přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Brněnský Red Hat se rozroste, dánské nemocnice nasadí LibreOffice

Brněnský Red Hat se rozroste, dánské nemocnice nasadí LibreOffice

dvatydny.gif

Brněnská pobočka Red Hatu bude největší na světě. Google kupuje Motorola Mobility spolu se sedmnácti tisíci patenty. Hewlett-Packard končí s mobilním systémem webOS. Dvacet pět tisíc pracovníků v dánských nemocnicích přejde na LibreOffice. Připravované Ubuntu 11.10: Předělaný Dash a Centrum softwaru. Samsung zaměstnal Steva Kondika, tvůrce ROM CyanogenMod. Mozilla Firefox 6.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Brněnská pobočka Red Hatu bude největší na světě

Společnost Red Hat plánuje rozšířit své brněnské působiště. K současným třem stům zaměstnancům přibude dalších sto padesát vývojářů. Na tento projekt je vyčleněno 278 miliónů korun, přičemž sto miliónů Red Hat získal z Operačního programu Podnikání a inovace Evropské unie. Pokud vše půjde podle plánu, brněnská pobočka se tak stane největším vývojovým centrem Red Hatu na světě. Čím je Brno tak atraktivní? Podle ředitele brněnské pobočky Radovana Musila je to především díky existenci dvou kvalitních univerzit a také blízkosti Slovenska, odkud přichází mnoho kvalitních vývojářů.

Brněnské působiště Red Hatu Brněnské působiště Red Hatu

Google kupuje Motorola Mobility spolu se sedmnácti tisíci patenty

Google učinil největší nákup ve své historii a zároveň možná nejdůležitější technologickou akvizici letoška, když za 12,5 miliard dolarů koupil mobilní divizi společnosti Motorola. Jak už možná tušíte, Google se ani tak nezajímá o výrobu telefonů, jako spíš o rozsáhlé patentové portfolio. Motorola je společnost s dlouhou historií a mezi jejími sedmnácti tisíci patenty najdeme i kusy popisující technologie, které jsou dnes již naprosto běžné. Motorola tak poslouží hlavně jako štít před čím dál tím agresivnějšími konkurenty, kteří se snaží vyšachovat Android pomocí patentů. Microsoft po výrobcích telefonů s Androidem chce licenční poplatky a třeba Applu se nedávno na chvíli podařilo zakázat prodej tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1 v Evropské unii. Hlavním cílem Googlu je rozšíření Androidu, a tak bude Motorola i nadále fungovat víceméně samostatně a Google ji nebude nijak zvlášť tlačit dopředu. Dokonce ani další model „Google telefonu“ Nexus zřejmě nebude od Motoroly. Uvidíme, jak ty další.

Hewlett-Packard končí s mobilním systémem webOS

Nedávno jsme tu měli zprávu, že Nokia už nepočítá s mobilním systémem MeeGo. Teď tu máme další smutnou zprávu pro fanoušky linuxových systémů. Společnost Hewlett-Packard oznámila, že končí s vývojem systému webOS a výrobou chytrých telefonů a tabletů s ním. Zároveň tak zmizí i poslední pozůstatky kdysi legendární společnosti Palm, kterou v roce 2010 Hewlett-Packard koupil. Bylo jasné, že webOS to v konkurenci Androidu a Applu bude mít těžké, ale překvapila rychlost, s jakou se Hewlett-Packard vzdal boje. Tablet HP TouchPad se začal prodávat teprve letos v červenci. Mnoho amerických obchodů tablet po tomto oznámení výrazně zlevnilo na 99 dolarů (oproti původním 399) a slehla se po něm zem. Několik známých hackerů už potvrdilo, že se na HP TouchPad pokusí dostat Android, čímž by se tablet s mrtvým systémem webOS oživil. Trh se pročistil a vypadá to, že už známe finální sestavu, která bude soupeřit o přízeň zákazníků: Google Android, Microsoft Windows Phone, iOS od Applu a RIM od BlackBerry.

Odepsaný HP TouchPad možná chytí druhý dech s komunitním Androidem Odepsaný HP TouchPad možná chytí druhý dech s komunitním Androidem

Dvacet pět tisíc pracovníků v dánských nemocnicích přejde na LibreOffice

Třináct nemocnic v okolí Kodaně, hlavního města Dánska, téměř kompletně přejde na kancelářský balík LibreOffice. Celkem tak s LibreOffice nově začne pracovat na dvacet pět tisíc pracovníků. Důvodem změny je, jak už to nejčastěji bývá, úspora financí. Nasazením open-source řešení namísto proprietárního (nejspíš Microsoft Office) nemocnice celkem ušetří zhruba 5,3 miliónu eur.

Tento případ se zařadí mezi největší evropské migrace ke svobodnému kancelářskému balíku. V minulosti už přešlo osmdesát tisíc francouzských policistů na OpenOffice.org. Ten se dále uplatnil také na francouzských úřadech sociálního zabezpečení (třicet šest tisíc stanic) nebo finském ministerstvu spravedlnosti (deset tisíc zaměstnanců).

Připravované Ubuntu 11.10: Předělaný Dash a Centrum softwaru

Podzimní Ubuntu 11.10 se pomalu blíží a získává jasnější obrysy. V minulé verzi nejvíce kritiky sklízel Dash, a proto se dočká nejvíce změn. Nově bude na Launcheru zastoupen pouze jednou ikonou, namísto původních tří, které zbytečně zabíraly místo. Dash také nabídne aplikace roztříděné do podobných kategorií známých z GNOME 2.

O výměně e-mailového klienta už se mluvilo dlouho. Rozhodování také bylo zdlouhavé, ale dnes už máme definitivně jasno: Klient Evolution opravdu bude nahrazen Thunderbirdem od Mozilly. Dále se pracuje na novém kabátku pro Centrum softwaru. Zatím ale není jasné, zda se objeví již v nadcházející verzi. Renovované Centrum softwaru už ani tak nepřipomíná desktopovou aplikaci, ale spíš webovou stránku. Ta se podobá třeba webovému Android Marketu nebo Chrome Web Store. Pokud se chcete dozvědět o dalších novinkách, pomůže vám článek Co nás čeká v příštím Ubuntu 11.10?

Centrum softwaru v novém kabátku Centrum softwaru v novém kabátku

Samsung zaměstnal Steva Kondika, tvůrce ROM CyanogenMod

Pokud se alespoň trochu zajímáte o alternativní komunitní ROM Androidu, určitě už jste slyšeli o CyanogenMod. Tato alternativní ROM je zřejmě nejoblíbenější a používá ji už přes půl milionu uživatelů. Její zakladatel a šéf vývoje Steve Kondik alias Cyanogen získal práci v Samsungu, kde se také bude věnovat úpravám Androidu. CyanogenMod by to ale podle všeho nemělo ohrozit. Projekt by měl zůstat absolutně nezávislý a Steve chce stále být v jeho čele. Krom toho CyanogenMod už dávno není záležitostí jednoho muže, intenzivně na něm pracují desítky vývojářů a každý se může přidat.

Novinky ze světa softwaru

Mozilla Firefox 6

Mozilla změnila cyklus vydávání nových verzí prohlížeče Firefox, takže šestá verze přichází jen zhruba dva měsíce po té páté. Nejzajímavější a zároveň nejoriginálnější novinkou je Správce oprávnění. V něm můžete nastavit, jak se jednotlivé weby mají chovat a co vše jim povolíte. Jde například o ukládání hesel a cookies, blokování vyskakovacích oken či zjištění přibližné polohy podle wi-fi sítí v okolí. Tyto možnosti nejsou nikterak nové, ale Správce oprávnění je elegantně shrne pod sebe a vy o nich tak máte mnohem lepší přehled. Linuxová verze Firefoxu se konečně dočkala hardwarové akcelerace technologií WebGL a HTML5. Podle Phoronix.com funguje s proprietárními ovladači NVIDIA verze 257.21 a vyšší nebo s AMD Catalyst, které podporuje OpenGL 3.0.

Mozilla Firefox 6 – Správce oprávnění Mozilla Firefox 6 – Správce oprávnění

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz