázdninách nainstalovat zkusil a získal z toho mnoho zajímavých informací a zkušeností. Pro normální lidi, kteří chtějí rychle a snadno dostupný linuxový systém, to ale skutečně není. (A ani nemá být.)
Jednou větou
- Vyšlo PostgreSQL 9.3. Přidává například podporu JSON nebo paralelní pg_dump pro urychlení zálohování.
- Po Linux for Workgroups přišel Linus Torvalds s dalším zajímavým jménem pro kernel – Linux 3.12 bude Sebevražedná veverka, v originále Suicidal Squirrel.
- 0 A. D., opensource strategie, která si klade za cíl co největší historickou přesnost, shání peníze na další vývoj. Kampaň na Indiegogo si klade za cíl vybrat alespoň 160 000 dolarů.
- 27. září oslaví projekt GNU třicítku a s ním slaví i celý svět svobodného softwaru. Slavit se bude v Brně i v Praze.
- Je v Linuxu backdoor umožňující generovat „nenáhodná“ náhodná čísla? Linus Torvalds jasně říká, že ne, a kritiky vyzývá, aby se přesvědčili sami a podívali se na generující funkci.