Aktualizace 26. května
Oficiální vyjádření MF ČR
Dobrý den,
děkuji za Váš e-mail. Jsem rád, ze tisková zpráva Ministerstva financí vyvolala diskuzi široké veřejnosti a přispěla k osvětě v dané oblasti. Tisková zpráva nepřináší žádnou závratnou novinku, pouze potvrzuje, že daňová správa podřízená Ministerstvu financí ve svých standardních kontrolách přispívá k boji proti softwarovému pirátství. Jistě nikdo nemůže čekat, že jako první náměstek ministra financí budu daňové úniky přehlížet, či dokonce ignorovat. Rozpočtová situace je příliš vážná. Nyní ke konkrétním bodům, které se po vydání tiskové zprávy objevily.
Domnívám, se že došlo k určitému nedorozumění. Neuváděl jsem, že každý hardware bez software je automaticky daňově neuznatelný. Pokud se podíváme na tiskovou zprávu pozorně, dočteme se např., že „v případě důvodného podezření z užívání nelegálního softwaru k podnikatelským účelům se budou úředníci finančních úřadů v rámci běžných kontrol u plátců daní těmito delikty dále zabývat“. Pochopitelně jsem si vědom, že existuje legální bezplatný software (Linux, BSD apod.), ale o tom vůbec tisková zpráva nehovoří, ten za nelegální software daňová správa rozhodně nepovažuje.
Velmi důležitá je komunikace s daňovou správou, které je potřeba při případné kontrole skutečnost o používání bezplatného legálního software sdělit. Stejně tak lze jednoduše doložit, že při výměně hardware došlo k přeinstalování v minulosti legálně nabytého software. Potom se nikdo nemůže dostat do problémů.
Doufám tedy, že se mi podařilo vysvětlit určité nedorozumění, a budu rád, pokud se diskuse o boji proti softwarovému pirátství povede i nadále korektně.
Se srdečným pozdravem,
Ivan Fuksa, 1. náměstek ministra financí
Ministerstvo znění zprávy upravilo, takže v současné době neobsahuje pasáže, které jsme považovali za diskriminační. Ke spolupráci s BSA se nikdo nevyjádřil. Pozn. red.
Původní článek před vyjádřením ministerstva
Zpráva odpovídá rétorice BSA a lze předpokládat, že byla touto organizací také připravena. Ministerstvo zcela ignoruje fakt, že legální software lze získat také stažením z internetu a že k němu není možné získat daňový doklad. Je to příklad operačního systému nebo kancelářského balíku. Svobodný software jako Linux nebo OpenOffice.org je legální a každá organizace nebo firma ho může používat bez obav – ničeho špatného se nedopouští. Přesto je v očích ministerstva (resp. BSA) považována za uživatele nelegálně nabytého softwaru.
Přečtěte si příklady škol a firem, které používají OpenOffice.org: Používají OpenOffice.org
Z uvedené zprávy také vyplývá, že to mají být úředníci finančních úřadů, kdo bude posuzovat, zda poplatník nabyl software legálně. Jakým způsobem budou ověřovat legálnost nabytí např. OpenOffice.org, zpráva neuvádí. Tento přístup ministerstva je diskriminující a alarmující. Firmy používající svobodný software budou zatíženy důkazním břemenem – budou muset dokázat, že software nabyly legálně, což je v případě OpenOffice.org a také jiných programů problematické. Ministerstvo tak tyto organizace de facto trestá pod roušků falešných argumentů o softwarovém pirátství.
Svobodný software je legální! Nenechte se zastrašit ani ministerstvem ani nikým jiným.
Úřad tím tlumočí názory organizace, která je nejen v odborných kruzích známá svým neetickým jednáním, v České republice právně ani neexistuje a jsou za ní nevyřízené pohledávky. Je to dokladem klientelismu, jenž přechází do dalších aktivit, které nelze rozhodně označit za etické a často ani legální.
Vyhledejte si informace o této organizaci pomocí Google: Dotaz „kauza BSA“. Shrnutí nabízí portál DSL.cz.
Sledujte web Liberixu, kde shromažďujeme další informace. Nedopustíme, aby byli uživatelé OpenOffice.org a Linuxu kriminalizováni. Podnikneme kroky k tomu, aby ministerstvo tento postoj změnilo a spolupráci se zmíněnou organizací ukončilo.
Vlastimil Ott
Liberix, o.p.s.
spravujeme obsah webů OpenOffice.cz, LinuxEXPRES.cz, Mandriva Linux, Scribus.cz
vydáváme openMagazin