přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí

Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí

canonical.png

Mezi společnostmi, které působí na trhu linuxových systémů, patří Canonical Ltd. spíše mezi ty menší a mladší – společnost byla založena v březnu 2004, tedy před necelými osmi lety. I přes tuto zjevnou nevýhodu na startu se Canonicalu a především jeho vlajkové lodi Ubuntu povedlo rychle začlenit do ekosystému svobodného softwaru a vydobýt si pevné postavení.


Canonical založil jako svůj projekt jihoafrický milionář Mark Shuttleworth. Jeho hlavním cílem bylo (a stále je) vytvořit úspěšnou linuxovou distribuci určenou především pro použití na osobních počítačích. Na rozvoj této myšlenky věnoval z vlastních prostředků výchozí investici ve výši 20 milionů dolarů.

Canonical oficiálně sídlí na Isle of Man (ostrov nacházející se v Irském moři, patří k tzv. daňovým rájům), ale většina z jeho více než 400 zaměstnanců pracuje v Londýně. Kromě toho má Canonical také pobočky v Kanadě, USA a na Tchajwanu.

Linux pro lidi i firmy

Hlavním a nejznámějším produktem Canonicalu je linuxová distribuce Ubuntu. První verze Ubuntu byla představena v říjnu 2004 a od první chvíle se zaměřovala především na „běžné“ uživatele osobních počítačů a snažila se jim přinést co nejjednodušší a nejpřívětivější systém pro každodenní použití. To se Ubuntu zjevně daří, protože u uživatelů se těší stabilně vysoké popularitě a na osobních počítačích se jedná o nejspíš nejvyužívanější linuxový systém vůbec.

Ubuntu Ubuntu

Výše uvedené je tak trochu v kontrastu s tím, že hlavním zdrojem příjmů pro všechny, kteří nabízejí profesionální nasazení linuxových systémů, jsou především firemní zákazníci. Canonical těmto zákazníkům dokonce ani nenabízí speciální verzi, ale snaží se Ubuntu přizpůsobit jak pro domácí, tak pro korporátní nasazení v jedné jediné verzi. Částečný ústupek firemním zákazníkům představují tzv. LTS verze Ubuntu, které jsou vydávány každé dva roky a mají Canonicalem garantovanou podporu (vydávání aktualizací a bezpečnostních záplat) po dobu až pěti let.

I přes tuto možnou nevýhodu se Ubuntu na korporátním poli daří. Mezi jeho velké úspěchy patří například převedení 85 tisíc počítačů francouzského La Gendarmerie Nationale na Ubuntu, díky čemuž četníci šetří až 2 miliony eur ročně. Na 220 tisících počítačích ve školách v Andalusii je také možné najít Ubuntu. Z bližších úspěšných nasazení je možné jmenovat slovenskou Skalicu – tamní městský úřad provozuje Ubuntu na svých 120 počítačích.

Canonicalu se také daří navazovat partnerství s některými výrobci počítačů, díky nimž je možné Ubuntu získat také jako předinstalovaný (tzv. OEM) systém. Canonical navázal dlouhodobou úspěšnou spolupráci s firmou Dell, která Ubuntu dodává i na některé vybrané notebooky. Aktuálně spolu plánují otevřít více než 200 prodejních míst v Číně, která budou nabízet počítače s Ubuntu. Nedávno oznámená spolupráce s firmou Asustek by měla zákazníkům přinést možnost získat vybrané netbooky s předinstalovaným Ubuntu. Další spolupráci navazuje Canonical v oblasti serverů a zařízení postavených na platformě ARM.

Finance

Ubuntu není jediným produktem Canonicalu, ale je jeho produktem hlavním a v podstatě jediným, z nějž získává peníze. Ty mu přináší, podobně jako u většiny ostatních „linuxových firem“, zákazníci platící si profesionální podporu. Ostatní produkty Canonicalu jsou více či méně přímo navázány na Ubuntu. Jedná se například o webový systém Launchpad, jenž slouží pro správu vývoje softwaru (udržování kódu, řešení chyb atd.), který je používán také při samotném vývoji Ubuntu, nebo nástroj Landscape sloužící pro vzdálenou správu počítačů s Ubuntu. Další prostředky získává Canonical z prodeje služeb (cloudové úložiště UbuntuOne) a komerčního softwaru uživatelům Ubuntu.

Canonical Canonical

O tom, jaký je finanční stav Canonicalu, můžeme spekulovat, protože Canonical není veřejně obchodovatelnou společností a nemusí tedy zveřejňovat své finanční výsledky. V roce 2008 Mark Shuttleworth prozradil, že Canonical dosud nevydělává, ale zároveň prohlásil, že mu nečiní potíže jeho provoz i nadále dotovat.

Budoucnost

Další směřování Canonicalu a jeho „dítka“ Ubuntu je vcelku jasně dané. Zaměření na osobní počítače a jeho uživatele stále pokračuje a Mark Shuttleworth věří ve velké rozšíření Ubuntu. Do roku 2014 si stanovil metu 200 milionů uživatelů, což oproti dnešku znamená více než desetinásobek. Novou výzvou by se pro Ubuntu měly stát tablety a chytré telefony. Rozšíření by mělo pomoci také kompletně přepracované pracovní prostředí Unity (představené v roce 2010), které v mnohém mění zažitou práci s počítačem a přibližuje jeho ovládání spíše právě tabletům a telefonům, což mezi uživateli zatím budí spíše rozpaky.

Článek vyšel ve čtvrtém čísle magazínu Open source & praxe.

Nahoru

Příspěvky

Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
bunak 13. 04. 2012, 07:35:59
Odpovědět  Odkaz 
škoda že jste si ten odkaz na Dell s Ubuntu nevyzkoušel :(
Miroslav Hrončok Re: Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
Miro Hrončok 13. 04. 2012, 13:23:41
Odpovědět  Odkaz 
http://www.ubuntu.com/dell
Re: Re: Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
Alcapulco 14. 04. 2012, 00:48:05
Odpovědět  Odkaz 
prosím kde přesně na stránkách http://www.ubuntu.com/dell vidíte Ubuntu

mně se zobrazí tohle:

No configurations are valid for the chosen filters.
Re: Re: Re: Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
Rovano 15. 04. 2012, 11:43:13
Odpovědět  Odkaz 
http://www.ubuntu.com/dell
funguje ok
Re: Re: Re: Re: Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
Alcapulco 17. 04. 2012, 00:07:06
Odpovědět  Odkaz 
ach jo ... :-(

co funguje ok ???

jako že na stránce " http://www.ubuntu.com/dell " si můžu naklikat a objednat noťas ??? funguje leda tak to, že na této stránce je obrázek s noťasem a k tomu jsou odkazy na amerikánský, německý, kanadský ... Dell


naklikat si konfiguraci noťasu s Ubuntu se mi nepodařilo


na stránkách Dell USA : No configurations are valid for the chosen filters.

na stránkách Dell Germany: nelze naklikat noťas s Ubuntu (zobrazuje se jen W7)
Re: Re: Re: Re: Re: Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
rodny 17. 04. 2012, 05:40:31
Odpovědět  Odkaz 
Souhlas, ta stránka je stará, obsahuje jen odkazy an stránky, které už nejsou relevantní. Nevím o tom že by Dell nyní nabízel počítače s předinstalovaným ubuntu. Před pár lety udělal tuhle nabídku na chvíli pravděpodobně jen proto, aby vzápětí uzavřel výhodnější smlouvu s Microsoftem.
Re: Re: Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
bunak 17. 04. 2012, 08:11:46
Odpovědět  Odkaz 
no mě to nasměrovalo na www.dell.com/ubuntu a tam nic není :(
Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
kamilovnik 14. 04. 2012, 10:17:44
Odpovědět  Odkaz 
Kde prosim autor sehnal udaj, ze je ubuntu nejpopularnejsi? Doufam, ze toto tvrzeni neni podlozeno pouze daty ziskanymi z distrowatch.com a podobnych sluzeb.
Re: Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
Rovano 15. 04. 2012, 11:41:36
Odpovědět  Odkaz 
To nevím.
Stačí však prolézt fóra(aspoň v ČR) a najdeme spoustu migrujících uživatelů k Ubuntu.
Re: Re: Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
Rovano 15. 04. 2012, 11:44:23
Odpovědět  Odkaz 
Ještě podotknu, že toto pozoruji několik delší dobu. Není to haló akce.
Re: Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
AIPHEE 15. 04. 2012, 15:18:32
Odpovědět  Odkaz 
Tak buď má Ubuntu nejblbější uživatele který neuměj Googlit nebo jich je nejvíc. Podle mě má nejvíc uživatelů i když ve vyhledávači už ho předběhl Mint.
Pokud budeme počítat Ubuntu i s kompatibilníma derivacema tak je to jasný.
Re: Canonical: Kdo stojí za nejpopulárnější distribucí
Michal Dočekal 24. 04. 2012, 20:58:14
Odpovědět  Odkaz 
Server ABC Linuxu dělal řadu let anketu, kde v posledních letech, kdy se konala (2009, 2010), jednoznačně převážilo Ubuntu. Hledejte, najdete. Pokud vám to nestačí, srovnejte třeba počet registrovaných uživatelů na českých diskusních fórech jednotlivých distribucí (26 tisíc v případě Ubuntu mluví, myslím, celkem jasně), atd. O tom, že Ubuntu je přinejmenším v Česku nejpoužívanější linuxovou distribucí, bych rozhodně nepochyboval.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog